מדד IMD ל-2021: כלכלת ישראל רושמת ירידה למקום ה-27

מדובר על ירידה של מקום אחד • נשיא איגוד לשכות המסחר: "הדו"ח מצביע על כשל חמור ביכולת הניהולית של הממשלה הקודמת – אי אימוץ מדיניות נכונה, אי קבלת החלטות ממשלה נכונות והיעדר יכולת ביצוע" • "הירידה בדירוג היא תוצאה של אי ביצוע החלטת ממשלה להפחתת נטל הרגולציה ב- 25%" • "מבחנה של ממשלת השינוי החדשה יהיה לא בגיבוש מדיניות אלא במבחן הביצוע – כולנו יודעים מה צריך לעשות; מה שחסר זה הנחישות לבצע את מה שצריך"

שער הדוח של מכון IMD העוסק בישראל

כלכלת ישראל ירדה שלב אחד אל המקום ה- 27 בשנת 2021 (לעומת 26 בשנת 2020) מבין 64 מדינות מפותחות, במדד התחרותיות של מכון המחקר השוויצרי IMD. כך מסר היום איגוד לשכות המסחר, המייצג את מכון IMD בישראל.

מאגף כלכלה באיגוד לשכות המסחר ציינו כי הנתונים נאספו בכל העולם בתקופת התפרצות הקורונה ועובדו במהלך חודש מרץ השנה.

250/200 סייד בר + קובייה

מכון המחקר IMD הוא אחד ממוסדות המחקר הנחשבים בעולם שבוחן אחת לשנה את מידת כושר התחרות בין הכלכלות הלאומיות על בסיס קריטריונים שונים. מדד התחרותיות העולמי שמתפרסם מדי שנה ע"י מכון IMD מדרג 64 מדינות ע"פ פרמטרים כלכליים שונים ומתבסס על נתונים שנאספו מגופים עסקיים בעולם, ביניהם איגוד לשכות המסחר בישראל. המדד בוחן את ביצועי המדינות ע"פ ארבעה פרמטרים: חוסן כלכלי, יעילות העסקים, מערכות התשתיות ויעילות ממשלתית.

בראש הדירוג העולמי מופיעות: שוויץ (עליה של 2 מקומות), המדורגת ראשונה, ואחריה שוודיה (עליה של 4 מקומות), דנמרק (ירידה של מקום אחד), הולנד (נותרה במקום הרביעי), סינגפור (ירידה של 4 מקומות) ונורבגיה (עליה של מקום אחד). בתחתית הדירוג ממוקמות: קרואטיה (עליה של מקום אחד), מונגוליה (עליה של מקום אחד), בוצוואנה (פעם ראשונה במדד), דרום אפריקה (ירידה של 2 מקומות), ארגנטינה (נותרה במקומה)  ו-ונצואלה, המדורגת אחרונה גם בשנה זו.

מניתוח איגוד לשכות המסחר את נתוני מדד IMD עולה כי החוזקות של כלכלת ישראל מתבטאות בדירוגה במקום הראשון בסעיף יצוא שירותי הייטק, בדומה לאשתקד; ישראל גם שומרת על מקומה במקום הראשון בסעיף השקעה במו"פ כאחוז מהתוצר; דירוג במקום השלישי בסעיף הוצאה ציבורית על חינוך (כאחוז מהתוצר) בדומה לשנת 2020; בסעיף המודד את אבטחת הסייבר, ישראל מדורגת במקום ה-2 בשנת 2021, שיפור של מקום אחד לעומת שנה שעברה, בנושא עיכוב עשיית עסקים כתוצאה מחוקי עבודה ירדה ישראל ממקום 19 למקום 27 .

מנגד, הדירוגים הנמוכים של ישראל מתבטאים בדירוג במקום 52 בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, ירידה של 4 שלבים לעומת שנה שעברה; דירוג במקום 56 באנרגיה מתחדשת, לעומת 55 בשנת 2020; בדירוג יוקר המחיה ישראל נמצאת במקום 54, לעומת מקום 52 בשנת 2020; בסעיף יצוא סחורות כאחוז מהתוצר ישראל מדורגת במקום ה-60 בשנת 2021 לעומת 56 בשנת 2020; בסעיף מחירי הדלק ישראל נמצאת במקום ה-59, ללא שינוי לעומת אשתקד.

במכון המחקר IMD מציינים כי על ישראל להתמודד עם האתגרים הבאים, על מנת לשפר את מעמדה בשנים הבאות:

  • שיקום הכלכלה לאחר משבר הקורונה
  • הגדלת הפריון במשק
  • הורדת מספר המובטלים
  • צמצום הגירעון הממשלתי
  • תמיכה במגזר העסקי לטובת חזרה ליעילות

Inner article

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר אמר כי "דוח זה מצביע על כשל חמור ביכולת הניהולית של ישראל: אי אימוץ מדיניות נכונה, אי קבלת החלטות ממשלה נכונות, היעדר יכולת ביצוע והיעדר יכולת ניהולית. הירידה הכללית בדירוג היא תוצאתה של אי ביצוע החלטת ממשלה טובה של הפחתת נטל הרגולציה ב- 25%, אשר היה אמור להיות מושלם בסוף 2019. הדירוג הנמוך והמסוכן, מקום 52 בשיעור השתתפות בכוח העבודה, הוא המשך הכניעה של הממשלה לאוכלוסיות הבלתי יצרניות בישראל ועידוד אי עבודה. מבחנה של ממשלת השינוי החדשה יהיה לא בגיבוש מדיניות אלא במבחן הביצוע – מה צריך לעשות כולנו יודעים; מה שחסר זה הנחישות לבצע את מה שצריך".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה