מדיבורים למעשים: מלחמת הסחר החלה

מלחמת הסחר החלה בחזית סוערת במיוחד • לאחר כישלון השיחות בין ארה"ב לסין בשבוע שעבר על הסכמי הסחר, הכריז היום הממשל האמריקאי על העלאת מכסים לסחורות מסין בשווי של 25% • הסינים הכריזו בתגובה על הטלת מכסים על למעלה מ-5,000 מוצרים מארה"ב • תמונת מצב ראשונית

מלחמת הסחר החלה | צילום: shutterstock

מלחמת הסחר כבר כאן.

לאחר שסבב השיחות בין נציגי ארה"ב וסין הסתיים בסוף השבוע האחרון ללא תוצאות וללא חתימה על הסכם סחר, הודיע היום הממשל האמריקאי על העלאת מכסים שיוטלו על סחורות סיניות בסך של 25%. עד כה, עמד סך המכסים על 10% בלבד. לפי ההערכות, סך כל המיסים שיוטלו עומד על למעלה מ-200 מיליארד דולר.

Box

הממשל האמריקאי לא הסתפק בהעלאת המכסים, והוא נקט היום בצעד נוסף כנגד הכלכלה הסינית על מנת להחליש אותה. הדבר נעשה באמצעות משרד המסחר האמריקאי, שהוסיף היום 6 חברות טכנולוגיה סיניות לרשימת החברות שאסור לייצא אליהן טכנולוגיה אמריקאית רגישה. לרשימה נוספו גם חברות מפקיסטן ואיחוד האמירויות.

המהלך של הממשל האמריקאי אמור לגרום לציבור האמריקאי להפחית בצריכה של תוצרת סין, עקב המיסים הגדולים, ובכך לעבור למוצרים תוצרת ארה"ב. כיום, המדינה אליה מייצאת סין את כמות הסחורה הגדולה ביותר היא ארה"ב, כך שהדבר אמור לפגוע לא מעט בכלכלה הסינית ובשוק הייצוא הסיני.

אלא שהסינים לא נותרו חייבים. כתגובה, הם הודיעו על כך שהחל מהחודש הבא יוטלו מיסים על יותר מחמשת אלפים מוצרים מארה"ב, מיסים שעלותם הכוללת עומדת על כ-60 מיליארד דולר.

הצעד הסיני נעשה למרות, ואולי בגלל, אזהרתו של טראמפ לסינים שלא להגיב להחלטה האמריקאית. טראמפ האשים את נשיא סין שי ג'ינפינג באופן אישי בכישלון השיחות, ואמר כי אם סין תעשה צעדים כנגד, היא עשויה להיפגע קשות, מאחר וחברות אמריקאיות רבות יעזבו אותה.

מלחמת ציוצים ובורסות צונחות

בשעות הבוקר (שעון ארה"ב) פצח טראמפ במתקפת ציוצים חזיתית נגד סין ונשיאה, והזהיר אותם מפני חידושה של מלחמת הסחר. "הייתה לך עסקה מצויינת ואתה ויתרת עליה", כתב טראמפ כשהוא מפנה את ציוצו לנשיא סין שי באופן ישיר.

בתגובה, ירדו המדדים המובילים בכל בורסות העולם בחדות: מדד הדאו ג'ונס ירד באחוז וחצי, ומדד הנאסדאק ירד עד כה ביותר מ-2.5 אחוזים.
ולא רק בבורסה בארה"ב, אלא גם בבורסות רבות בעולם נרשמו היום מסכים אדומים. כך למשל, בבורסה בתל אביב נרשמו ירידות שערים חדות, כשמדד ת"א 35 ירד בכמעט שניים וחצי אחוזים, וכך גם ת"א 25 שספג אף הוא ירידה דומה.

האם אנו בפני משבר כלכלי עולמי קרב ובא? מסתבר שהסיכויים לכך גדולים מתמיד. אך ייתכן שדווקא הסיטואציה שנוצרה, המלווה בירידות שערים חדות בשוק ההון העולמי, תהיה הסיבה לפיה שני הצדדים יאלצו לרדת מהעצים עליהם טיפסו, ולחתום על הסכם פשרה מסוים.

לכך יש להוסיף את העובדה שטראמפ עומד בפני מערכת בחירות בשנה הבאה, מערכת בחירות אליה הוא ממש לא ירצה להגיע עם גיבנת בדמות משבר כלכלי. וכמוהו גם נשיא הרפובליקה של סין, שבשנה הקרובה תחגוג 70 לעצמאותה – זמן לא טוב במיוחד למשבר כלכלי עולמי עבורה.

Inner

כתיבת תגובה