מדיניות ממשלה קלוקלת

הצריכה הפרטית בישראל מוסטת מחמת מדיניות ממשלה קלוקלת ובלתי אחראית למקורות חוץ, וקברניטי המשק טרם התעוררו • קשה להבין את מדיניות משרד הכלכלה והתעשייה אשר כל הזמן מטיף לרכוש כחול-לבן ומשתדל לעודד את התעשייה המקומית, ובאותה נשימה עושה בדיוק ההפך: יוצר כל עידוד אפשרי לייבא מוצרים מחו”ל בייבוא אישי

אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר. צילום: שי משה פלאש 90.

נתונים מדאיגים המתפרסמים לאחרונה מוכיחים עד כמה שגויה ובלתי אחראית היא מדיניות הממשלה המסיטה באופן מלאכותי את הצריכה הפרטית בישראל למקורות חוץ.

על פי דוחות של חברות האשראי המאשרות רכישות של ישראלים במטבע זר, אם במסגרת נסיעתם לחו”ל ואם במסגרת רכישות מקוונות ישירות מחו”ל לישראל, זינקו הרכישות בשנת 2018 ב-19%, והגיעו כבר לסכום המדהים של 29 מיליארד ₪. ואלה רק רכישות בכרטיסי האשראי בלבד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

כמעט כל רכישות אלה אינן חייבות במסי יבוא ואינן חייבות בבדיקות של מכון התקנים. ההפסד להכנסות המדינה הוא אדיר והוא הולך ותופח. ומה שלא פחות חמור, זוהי גם פגיעה קשה בצמיחת המשק ובמגזר העסקי המקומי, ובעיקר בעסקים הקטנים ובינוניים, כמו אלה המייצרים מוצרי צריכה לשוק המקומי והמשווקים מוצרים אלה.

הצריכה הפרטית מהווה 75% מהתוצר העסקי. חשיבותה למגזר העסקי המייצר ופועל למען השוק המקומי היא עצומה. אסור היום להתבשם בנתוני המאקרו. חייבים להבין, ומיד, את השפעת הגידול המדהים ברכישות של ישראלים של מוצרים ממקורות חו”ל.

סנונית ראשונה לירידה חמורה בצריכה הפרטית בישראל אפשר למצוא בנתוני הרבעון הראשון של 2019 לפיהם, לאחר כמה שנים, צנחה הצריכה הפרטית השוטפת מתחת ל- 1.5%. 

אין להתנגד לעצם הרכישות מחו”ל, אלא למדיניות ממשלה קלוקלת המייצרת תמריצים מלאכותיים, בצורת פטור ממסי יבוא, פטור ממע”מ ושחרור מוחלט מכל בקרה של מכון התקנים והרגולציה המקומית, כדי לא לרכוש את תוצרת הארץ אלא דווקא לייבא את אותם מוצרים מחו”ל.

במיוחד קשה להבין את מדיניות משרד הכלכלה והתעשייה אשר כל הזמן מטיף לרכוש כחול-לבן, משתדל לעודד את התעשייה המקומית, ובאותה נשימה עושה בדיוק ההפך: יוצר כל עידוד אפשרי לייבא מוצרים מחו”ל בייבוא אישי.

870/135 ליינר ארטקל

ושלא יטענו כי מחירי המוצרים בישראל גבוהים מדי. הם גבוהים מחמת עודף ומסת הרגולציה והעלויות הבלתי פוסקות שהמגזר הציבורי משית על המגזר העסקי. ובכל מקרה, תחרות המגזר העסקי המקומי מול ספקים ממקורות חוץ, צריכה להיעשות על בסיס של תחרות שוויונית.

עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, כיהן בעבר גם בתפקיד יו”ר ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת ה- 12, וניווט 95 חוקים בתוקף תפקידו זה, כולל את חוקי היסוד של זכויות האדם וחוק יסוד הממשלה

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה