מדריך הפיקוח על הבנקים: כך תזהו עושק קשישים

הסיוע המשפטי והאפוטרופוס הכללי הודיעו כי בעקבות חשיפת מקרה הניצול והעושק החמור של אדם זקן ערירי ששני גברים ניסו להשתלט על כספיו ונכסיו, המפקח על הבנקים פרסם הנחיות לזיהוי מצבים בהם עלול להיות פוטנציאל לניצול, עושק או פגיעה באדם מוחלש בגיל זקנה

קשישים בקורונה | צילום אילוסטרציה: יהונתן סינדל, פלאש 90

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל פרסם אתמול (ד’) הנחיות לזיהוי נורות אדומות למניעת ניצול כלכלי ועושק של אנשים זקנים שהם מוחלשים, ולצידן המלצה על דרכי פעולה לבירור וסיוע לאוכלוסיות אלו במידה ועולה חשש לניצול מסוג זה.

ההנחיות מתפרסמות במסגרת הסקירה השנתית של המפקח על הבנקים, בעקבות מקרה של ניצול ועושק חמור של קשיש ערירי ממרכז הארץ ששני גברים ניסו להשתלט על כספיו ונכסיו, אשר נחשף לפני מספר חודשים בעקבות דיווח של עובדי סניף הבנק לאפוטרופוס הכללי ולסיוע המשפטי במשרד המשפטים, ואשר טופל ונבלם על ידם.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, המקרה נחשף לאחר שהאיש, ניצול שואה ערירי בן 92 הגיע מספר פעמים לסניף הבנק בו מנוהל חשבונו, כשהוא מלווה בשני גברים שטענו כי הם מיופי כוח בחשבון, וביקש למשוך כספים מחשבונו באופן שעורר חשד מצד עובדי הבנק. נציג הבנק פנה לעזרת האפוטרופוס הכללי ולסיוע המשפטי במשרד המשפטים, ומבדיקה מהירה שערכו התברר כי אכן קיים חשד ממשי לניצול ועושק מצד השניים, שניהם בעלי עבר פלילי, אשר ניסו להשתלט על נכסיו וכספיו של האיש, ואף התקינו בביתו מצלמות אבטחה ומעקב ואמצעים נוספים. בנוסף השניים הציגו לבנק מסמך ייפוי כוח מתמשך שהוברר שכלל לא אושרה כניסתו לתוקף על ידי האפוטרופוס הכללי.

בעקבות חשיפת המקרה מונה לאיש עורך דין מטעם הסיוע המשפטי, שפעל מידית לעצור את כל הפעולות שביצעו שני החשודים בניסיון להשתלט על נכסיו של הקשיש ולהעבירם לרשותם, הוציא נגדם צווי הרחקה מהקשיש ומביתו וכעת עורך הדין מלווה אותו במישור המשפטי והאישי. נגד שני החשודים נפתחה חקירה במחלק ההונאה של משטרת ישראל.

Inner article

כאמור בהמשך לכך, המפקח על הבנקים מפרסם כעת מספר תבחינים לניצול כלכלי של אנשים זקנים שהם מוחלשים במטרה למנוע ניצול ועושק, אשר גובשו בשיתוף עם ד”ר עו”ד מיטל סגל-רייך, הממונה הארצית על תחום זקנה וכשרות משפטית בסיוע המשפטי, ובהם:

–          האדם אינו יודע להסביר לשם מה נחוצה לו משיכת הכספים ואף נראה מבולבל ומפוחד

–          האדם מלווה לבנק על ידי גורמים, כשלכאורה אין להם זיקה אליו או לחשבון הבנק

–      האדם לרוב ערירי, ללא צאצאים

דרכי פעולה לבירור ולסיוע

  1. זיהוי ‘נורות אזהרה’ להשפעה בלתי הוגנת ולניצול
  2. קיום שיחה עם האדם בנפרד ומתן אפשרות להתבטא ללא חשש
  3. התייעצות עם הפיקוח, הפנייה להתייעצות עם האפוטרופוס הכללי והסיוע המשפטי במשרד המשפטים ודיווח במקרים המתאימים (ככלל, חלה חובת דיווח למשטרה או לעובד סוציאלי אם קיים יסוד סביר להניח כי נעברה עבירה כלפי חסר ישע בידי מי שאחראי לו)
  4. יש לעדכן את האדם בנפרד בדבר האפשרות שלו לפנות לגורמי הסיוע (משטרה, רווחה, הסיוע המשפטי במוקד הטלפוני 073-3927788, האפוטרופוס הכללי במוקד הטלפוני 6107*)
  5. ככל שמוצג ייפוי כוח מתמשך, לדרוש מהמלווים אישור הפעלה של ייפוי הכוח המתמשך בתוקף מטעם האפוטרופוס הכללי

 ד”ר עו”ד מיטל סגל-רייך, הממונה הארצית על תחום זקנה וכשרות משפטית בסיוע המשפטי: “המקרה הזה הוא אחד הקשים שנתקלנו בהם בשנים האחרונות בכל הקשור לעושק ולניצול בזיקנה, אך לצערנו הוא אינו היחיד. מכאן, ישנה חשיבות עצומה וחידוש גדול בהנחיות המפקח על הבנקים בנושא זה. לצד תשומת הלב והרגישות הנדרשת מצד עובדי הבנק לאותן “נורות אזהרה” ותבחינים, נדרשת גם מכל אחת ואחד מאיתנו תשומת הלב לאנשים עם קושי או מוחלשות, ובכלל זה אנשים זקנים שהם מוחלשים, ולא בגלל גילם – ועלינו לסייע במצבים אלה ככל הניתן. גם לאחר זיהוי “נורת אזהרה”, חשוב לנהוג בזהירות, מתוך הבנה שבחירותיו והעדפותיו של כל אדם, בכל גיל, זקן וצעיר, עם ובלי מוגבלות, משקפות את רצונו ונעשות מדעתו, תוך שנמנע מלייחס חוסר הבנה ונמנע מלנהוג בגילנות. אין להניח הנחה מוקדמת שרק בשל גיל או מוגבלות אדם לא מודע להשלכות מעשיו, כשבד בבד זהירות, התעניינות ותחושת אחריות חברתית, כמו במקרה זה – יכולים לסייע להפסקת פגיעה וניצול קשים”.

עו”ד גלי גרוס, המשנה לאפוטרופסה הכללית: “מקרה זה מדגים את החשיבות בערנות של עובדי הבנק, אשר פנייתם לאפוטרופוס הכללי הובילה לנקיטה מהירה של פעולות בירור המקרה ותוך שיתוף הפעולה עם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים – לעצירת הפגיעה האישית והכלכלית בקשיש. חשוב מאד שתהיה לבנקים ולצדדים שלישיים נוספים מודעות לנורות האזהרה ולסימנים לניצול לרעה של קשישים או אנשים עם מוגבלויות. מי שנחשף לניצול לכאורה של אוכלוסיות חסרות ישע מסוג זה, בין במסגרת אפוטרופסות ובין במסגרת ייפוי כוח מתמשך, מוזמן לפנות לאפוטרופוס הכללי לצורך בירור הנושא במסגרת תפקידו וסמכויותיו, שתכליתם להבטיח כי אנשים אלה יזכו להגנה ראויה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה