מה זה פיצול עסקאות ואיך זה חוסך לכם (המון) כסף

כל עסקת מקרקעין שמבצע אחד מבני הזוג חייבת לעבור בדיקה מקיפה הכוללת את הכנסות שני בני הזוג – ובמידת הצורך כדאי לדרוש פיצול ולחסוך כסף רב

מיסוי מקרקעין | shutterstock

בדוח שפורסם לאחרונה קבע מבקר המדינה כי "הציבור משלם בשנה כ-1.75 מיליארד ₪ למס שבח, ורק במקרים מעטים ביקש התא המשפחתי לפצל את הרווח במכירת נכס מקרקעין לשני בני הזוג ובכך ליהנות מחיסכון גדול במס".

אבל רגע – מה הקשר בין מבקר המדינה, עסקאות מקרקעין, חיסכון במס וזוגיות?

Box

כדי להבין זאת, בואו נכיר את יהודית ומשה כהן.

בני הזוג כהן התחתנו ב-1 בינואר 1969, וכבר באותו שבוע רכשו קרקע בעלות של 10 אלף לירות דאז. מטעמי נוחות הם רשמו את הקרקע על שמו של משה בלבד. השנים חלפו, בני הזוג הקימו משפחה והתבגרו – וכארבעים שנה לאחר מכן, ב-1 בינואר 2018, הם מכרו את הקרקע וקיבלו תמורתה 1.2 מיליון ₪.

יהודית ומשה שמחו מהעסקה שביצעו. גם כשהתבשרו על ידי עורך דינם כי סכום מס השבח שעליהם לשלם מסתכם בלא פחות מ-480 אלף ₪, שמחתם לא נפגמה, שכן הם חשבו לתומם כי סכום זה הוא סופי ומחויב המציאות.

פיצול עסקת המקרקעין – פה קבור הכסף

אבל מה שבני הזוג כהן לא ידעו – ועל כך בדיוק דיבר מבקר המדינה – הוא שהזוגיות עלולה לעלות ביוקר, ולפעמים כדאי להתפצל. או במילים אחרות: פיצול הרווח ממכירת נכס מקרקעין בין שני בני הזוג יכול להביא לחיסכון גדול במס.

בישראל, כידוע, קיים ממשק בין מיסוי מקרקעין למס הכנסה – שכן בהתאם להוראות החוק, מס השבח מהווה מקדמה על חשבון מס ההכנסה. המשמעות היא שחישוב המס הראשוני נעשה על ידי מיסוי מקרקעין, ואילו החישוב הסופי נעשה על ידי מס הכנסה.

ואיך הנתון הזה יכול לעזור לזוג כהן (ובכלל, לזוגות נוספים המוכרים נכס)?

בפני בני הזוג עומדת האפשרות לפצל את עסקת המקרקעין לשתי עסקאות נפרדות – חצי עסקה תשויך לבן זוג אחד, וחצי עסקה תשויך לבן הזוג השני. באופן הזה ניתן לנצל את העובדה שלאחד מבני הזוג יש הכנסות נמוכות מאלו של בן זוגו – וכתוצאה מכך לקבל בחזרה את הפרש המס שבין המס השולי של בן הזוג בעל ההכנסה הנמוכה לבין שיעור המס בעסקה  (אשר לא פעם עשוי להגיע ל-47%).

Inner

ובחזרה לבני הזוג כהן:

משה – אשר הנכס, כזכור, היה רשום על שמו – הוא בעל הכנסה גבוהה, ושיעור המס שלו מגיע ל-35%. יהודית, לעומת זאת, היא גמלאית של משרד החינוך. היא מקבלת מדי חודש פנסיה של 4,000 ₪, ושיעור המס השולי שלה עומד על 10% בלבד.

ניתן אפוא לראות שיש פער גבוה בין שיעור המס בעסקה (47%) לבין שיעור המס של יהודית (10%). במקרה כזה הכדאיות לפיצול גבוהה – שכן כך הם יפחיתו את שיעור המס המוטל עליהם.

כמה ישלם זוג הגמלאים לאחר הפיצול?

אם בני הזוג יפצלו את השומה, כלומר חצי מהעסקה תירשם על שמה של יהודית, סכום המס שיוטל עליהם יפחת לכ-252 אלף ₪, קרי חיסכון של כ-228 אלף (!) ₪ – כסף רב לכל הדעות.

אבל הזוג כהן, כפי שצוין, אינו מודע לזכותו זו. כפי שקבע מבקר המדינה, מרבית אזרחי ישראל אינם מנצלים את זכותם הבסיסית לפיצול עסקאות – ובסופו של יום מפסידים הרבה מאוד כסף.

הדרך לשינוי המציאות פשוטה אך הכרחית: כל עסקת מקרקעין שמבצע אחד מבני הזוג חייבת לעבור בדיקה מקיפה הכוללת את הכנסות שני בני הזוג – ובמידת הצורך כדאי לדרוש פיצול ולחסוך כסף רב.

לתגובות ושאלות itamar@snircpa.com

בלוג מקצועי: snircpa.com

Inner

כתיבת תגובה