מה זה “קופת גמל להשקעה” ואיך אתם יכולים להרוויח ממנה?

כולנו מכירים את קרנות הפנסיה וקופות הגמל שניתן לפרוע רק בגיל פרישה, אבל יש גם קופות גמל שאפשר למשוך בכל נקודת זמן. כאלו הן קופות גמל להשקעה שרובן מניבות תשואה גבוהה יותר מתכניות החיסכון

כאן חוסכים. צילום: Papa Annur | שאטרסטוק

‘קופת גמל להשקעה’ היא קופת גמל נזילה, שניתן למשוך אותה בכל זמן וללא קנס. כל אזרח במדינת ישראל יכול להפקיד לקופת גמל להשקעה עד 70 אלף שקל בשנה. קופת גמל להשקעה היא מוצר ייחודי בשוק הגמל, המאפשר חסכון נזיל הכולל בתוכו גם הטבות מס משמעותיות:

קופת הגמל להשקעה תהיה נזילה וניתנת למשיכה באופן קבוע וללא קנס; קופת הגמל להשקעה דוחה את תשלום המס (25% על הרווח הריאלי, בדומה לקרנות הנאמנות), גם במעבר בין קופות ואפיקי השקעה, עד לרגע המשיכה בפועל של הכסף שנצבר בה; במקרה והחוסך יבחר לקבל את הכסף בגיל פרישה כקצבה, קבלת הכסף תהיה פטורה לחלוטין מתשלום מס, ללא קשר להכנסות נוספות שיש לו, בניגוד לאפיקי חסכון פנסיוני אחרים.

כך יכולים החוסכים להגדיל באופן משמעותי את הקצבה הפטורה ממס כאשר יגיעו בעז”ה לגיל פרישה. ואם חס וחלילה נפטר החוסך לפני שמשך את הכסף שנצבר בקופת הגמל להשקעה, יעבור הכסף במלואו ליורשיו או שאריו. כאשר יחליטו היורשים למשוך את הכסף, הם יאלצו לשם מס של 25% על הרווח הריאלי שנצבר בקופה. אבל אם יחליטו היורשים להמתין ולמשוך את הכסף רק כאשר יגיעו לגיל פרישה, יוכלו היורשים בעצמם לקבל את הקצבה מקופת גמל להשקעה, פטורה ממס!

קופת הגמל להשקעה מוגבלת להפקדה מקסימאלית של 70 אלף בשנה לאדם. משפחה בעלת אמצעים, יכולה לחסוך בקופת גמל להשקעה את הסכום הזה לכל בן משפחה בנפרד!

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

דמי הניהול המרביים, שהגופים המוסדיים המנהלים את קופות הגמל להשקעה יוכלו לגבות הם: 1.05% מהצבירה, ובנוסף 4% מההפקדות. לא שונה בהרבה מדמי הניהול המרביים בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים.

שוב, מדובר בדמי ניהול מרביים. השוואה והתמקחות להורדת דמי הניהול, יוכלו ללא ספק להוריד את שיעור דמי הניהול שתשלמו בפועל. קופות הגמל להשקעה משווקות הן על ידי הבנקים והן על ידי סוכני הביטוח. הם גובים את עמלת השיווק או ההפצה שלהם ישירות מהגופים המנהלים את קופת הגמל להשקעה. בלי קשר לכספו של החוסך.

קופת גמל להשקעה, אינה פיקדון בבנק! היא משקיעה את מירב נכסיה בנכסים פיננסים הנסחרים בשוק ההון. שוויים של נכסים אלה, כגון: אג”ח ממשלתי, אג”ח חברות, מניות ומט”ח, תלוי בהיצע ובביקוש לאותם נכסים בשוק.

כמעט כל בתי ההשקעות פתחו קופות גמל להשקעה. כיום יש מגוון רחב של קופות גמל להשקעה המשקיעות ומתמחות במגוון שונה של אפיקים, עם רמת סיכון שונה וביצועי עבר שונים. יש קופות גמל להשקעה המתמחות במגוון תחומים, כגון:

קופות גמל המשקיעות רק במניות ובאג”ח הנסחרים בחו”ל; קופות גמל המשקיעות בפיקוח הלכתי; קופות גמל המוגבלות בשיעור החשיפה למניות (10%/15%/20%); או קופות גמל העוקבות אחרי מדד מניות או אג”ח מסוים בארץ ו/או בחו”ל. ניתן לצפות בכל קופות הגמל להשקעה מחולקות לקבוצות וממוינות לפי תשואה בדף קופות גמל להשקעה בדף קופות גמל להשקעה באתר מיי גמל נט.

בגלל שקיימות המון קופות גמל להשקעה, חשוב לבדוק ולהבין מה הסיכון הגלום בקופת הגמל שאתם בוחרים להשקיע בה, וכמה תשואה השיאה לחוסכים בה לאורך זמן, לעומת קופות גמל אחרות בעלות אותה רמת סיכון, המתמחות באותם אפיקי השקעה.

מיי גמל נט מאפשר לכם להשוות ולהתעדכן ברווחים של קרן ההשתלמות שלכם, קופת הגמל שלכם, ותוכנית “חסכון לכל ילד” שבחרתם לילדכם. גם אם אינכם בעלי מומחיות פיננסית, תמצאו שימוש רב במערכת הפשוטה והקלה להבנה שתעזור לכם להבין מה עשה הכסף שלכם.

למרות כל זאת, לפני כל שינוי או החלטה משמעותית בנוגע לכספי החיסכון שלכם, תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך – היועץ הפנסיוני שלכם.

וטיפ אחרון לסיום: בסוף כל שנה קלנדרית ובמהלך כל רבעון, שולחת לכם קופת הגמל דו”ח המפרט את ההפקדות, הרווחים שצברתם ודמי הניהול ששילמתם. זה הכסף שלכם! חשוב מאוד שתעברו על הדו”חות, תקראו אותם במלואם (הם לא ארוכים במיוחד, בסך הכל עמוד או שניים), תשמרו אותם, ובמקרה הצורך תפנו יחד איתם ליועץ הפנסיוני שלכם.

טבלת השוואה קופות גמל להשקעה

 

side
inner

תגובה אחת ל: "מה זה “קופת גמל להשקעה” ואיך אתם יכולים להרוויח ממנה?"

  1. חבל שאתם לא מציגים השוואה של המסלולים הכשרים

כתיבת תגובה