מה יכביד על הכלכלה בשנה הקרובה?

האינפלציה והשכר מאיצים בבריטניה והבנק המרכזי מחליט להאיץ את קצב עליית הריבית דבר שצפוי להערכתנו להכביד על הכלכלה בהמשך השנה

בירת טורקיה. צילום: Orhan Cam | שאטרסטוק

בארץ

למרות עליית הריבית המתמשכת, האינדיקאטורים האחרונים לצריכה הפרטית עדיין חיוביים כאשר קצב הגידול של מדדי הפדיון בענפי השירותים והקמעונאות נותרו יציבים בחודשים האחרונים, לצד הנתונים הנומינליים הראשוניים של סך הרכישות בכרטיסי אשראי המצביעים על עלייה במאי ויציבות במחצית הראשונה של יוני.

אמנם אנחנו כבר בסוף הרבעון השני אך נתוני הצמיחה מתפרסמים בפיגור והצמיחה בישראל ברבעון הראשון עודכנה כלפי מעלה ל-3.1 אחוזים בשיעור שנתי (0.8% בשיעור רבעוני), בעיקר בשל עדכון כלפי מעלה של נתוני יצוא הסחורות. כך בהשוואה בינלאומית הצמיחה בישראל ברבעון הראשון מהירה יותר ממרבית המדינות בשווקים המפותחים.

בנוסף, על פי סקר כח האדם של הלמ"ס שיעור האבטלה בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) עלה ל-3.3 אחוזים במאי (עדיין רמה מאוד נמוכה) בעיקר בשל עלייה בשיעור ההשתתפות. להערכתנו, הנתונים המשתקפים משוק העבודה עדיין תומכים בהמשך לחצי השכר במשק (לצד התמשכות האינפלציה הגבוהה, עליית שכר המינימום, ומבנה ההצמדות במשק), אם כי לא באופן שווה בכל הענפים לאור ירידה בסך המשרות הפנויות בחלק מהענפים.

על רקע הנתונים הללו השאלה המעניינת היא האם בנק ישראל יעלה את הריבית פעם נוספת בעוד שבועיים או שיבחר להמתין על רקע המדד שהפתיע כלפי מטה. ההערכה שלנו היא שכרגע כל עוד שער החליפין יציב הנטייה היא דווקא להמתין – אך שבועיים זה המון זמן במזרח התיכון והתפתחויות בשער החליפין עד אז יכולות להשפיע באופן משמעותי על ההחלטה.

 שיא נרשם במספר הדירות בבנייה פעילה אך נמשכת הירידה בהתחלות הבנייה והסיכון גדל

מספר התחלות הבנייה בישראל ממשיך לרדת זה הרבעון השלישי ברציפות, עם ירידה של כ-5 אחוזים ברבעון הראשון של  2023  (על פי נתונים מנוכים עונתיות). ההאטה היא בעיקר כתוצאה מהריבית הגבוהה שתישאר להערכתנו עוד זמן ממושך ולכן אנו צופים שמגמה זו תימשך גם ברבעונים הבאים. חשוב לציין שלמרות הירידה, ב-4 הרבעונים האחרונים עדיין מדובר במספרים גבוהים מאוד: החלה בנייה של כ-62.5 אלף דירות וניתנו היתרי בנייה לכ-75 אלף דירות. במקביל, מספר הדירות שבבנייה פעילה ממשיך לשבור שיאים ועומד על כ-170 אלף. משמעות הדבר שלפחות בשנתיים הקרובות היצע הדירות המוכנות ימשיך לגדול במהירות.

במבט קדימה להערכתנו, המחירים הגבוהים לצד תהליך העלאת הריבית וההאטה בצמיחה ימשיכו למתן בטווח הקצר את הביקושים לנדל"ן, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בשפל של כעשור במספר המשכנתאות שנתנו ב-5 החודשים הראשונים של השנה (ללא מחזורים). מנגד, ההיקף הגדול של העלייה לארץ מרוסיה ואוקראינה יכול למתן את הירידה בביקושים. מבחינת הסיכונים לענף נמשכת העלייה בסך ההלוואות בפיגור של 3 חודשים ומעלה (מגמה שתתעצם בחודשים הקרובים) אך עדיין מדובר ברמה נמוכה משמעותית בהשוואה לשנים האחרונות.

ובעולם: סידרת עליות ריבית מפתיעה

האינפלציה והשכר מאיצים בבריטניה והבנק המרכזי מחליט להאיץ את קצב עליית הריבית דבר שצפוי להכביד על הכלכלה בהמשך השנה.

האינפלציה במרבית העולם עדיין גבוהה, אך היא בנסיגה בחודשים האחרונים. לא כך המצב בבריטניה שם האינפלציה הפתיעה לרעה כאשר אינפלציית הליבה (ללא מוצרי המזון והאנרגיה) המשיכה לעלות ל-7.1 אחוזים (שיא של יותר מ-40 שנה) כאשר נרשמה עלייה רוחבית ברוב הסעיפים במדד בדגש על טיסות, נופש, ביגוד, ריהוט, רכבים ושכירות. העלייה באינפלציית הליבה לצד ההאצה בשכר הובילו את הבנק המרכזי בבריטניה להעלות את הריבית בחצי נקודת אחוז ל-5.0 אחוזים (יותר מההערכות המוקדמות לעלייה של 0.25). זו הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008 לאחר שב-3 ההחלטות הקודמות הבנק העלה את הריבית ברבע נקודת אחוז בלבד. בשורה התחתונה להערכתנו תהליך עליית הריבית בבריטניה עוד רחוק מסיום, דבר שתומך בתשואות אג"ח גבוהות יותר שימשיכו להכביד על הכלכלה בהמשך השנה בדגש גם על שוק הנדל"ן.

בריטניה היא לא המדינה היחידה באירופה שמאיצה את תהליך עליית הריבית כאשר גם הבנק המרכזי בנורבגיה העלה את הריבית בחצי נקודת אחוז ל-3.75 אחוזים, לאחר 4 העלאות רצופות של 0.25 נקודת אחוז. האינפלציה הגבוהה (6.7%) שממשיכה להפתיע כלפי מעלה תרמה להחלטה. גם במקרה זה אנו צופים שנראה עליית ריבית נוספת ואולי אף של 0.5 אחוז בחודש הקרוב.

גם הבנק המרכזי בטורקיה העלה השבוע את הריבית בשיעור חריג – של 6.5 נקודת אחוז ל-15 אחוזים!!!, זאת לאור האינפלציה החריגה והפיחות הלא פוסק במטבע המקומי. המהלך מהווה שינוי מדיניות חד של הבנק המרכזי לאחר מינוי הנגידה החדשה. למרות זאת, הלירה הטורקית נחלשה – כנראה שאמינות לא מחזירים במכה אחת (הצפי היה לעליית ריבית של עד 10 אחוזים). עוד נזכיר, שהריבית בטורקיה כיום עדיין נמוכה יותר מהרמה שהייתה בטורקיה לפני הקורונה (19%) ואנו מצפים להמשך עליית הריבית גם בחודשים הבאים דבר שאולי יצליח לחזק את המטבע.

באירופה – ההפנמה של הריבית הגבוהה מובילה לפסימיות חוצת ענפים באירופה לגבי הצמיחה בהמשך השנה.

סנטימנט החברות בגוש האירו רשם ירידה משמעותית ביוני כאשר מדד מנהלי הרכש ירד ל-50.3 נקודות (על פי האומדן הראשוני). חברות התעשייה כבר פסימיות מספר חודשים לאור ההאטה הגלובלית בביקוש למוצרים, במיוחד מכיוון סין והמדד ירד עמוק לטריטוריה השלילית (43.6 נקודות, כאשר 50 היא נקודת האפס). גם חברות השירותים רשמו ירידה חדה באופטימיות ביוני (52.2 נקודות) למרות המשך הירידה בלחצי המחירים, במחירי האנרגיה והשיפור בשרשראות האספקה. החברות הרבה יותר פסימיות לגבי הצמיחה בהמשך השנה לאור הריבית הגבוהה והצפי לירידה בביקושים הגלובליים במיוחד לתיירות והארחה אחרי הקיץ.

הפסימיות של החברות שצפויה לבוא לידי ביטוי גם בצמצום השקעות וגיוס עובדים הפחיתה את הציפיות להעלאות ריבית ע"י הבנק המרכזי בגוש האירו מעבר להחלטה בסוף יולי. אך הפוקוס של הבנק נותר עדיין על האינפלציה לכן הנתונים הראשוניים ליוני שיתפרסמו בשישי הקרוב יהוו משקל משמעותי האם הבנק ימשיך להעלות את הריבית גם לאחר מכן.

יפן – ארץ האינפלציה העולה

האינפלציה בניכוי מחירי המזון והאנרגיה היא המשיכה להאיץ ל-4.3 אחוזים, שיא של עשורים. הנתון ממשיך לתמוך בהערכות שלנו שהבנק המרכזי צפוי לצמצם את המדיניות המרחיבה למרות שבינתיים הבנק דבק בעמדתו להותיר את המדיניות המרחיבה ללא שינוי, זאת כנראה בשל חששות שהשינוי במדיניות יגרום לזעזוע בשווקים כפי שראינו כאשר ביצע שינוי בסוף השנה שעברה.

הכותב הינו ראש אגף כלכלה ומחקר מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים 

כתיבת תגובה