מה עומד מאחורי מיזוג הענק בענף הסלולר?

מול הדיווחים על רכישת סלקום את גולן טלקום מעריכים בכירים בעולם התקשורת באזני ‘ביזנעס’: “סלקום מיהרה לחתום על העסקה גם עקב רצונה לשלוט על מותג לואו קוסט בענף הסלולר” • עוד העריכו: “נפל האסימון בסלקום אך במקום לייצר מותג זול מאפס בעלויות גבוהות, הוחלט על הרכישה – למרות המחיר הגבוה”

גיל שרון | צילום: פלאש 90

‘סלקום’ רוכשת את ‘גולן טלקום’ – כך חשף אמש ‘כלכליסט’ כשהוא סוקר את המיזוג הגדול בענף הסלולר שיוצא לדרך.

לפי הדיווח, סלקום תשלם 590 מיליון דולר לאלקטרה צריכה, ותוותר על חוב בסך 130 מיליון שקל; אלקטרה תרשום רווח של 300 מיליון שקל לפני מס. גיל שרון, מנכ”ל גולן טלקום, יקבל 59 מיליון שקל על מניותיו.

200/250

ב’כלכליסט’ ציינו כי מדובר במיזוג הגדול הראשון בענף התקשורת הסלולרית מאז רפורמת כחלון, שהובילה את הענף למשבר עמוק בשנים האחרונות, ודיווחו כי סלקום תשלם 630-600 מיליון שקל עבור גולן בחלוקה הבאה: 413 מיליון שקל במזומן במועד השלמת העיסקה ו-177 מיליון שקל נוספים בתוך שלוש שנים מרגע ההשלמה – סה”כ 590 מיליון שקל. סלקום תמחל על חוב של גולן אליה בסך 130 מיליון שקל. בנוסף, תשלם סלקום תמורות נוספות, שישולמו במזומן במועד השלמת העסקה: יתרת המזומנים שתהיה בקופת גולן במועד השלמת העסקה בניכוי חוב פיננסי.

לפי הדיווח, סכום נוסף שתשלם סלקום יתקבל ממכפלת מספר החודשים שיחולו ממועד השלמת העסקה ועד לתום שנת 2020 בסך של כ-7.6 מיליון שקל, וכן סכומים אשר השקיעה גולן בתשתיות דור 5 במסגרת הרשת המשותפת החל ממועד חתימת מזכר ההבנות ועד מועד השלמת העסקה.

‘כלכליסט’ חישב, כי העסקה משקפת לגולן טלקום שווי של 666-700 מיליון שקל, וציין כי החתימה היא על מזכר הבנות אך חתימת העסקה מותנית בבדיקות נאותות וכי בכוונת הצדדים להשלים את העסקה עד לסוף השנה, כאשר במידה ולא יתקבלו כל האישורים שנקבעו במסגרת התנאים המתלים, תתבטל העסקה.

עוד צויין, כי העסקה נחתמה יומיים בלבד לאחר ניסיון של בזק להתעלות על סלקום בהצעה משלה לרכישת גולן תמורת 710 מיליון שקל. דירקטוריון אלקטרה מוצרי צריכה בראשות דני זלקינד, שהוא ואחיו מייקי הם בעלי השליטה בחברה דרך קבוצת אלקו, החליט להעדיף את הצעת סלקום.

870/135 ליינר ארטקל

‘כלכליסט’ ציין כי חתימת העסקה מהווה את שיאה של שנה בה נערכו שיחות בין חברות הסלולר על מיזוגים אפשריים, כאשר שום מהלך לא התקדם. מי שהניעה את המהלכים בשוק בחודש האחרון היתה HOT, שהגישה הצעה לרכישת פרטנר ב־3.5־3.6 מיליארד שקל — הצעה שהביאה לזירוז העסקה בין סלקום וגולן.

עוד צויין כי מי שהוביל את החברה לרכישה היה גיל שרון (מנכ”ל גולן) שגם קיבל כ-10% ממניות גולן במסגרת הרכישה. שרון יקבל עבור מניותיו 41 מיליון שקל במזומן ותשלום דחוי של 18 מיליון שקל נוספים. אך שרון לא עתיד להישאר בחברה הממוזגת שתהפוך לחברת הסלולר הגדולה בשוק, ומי שינהל את החברה החדשה הוא אבי גבאי – שחתם בחודש הראשון לתפקידו הן על חוזה חדש מול וועד העובדים (שאף עודכן בפרטי העסקה) והן על ההסכם הנוכחי. כמו”כ, עובדי גולן טלקום יקבלו חלק מהתמורה של העסקה המגיעה להם בעבור אופציות שהם מחזיקים.

בשולי הכתבה דווח כי ההערכות בשוק הן כי רשות התחרות בראשותה של מיכל הלפרין תאשר את המיזוג.

אבי גבאי, מנכ”ל סלקום מסר ל’כלכליסט’ כי “רכישת גולן תאפשר לסלקום לבצע השקעות משמעותיות בעולם התקשורת לטובת הציבור הישראלי. המצב הקשה ששורר בשנים האחרונות בשוק התקשורת מחייב פעולה שתחזק את סלקום ואת שוק התקשורת כולו”.

גורמים בשוק התקשורת שעימם שוחח ‘ביזנעס’ מעריכים, כי סלקום מיהרה לחתום על העסקה גם עקב רצונה לשלוט על מותג לואו קוסט בענף הסלולר, כפי של’פלאפון’ ישנם מותגי משנה דוגמת ‘וואלה מובייל’, ‘ג’יני מובייל’ ועוד, וכפי שלפרטנר יש את מותג ‘012 מובייל’.

נזכיר, כי בעבר רכשה סלקום את חברת הmvno ‘הום סלולר’, אך בלעה אותה פנימה, לתוך סלקום, במלואה. לפי דברי הגורמים שעימם שוחח ‘ביזנעס’, ההערכה היא שנפל האסימון בסלקום כי חובה עליהם לעבוד מול מותג מוזל יותר, ובמקום לייצר אותו מאפס בעלויות גבוהות הוחלט – למרות המחיר הגבוה – על רכישת מותג קיים גדול ופעיל מאשר להתחיל את הפעילות מלמטה.

תגובה אחת ל: "מה עומד מאחורי מיזוג הענק בענף הסלולר?"

  1. עובדי גולן
    תמהרו להתארגן בהסתדרות כמו החברים בסלקום
    לא לחכות. שלא יעשו עליכם סיבוב.

כתיבת תגובה