מה עושים עם דירות ריקות בתקופת המשבר?

טיפים חשובים למשקיעים ובעלי נכסים

PIXABAY

מחירי השכירות ירדו בחודשים האחרונים באחוזים ניכרים, ברוב חלקי הארץ מורגשת ירידה. באזורים בהם אוכלוסיית השוכרים היא סטודנטיאלית, הדירות פשוט ריקות או ששכר הדירה נמוך משמעותית מבדרך כלל.

ויש 4 סיבות מרכזיות:

box
  1. השוכרים חזרו לגור עם הוריהם
  2. סטודנטים שהתחילו ללמוד בזום וחזרו להורים
  3. פיטורין – חזרו לגור עם ההורים
  4. תעסוקה התחלפה – התקופה יצרה ביקוש לעבודות פיזיות שהן חיוניות. דוגמא: אנשי התרבות והבידור שהחלו לעבוד בסופרמרקטים ובשליחויות.
  5. זוגות צעירים שמכרו את הדירה הראשונה – רבים מהם מצטופפים בבית הוריהם עד שיגמר המבול.. שני זוגות צעירים עם ילדים שמכרנו להם את הדירה לאחרונה, עברו להתגורר עם הוריהם.

מצוקה גורמת לאנשים להתנהג אחרת :

כשאנשים מרגישים מצוקה, הם יצאו מאזור הנוחות שלהם ויעשו הכל בשביל לשרוד טוב יותר על פי ראות עיניהם מה לעשות אם יש לכם כרגע נכס שעומד ריק ומעלה אבק?

כמו כל דבר בחיים: ROI, חישוב עלות תועלת

אם יש לי נכס בקריות או בבאר שבע, שמושכר בדרך כלל ב-2400 שקלים, ועכשיו שמתי לב שהמחירים ירדו ואין טלפונים…אוכל להמשיך לנסות זמן מוקצב שאני יכול לספוג את זה שהנכס יהיה ריק אך יותר מזה וכבר מתחילים לאבד את המומנטום לחלוטין. אגרטל עם עציץ מלא ויפה נמכר יותר ובמחיר גבוה יותר מאגרטל ריק. דירה עם שוכר, לרוב נחשקת יותר בפני שוכר פוטנציאלי/קונים פוטנציאליים (למרות שזה לא המדד כשאתה איש מקצוע, אך עדיין, זו ההנחה החזקה, ויש להתחשב בה ).

מהו הקו המנחה?

בהנחה שהשכירות היא 2,400 שקלים, אם הדירה ריקה 3 חודשים זאת אומרת שהפסדתם בחישוב של שכירות נטו -7,200:  2,400 שקלים כפול 3 חודשים מבלי שהוספנו הוצאות נלוות כגון: עד בית, ארנונה אם זה חצה את ששת חודשי החסד).

אם תחלקו 7,200 חלקי 12 חודשים, יצא לכם 600 שקלים. 600 שקלים שיכולתם לתמרן איתם בקטע של “הנחה ולהרוויח שוכר שהיה ממלא את האגרטל בתוכן.

נגיד והייתם מורידים ב 400 שקלים, הייתם מגיעים לסכום של 4,800 בשנה. מה עדיף? להפסיד 4800 בשנה או 7,200 שקלים?

בתקופות משתנות, בטח במשבר, צריך להתנהל אחרת וזה גם לא רלוונטי בכמה השכן משכיר, ובכמה דודה סימה ברחוב המקביל משכירה…כרגע הדירה בלי שוכר וזו עובדה שאתם מרגישים בכיס.

אם מבחינתכם, בשנה הזאת, הצלחה זה שהשוכר יסגור לכם את הפינה של הארנונה, הכבלים וועד בית, תורידו וקצצו מה שצריך בשביל להשכיר.

הסערה תחלוף? תעלו שוב ברמה סבירה דירה ריקה לא בריאה לאף אחד.

בבאר שבע – דירות שהיו מושכרות ב3,000 שקלים  צנחו ל1800 שקלים “רק להחליק את שנת המשבר”.
המלצה חמה:

להשכיר עד הקיץ. ומשם לתת אופציה להמשך במידה ושני הצדדים מעוניינים להמשיך. השוכרים לא טיפשים, הם מבינים שקיבלו הנחה בגלל תקופת משבר הקורונה.

אין באמור לעיל המלצה לבצע פעולה מסוימת, כל נושא צריך להיבדק באופן
פרטני.

: כותב הכתבה

בן סולומון, הוא מחבר הספר, רב המכר “נדל”ן לכולם” ומייסד רשת ברוקר נדל”ן , לרכישה בצומת ספרים לחצו כאן

 לראיון של בן סולומון בקשת 12 אצל אודטה לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הנדל”ן שלנו בפייסבוק לחצו כאן

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה