מה עושים עם תואר בהנדסת תעשייה וניהול?

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ניתן לזהות גידול משמעותי בתלמידים הבוחרים במקצועות ההנדסה ומדעי המחשב. בשנת 2015 כ-32,600 סטודנטים למדו בישראל את מקצועות ההנדסה השונים ובשנת 2019 מספרם עלה בכמעט 10% ועומד על יותר מ-35,000 סטודנטים

מה עושים עם תואר בהנדסה | תמונה: Unsplash

אחד התחומים המבוקשים בתחום ההנדסה כיום הוא הנדסת תעשיה וניהול. תחום שמאפשר לבוגריו להשתלב בארגונים בינוניים וגדולים לא רק בתפקידי מהנדס אלא גם בתפקידי ניהול ותכנון אסטרטגי. מה ניתן לעשות היום עם תואר זה?

מה לומדים בתואר הנדסת תעשייה וניהול?

במהלך התואר הסטודנטים לומדים מגוון רחב של תאוריות המתחילות מ: תאוריות הנעת עובדים, תכנון פס יצור ולוגיסטיקה. כל זאת לצד ניסיון מעשי עם מגוון רחב של אתגרים בפניהם עומדים המתמחים בתעשייה זו. לדוגמה – כיצד ניתן לתכנן פס יצור טוב יותר, היכן כדאי למקם את המחסנים הלוגיסטיים של החברה ואיך ניתן לייעל את המעבר ביניהם? מהנדסי תעשיה וניהול מוצלחים הם אלה שהובילו חברות כמו "אמזון" להצלחה מסחררת בזכות תכנון נכון ויישום פרקטיקות חדשניות בתחום הלוגיסטיקה. כפי שניתן לראות התחום זוכה כעת לביקוש רב יותר, כאשר ארגונים גדולים מבינים את המשמעות הרבה שיש לתכנון זה על שורת הרווח של החברה בסוף כל שנה.

הלימודים פותחים בפני הסטודנטים אפשרויות תעסוקה רבות. ביניהן ניתן למנות:

מנהלי לוגיסטיקה

אחראים הן על אחסון הסחורה המיוצרת בתוך הארגון, הן על אספקת חומרי הגלם והן על שינוע המוצרים המוגמרים ללקוחות החברה. כיום, בעידן הגלובלי מדובר בעבודה שיכולה לערב תכנון מקומי בלבד או תכנון לוגיסטיקה מול סניפים מרוחקים. באמצעות התאוריות הנלמדות במהלך התואר בהנדסת תעשייה וניהול, מנהלי הלוגיסטיקה לומדים כיצד: לנהל את הצוותים, להשתמש בתוכנות המתאימות ולהטמיע פתרונות טכנולוגיות חדשים שייעלו את פעילות הארגון.

ניתוח נתונים בחברות הייטק

התחום התרחב בעשורים האחרונים לא רק לתחום היצרני אלא גם לתאוריות הקשורות להתייעלות על ידי קשר אדם-מכונה בחברות ההייטק. פעולות רבות שבוצעו בצורה ידנית בעבר מוחשבו ועברו לתכנון קפדני יותר כאשר האדם מנהל את הפעילות מלמעלה במקום לבצע את התחשיבים בעצמו. שילוב של אלגוריתמים חכמים המתכננים את פסי היצור, התכנון והעיצוב מיצבו כיום את ישראל כמעצמת הייטק יעילה המסוגלת להוביל לתוצאות טובות יותר בתוך זמן קצר בזכות תכנון מחדש של הדרך בה פועלת החברה. מהנדסי תעשייה וניהול משתלבים כיום בתפקידים אלה ועושים שינויים משמעותיים בחברות בישראל ומעבר לים.

הנדסת מערכות מידע בנתונים

חלק מהמתמחים בהנדסת תעשייה וניהול, פועלים דווקא בתכנון מערכות המידע בארגון ומסייעים למנמ"ר בתפקידו. הם רואים בצורה רחבה יותר את דרישות הארגון בכל הנוגע למערכות הממוחשבות ומערכות התקשורת, וכן התוכנות השונות המשמשות ב: קווי הייצור, ניהול המלאי, הלוגיסטיקה ופעילויות נוספות בחברה. התמחות זו אינה מחייבת בהכרח ידע בתכנות, אלא הבנה מקיפה של הבעיות והפתרונות האפשריים בארגון.

לסיכום, תואר בהנדסת תעשייה וניהול פותח בפני הסטודנט קשת רחבה של מקצועות שונים ומגוונים, החל מתפקידי תכנון לוגיסטיקה וכלה בהשתלבות באגף מערכות המידע בארגון. במהלך התואר נלמדות הן התאוריות והן הפרקטיקות העדכניות על מנת לייעל את פעילותן של החברות בנישות שונות. לכן, לתחום זה יש ביקוש רב בתעשייה כיום.

כתיבת תגובה