"מה שטוב לאירופה" || ההקלות ליבואנים יזלגו לצרכנים?

שר הכלכלה והתעשייה ברקת הציג בפני ועדת הכלכלה את הרפורמה "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" | לדבריו: "מהיום שהכרזתי על הרפורמה התחילו הלחצים והאיומים" | יו"ר ועדת הכלכלה ביטן: אני רוצה לדעת כמה זה ישפיע על המחיר לצרכן?

ניר ברקת | צילום: ליאת מנדל

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, החלה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק התקנים, על מנת לאמץ את ההוראות המחייבות בדין האירופי.

בפתח הדיון הציג שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ ניר ברקת, את הרפורמה ואמר: "אני רוצה להודות לך היו"ר ולחברי הכנסת בוועדת הכלכלה, בשורה התחתונה קידמנו עד כה מספר רפורמות משמעותיות ידענו לקבל החלטות משותפות והכל נעשה בהסכמה מקיר לקיר ועכשיו מגיעים למאני טיים של החקיקה של מה שטוב לאירופה טוב לישראל. אני איש של אסטרטגיה ולא פלסטרים. הבנתי מהחלה שרק רפורמה עמוקה תוכל להתמודד עם האתגר של מונופולים וקרטלים בישראל ויש לנו הזדמנות להניח תשתית שתתקן את התופעה. ברור לכולנו שפיתחת השוק לייבוא הוא הדבר הנכון לעשות.

"מהיום שהכרזתי שאנחנו צריכים להניע את הרפורמה התחילו הלחצים והאיומים. המונופולים שלחו אלי שליחים ואיימו עלי באמצעות פעילים פוליטיים ובכל דרך אפשרית. שלחתי את השליחים הביתה ואמרתי להם שאני לא חייב להם שום דבר ואני לא חושש משום דבר. המונופולים התרגלו לשלוט בשוק בדיוק ככה. עשרות שנים הם מפחידים את נבחרי הציבור, ואני מקבל לחצים מכל הכיוונים. אין לנו מה לפחד המחויבות שלנו חייבת להיות לציבור. חייבים להניע את השלב הכי חשוב ברפורמה שהוא עכשיו והיום אנחנו מגיעים לחלק הכי חשוב.

"אני רוצה להתייחס לעיתונות, המונופולים מפרנסים את העיתונאים ואנחנו רואים איזה לחץ מגיע מהעיתונאים ובשביל מי הם עובדים בשביל הציבור? או בשביל המונופולים? מנסים להשחיר את שמי ולהדביק לי דברים לא נכונים. אני לא מתרגש. אני יודע עבור מי אני עובד ועבור מי הם עובדים. אל תתיחסו לדברים שנאמרים בעיתונות. הם רוצים להמשיך להרוויח ויבואו עם טענות מפה ועד להודעה חדשה. אני משוכנע שהחקיקה שנסיים אותה מהר אין לי ספק שהיא תעשה את הדבר הנכון.

"בשבוע שעבר בג"ץ קיבל החלטה על בקשתנו מלפני שנה לקבל מידע מהמונופולים הגדולים – שחובתנו להסתכל על הנתונים ולראות איפה יש עושק של הציבור. בשבוע שעבר העתירה נגד דרישתנו נפלה והמונופולים מחויבים להעביר לנו נתונים. אם נראה שהמונופולים עושקים את הציבור אני לא אחשוש לעצור אותם".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ דוד ביטן, אמר כי יש שתי יבואניות שהפכו למונופול ומשפיעות על המחיר, והוסיף: "זה שמביאים יבוא וחברות משתלטות על היבוא התוצאה שזה לא מוריד מחיר רק מעלה, אז אני כן רוצה תשובות איך מונעים את זה? השאלה מי מייבא ומה ההשפעה על המחירים ואני רוצה לדעת אם עשיתם עבודה כלכלית מה השפעת החוק על המחירים? כמה זה יוזיל ליבואנים – הבנתי; השאלה כמה יזלוג לצרכן?".

כתיבת תגובה