מובילאיי בסדרת הכרזות משמעותיות לעולם הרכב המתקדם

קבוצת פולקסווגן  מטמיעה טכנולוגיית מיפוי ל-ADAS, ואילו פורד ו-Zeekr מכריזות על תוכניות ייצור חדשות מבוססות על טכנולוגיית מובילאיי | בנוסף, מערכת EyeQ® Ultra™ החדשה של מובילאיי תאפשר רכב אוטונומי (AV) לצרכנים: תכנון של מארז אחד יספק את המערכת על שבב (SoC) החסכונית והיעילה ביותר בתעשייה עבור כלי רכב אוטונומיים לחלוטין

שת"פ עם היצרניות המובילות | מקור: מובילאיי

במהלך מסיבת עיתונאים של אינטל בכנס CES 2022, חשפה מובילאיי, חברת בת של אינטל, מספר שיתופי פעולה אסטרטגיים חדשים שנועדו לשנות את חווית הנהג והנוסעים בעולם. עסקאות עם קבוצת פולקסווגן, פורד ו-Zeekr נחשפו כדי להמחיש את ההיקף והחדשנות של טכנולוגיית ADAS-to-AV של מובילאיי. מובילאיי חשפה גם את מערכת EyeQ® Ultra שלה, הרכב אוטונומי על שבב (AVoC) הראשון של מובילאיי שנבנה במיוחד עבור כלי רכב אוטונומיים בדרגה 4.

"הלקוחות שלנו מוכיחים שחדשנות נמצאת בלב האסטרטגיות העתידיות שלהם ונשענים על מובילאיי כדי לסייע להם לממש את החזון שלהם", אמר פרופ' אמנון שעשוע, מייסד, נשיא ומנכ"ל מובילאיי. "כשותפה מהימנה, מובילאיי פועלת בכל כוחה כדי לספק פתרונות ADAS-to-AV שלעיתים אף עולים על ציפיות הלקוחות שלנו, ובמקביל דוחפים את התעשייה קדימה. אנו אסירי תודה על שיתופי הפעולה המתמשכים שלנו ומצפים לקבוע יחד סטנדרטים חדשים נוספים בתעשייה".

העסקאות והתכניות החדשות שנחשפו כוללות: יישום עולמי ראשון של  Swarm Data"" עבור ADAS: קבוצת פולקסווגן היא יצרנית הרכב (OEM) הראשונה המיישמת את נתוני המיפוי של מובילאיי, במטרה לשפר את הנוחות והבטיחות של מאפייני ADAS ברחבי העולם. Mobileye Roadbook™ הוא מסד נתונים ממיקור המונים שנוצר בענן, של מפות מדויקות ביותר ברזולוציה גבוהה. הדאטה נאספת באמצעות כלי רכב המצוידים בטכנולוגיית מובילאיי ברחבי העולם, וקבוצת פולקסווגן משתמשת כעת בנתונים אלה כדי לשפר את חווית הנהג באמצעות Travel Assist 2.5. לדוגמה, סיוע בשמירה על נתיב הנסיעה יתאפשר באזורים מסויימים אף אם סימוני הנתיב דהויים. טכנולוגיית Road Experience Management הקניינית של מובילאיי צוברת ומייצרת באופן אוטומטי מפות לרכב אוטונומי בענן, ומספקת פתרון מיפוי גלובלי וניתן להרחבה עבור כלי רכב אוטונומיים. המאפיין Travel Assist המתוגבר באמצעות Roadbook יהיה זמין בקרוב בדגמי הרכב החשמליים (EV) של פולקסווגן, סקודה וסיאט המבוססים על פלטפורמת MEB של פולקסווגן.

במהלך נסיעת מבחן משותפת במינכן, בדקו פרופ' שעשוע וד"ר הרברט דיס, יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת פולקסווגן, את מאפייני ה- Travel Assist החדשים של פולקסווגן מבית מובילאיי, ברכב מדגם ID.4. במהלך נסיעת המבחן, ציין דיס מספר יתרונות לשימוש בטכנולוגיית REM עבור היכולות המתקדמות. " בהשוואה למפות היתרון של שימוש בנתוני נהיגה אמיתיים הוא ברור… הכל עובד טוב, והמכונית עוקבת אחרי רכב אחר, ללא כל התערבות מצדי", הוא אמר.

פורד ומובילאיי מעמיקות, למעשה, מערכת יחסים ארוכת שנים: פורד ומובילאיי הכריזו על תוכניות להרחיב את שיתוף הפעולה האסטרטגי שלהן. לדוגמה, פורד תתחיל להשתמש בטכנולוגיית REM (Road Experience Management) של מובילאיי, בגרסאות עתידיות של מערכת BlueCruise של פורד.  BlueCruise, שתהיה זמינה כאופציה, מאפשרת ללקוחות לנהוג בלי לגעת בהגה, תוך ניטור על ידי מצלמה המופנית לכיוון הנהג שיכולה לזהות אם הנהג אינו מרוכז בדרך. כיום, מערכת בקרת השיוט האדפטיבית של פורד כוללת טכנולוגיית עצור וסע ושמירה על מרכוז בנתיב. שיתוף הפעולה הנוסף משתמש ב- REM של מובילאיי כדי להרחיב את יכולות הנהיגה האטונומית של מערכת זו, בכבישים מהירים עם הפרדה (שאושרו מראש). בנוסף, החברות עובדות יחד על פלטפורמה פתוחה של מובילאיי שתאפשר לפורד לבנות ולשלב את הפתרונות של פורד בעצמה כדי להפוך את הנהיגה בעתיד לבטוחה וקלה יותר.

"חברת פורד מספקת טכנולוגיות רכב חדשות שהופכות את הנהיגה לבטוחה וקלה יותר כבר יותר ממאה שנה", אמר נשיא ומנכ"ל חברת פורד, ג'ים פארלי. "אנו נרגשים לעבוד עם חברת מובילאיי על פלטפורמה שתומכת בפיתוח שלנו של הדור הבא של טכנולוגיות אוטונומיות. ההשקעה שלנו ביכולות הללו תאפשר לנו לשנות את חווית התחבורה בקרב לקוחותינו"

הרכב האוטונומי הראשון לצרכנים נבנה על בסיס Mobileye Drive™: מובילאיי ו-Zeekr, ירחיבו את השותפות על ידי בניית רכב חשמלי חדש לחלוטין עם יכולות L4, שיתבססו על טכנולוגיית החישה של מובילאיי True Redundancy™, טכנולוגיית המיפוי REM ומדיניות נהיגה מבוססת על מודל הבטיחות המתמטי Responsibly-Sensitive Safety (RSS). יחד עם הארכיטקטורה של Geely לבלימה מובטחת, היגוי וחשיבות קונספט ה-EyeQ הפתוח של ארכיטקטורת SEA של Geely, מתאפשרת אינטגרציה חלקה בין הטכנולוגיות של מובילאיי ושל Zeekr. זהו כנראה רכב ה-L4 הראשון בעולם המיועד לצרכנים. הופעת הבכורה של הרכב צפויה עד שנת 2024 בסין, עם השקה עולמית בהמשך.

"Mobileye הייתה שותפה אסטרטגית במשימה שלנו לספק רכבים בסטנדרדט גבוה המתאימים לתחבורה עתידית בת-קיימא ואוטונומית יותר", אמר אנדי אן, מנכ"ל Zeekr Intelligent Technology. "השותפות שלנו תומכת בשאיפות המשותפות של Zeekr ושל מובילאיי להוביל את תעשיית ה-ADAS וה-AV העולמית. Zeekr מברכת על שיתוף פעולה פורה המאפשר שילוב של יכולות טכנולוגית, ליצירת חווית ניידות אוטונומית מתוחכמת יותר עבור הלקוחות שלנו".

הרכב המסחרי האוטונומי

חשיפה נוספת במסיבת העיתונאים הייתה של ה-Udelv Transporter, רכב חלוקה אוטונומי ייעודי המופעל על ידי Mobileye Drive. כפי שהוכרז בשנה שעברה, Udelv מתכננת לייצר יותר מ-35,000 כלי רכב מסחריים המונעים באמצעות מובילאיי עד 2028, כשהפעילות המסחרית צפויה להתחיל ב-2023.

מובילאיי הציגה את EyeQ® Ultra™, המערכת על שבב המתקדמת ביותר ובעלת הביצועים הגבוהים ביותר של החברה, שנבנתה במיוחד עבור נהיגה אוטונומית. כפי שנחשף במהלך CES 2022, מערכת EyeQ Ultra ממקסמת הן את הביצועים והן את היעילות ב-176 TOPS בלבד, דבר שהופך אותה לשבב הרכב האוטונומי (AV) החסכוני ביותר בתעשייה. המערכת-על-שבב בעלת התכנון היעיל מתבססת על שבעה דורות של ארכיטקטורת EyeQ מוכחת כדי לספק את הכוח והביצועים המדויקים הדרושים עבור כלי רכב אוטונומיים, שקרוב לוודאי יהיו כלי רכב חשמליים לחלוטין.

השבב הראשון עבור ה-SoC EyeQ Ultra צפוי לקראת סוף 2023 עם ייצור המוני בסטנדרט רכב בשנת 2025. 

"רכב אוטונומי לצרכנים הוא המטרה הסופית עבור התעשייה", אמר פרופ' אמנון שעשוע, מייסד, נשיא ומנכ"ל מובילאיי. "הודות לפיתוח של פתרון מלא לנהיגה עצמית – מחומרה ותוכנה ועד מיפוי ומודלים של שירות – מובילאיי בעלת נקודת מבט ייחודית על הדרישות המדויקות מהמערכת לנהיגה עצמית המאפשרת לנו להגיע לאופטימיזציה של יחס ביצועים ועלות שתהפוך את הרכב האוטונומי לצרכנים למציאות."

פט גלסינגר מנכ"ל אינטל ופרופ' אמנון שעשוע | צילום: מובילאיי

מובילאיי תכננה את EyeQ Ultra לאחר שהיא בנתה תחילה רכב אוטונומי על מנת להבין בדיוק מה דרוש לרכב בנהיגה עצמית כדי לפעול עם זמן ממוצע בין תקלות גבוה מאוד (Mean Time Between Failure). גישה זו מאפשרת למובילאיי איזון אופטימלי בביצועים של מאיצי החומרה השונים  לצד יתר המעבדים במסגרת יחס ביצועים-צריכת הספק יעיל במיוחד.

יחס עלות-ביצועים

EyeQ Ultra, שמסמלת קפיצת מדרגה בהתפתחות של משפחת EyeQ מערכות על שבב (SoC), אורזת למעשה את הביצועים של 10 מערכות EyeQ5 במארז אחד. בעזרת טכנולוגיית 5 ננומטר המתקדמת, EyeQ Ultra מסוגלת להתמודד עם כל הצרכים והיישומים של נהיגה אוטונומית ברמה 4 (L4) ללא צורך בהשקעה של צריכת הספק ועלויות נוספות הכרוכות בשילוב יחד של מספר מערכות על שבב. כמו מערכות EyeQ הקודמות, EyeQ Ultra תוכננה כדי להשתלב עם התוכנה של Mobileye, וכך מאפשרת יעילות הספק מעולה מבלי להתפשר על הביצועים.

EyeQ Ultra עושה שימוש במערך של ארבעה סוגי מאיצים ייעודיים, שכל אחד מהם מיוצר עבור משימה ספציפית. מאיצים אלו משולבים עם ליבות CPU,ISP (מעבד אותות תמונה) ומעבד גרפי (GPU) בכדי לספק פתרון יעיל ביותר המסוגל לעבד קלט משתי תת-מערכות חישה – מערכת אחת של מצלמות בלבד ומערכת שניה המשלבת רדאר ולידאר יחד – בנוסף למערכת מחשוב מרכזית של הרכב, המפה בעלת הרזולוציה הגבוהה וכן תוכנה התומכת בקבלת החלטות נהיגה של הרכב. ב-176 TOPS בלבד, ה-EyeQ Ultra יעילה הרבה יותר מאשר פתרונות AV אחרים, ומספקת את הביצועים הדרושים במחיר מתאים עבור כלי רכב אוטונומיים ברמת הצרכן.

הודות לשילוב המיטבי בין יעילות וביצועים, EyeQ Ultra מביאה לידי ביטוי את הפוטנציאל של כלי רכב אוטונומיים, להפוך את הכבישים לבטוחים יותר ולצמצם את עומסי התנועה.

התפתחות ארכיטקטורת EyeQ

ההצגה של EyeQ Ultra מגיעה במקביל להכרזה על שתי מערכות על שבב EyeQ חדשות עבור מערכות סיוע מתקדמות לנהג (ADAS) – EyeQ6L ו-EyeQ6H – וכן לאחר ההכרזה על מסירתה של המערכת על שבב  EyeQ ה-100 מיליון של מובילאיי בסוף השנה שעברה. מערכת EyeQ של מובילאיי, שהוצגה לראשונה ב-2007, שינתה את שוק ה-ADAS בכך שהיא הוכיחה שחיישני מצלמה חסכוניים בשילוב עם עיבוד על ידי הטכנולוגיה הייעודית של מובילאיי מסוגלים למנוע התנגשויות ולהפחית את חומרתן. החדשנות של EyeQ סייעה להפוך את טכנולוגיית הבטיחות בדרכים לנגישה יותר, והביאה למיליוני נהגים ברחבי העולם טכנולוגיות חשובות כמו התרעה מפני התנגשות קדמית, התרעה על סטייה מנתיב וזיהוי שטחים מתים.

ארכיטקטורת EyeQ המוכחת של מובילאיי מהווה את הבסיס ל-EyeQ Ultra. מערכת זו, שתוכננה בכדי להנגיש את הרכב האוטונומי לצרכנים, מהווה בשורה חדשה בשוק הרכב, כפי שמשפחת EyeQ של מערכות על שבב עשתה לפניה. כהרחבה של משפחת EyeQ, מערכת EyeQ Ultra תקבל מידע גם מטכנולוגיית המיפוי Road Experience Management™ (REM) של מובילאיי. REM אוספת, באמצעות מיליוני כלי רכב על הכביש שכבר מצוידים במערכת מובילאיי, חבילות של נתוני דרך כדי לייצר את Mobileye Roadbook™, אליה ניתן לגשת באמצעות הענן על מנת לספק מידע עדכני בזמן אמת על נתיבי הנסיעה וסביבת הרכב. 

שתי מערכות על שבב חדשות של EyeQ לדור הבא של מערכות ADAS

מערכת EyeQ6L תהיה היורשת של המערכת על שבב EyeQ4, במארז שגודלו רק 55 אחוז מזה של ה-EyeQ4. פתרון זה המכיל קופסה אחת על השמשה הקדמית, מספק יותר TOPS של למידה עמוקה תוך צריכת הספק נמוכה במיוחד למערכות ADAS בסיסיות ופרימיום (L2) יעילות ביותר. המערכת התחילה ייצור ניסיוני בשנה שעברה וייצור המוני שלה צפוי להתחיל עד אמצע 2023.

מערכת EyeQ6H תתמוך במערכות ADAS פרימיום כמו גם ביכולות מסוימות לרכב אוטונומי עם כיסוי חיישנים מלא של 360 מעלות.

מקור: מובילאיי

המערכת שוות ערך לשתי מערכות על שבב EyeQ5 במונחים של כוח מחשוב, אך חשוב מכך, היא תומכת בוויזואליזציה לנהג (למשל בעת חניה) ומתפקדת טוב יותר מקודמה תחת עומסי עבודה כבדים של בינה מלאכותית. פתרון זה הינו למעשה פתרון מרוכז שבו לראשונה מערכת אחת יחידה תספק גם את כל האפליקציות של מערכות סיוע מתקדמות לנהג ברמה 2+, גם עיבוד מרובה מצלמות (כולל מצלמות חניה), וישלב יישומי צד שלישי כגון הדמיית חניה ואף יתמוך במערכת לניטור נהגים. המערכת על שבב המתקדמת ביותר של  ADAS ממשפחת EyeQ תתחיל בייצור נסיוני השנה וייצור מלא צפוי להתחיל עד סוף 2024.

שתי המערכות על שבב EyeQ6 ייוצרו בטכנולוגיית 7nm. 

כתיבת תגובה