“רק מעמד הביניים החרדי יוכל לזכות בדירה בבית שמש”

זו לא הפעם הראשונה בה תוקף חה”כ מוזס את הרשויות על אוזלת היד בטיפול במצוקת הדיור החרדית. הפעם, לקראת סיום מושב הקיץ, אומר מוזס: “תנו לנו דירות במרכז הארץ” וקורא לתת מענקים לרוכשי דירות יד שנייה

חה"כ מוזס במליאה. צילום: פלאש 90

בדיון שקיימה הכנסת בנושא החוק לדיור בר-השגה, תקף חה”כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) את החלטתה של ועדת הבנייה הארצית אודות בניית 27 אלף יחידות דיור, לדבריו “תוך הדרה מוחלטת של הציבור החרדי”. הוא אף קרא לקובעי המדיניות לאשר מענקים לרוכשי דירות יד שנייה כחלק מהניסיון להוריד את מחירי הדירות.

“אנחנו מסיימים כבר מושב חמישי של כנסת זו – הכנסת ה-20, ועדיין לא התקדמנו בתחום הדיור לציבור החרדי, אותו ציבור שאני מייצג. אדוני היושב-ראש, מציעים לנו את העיר כסיף בפזורה הבדואית, רוצים שאנו נשמש שם כחיץ וכמחסום לציבור הבדואי. מדוע אנחנו צריכים להרחיק נדוד עד לכסיף כאשר בוועדת הבנייה הארצית אישרו רק בימים אלה במרכז ובלב הארץ 27 אלף יחידות דיור?

jerusalem-box

“מרתיח לראות שאף דירה מתוך אלפי הדירות הללו לא מיועדת לציבור החרדי. ומאיפה אני יודע? כי כל הבניינים מתוכננים כגורדי שחקים, ללא מרפסות לסוכות, התכנון הסביבתי ללא בתי-כנסת, בלי מבני ציבור מתאימים, בלי מקוואות. אז ברור שהחרדים מודרים מהתכניות הללו. אז אתם שולחים אותנו לכסיף? תן לנו כמו לכולם במרכז הארץ! אולי נלך גם לכסיף, אבל זה בנוסף לחלקנו במרכז הארץ”.

מוזס התייחס גם להסכם הגג שנחתם בבית שמש, העיר שתהפוך להיות החמישית בגודלה בישראל וללא ספק עיר חרדית, ואמר: “מוכרים לנו שוב ושוב את בית שמש, שמחיר הפיתוח בה הוא יקר ביותר בשל הצורך לכסות לא רק את הוצאות הפיתוח, אלא גם את כביש 38, כך שרק מעמד הביניים יוכל לזכות בדירה בבית שמש. עבור המעמד הנמוך מתכננים את כסיף ועוד עיר בצפון שעדיין לא יודעים איפה היא. תנו לנו משהו במרכז הארץ! המצב הזה לא יכול להימשך”.

מוזס חזר על דברים שהציע בעבר שוב ושוב, “תנו לזוגות צעירים מענק לרכישת דירה יד שנייה באותו גובה של מחיר למשתכן. ירוויחו כמה דברים, גם יישוב שכונות מזדקנות בזוגות צעירים וניצול מוסדות חינוך אשר הומרו בינתיים לכל מיני שימושים שלא במסגרת חינוך, וגם צמצום רשימת הממתינים למחיר למשתכן. ועיקר התועלת: הזוג הצעיר לא יצטרך לשלם שכר דירה כאשר הוא ממתין לזכייה הגדולה של מחיר למשתכן. אני קורא למעצבי פתרון למצוקת הדיור לשנות כיוון, להיפתח לרעיונות נוספים ולקבל את ההצעה הזאת”.

side
ono-inner

תגובה אחת ל: "“רק מעמד הביניים החרדי יוכל לזכות בדירה בבית שמש”"

  1. טיפשות יהיה לתת מענק על דירות יד שניה זה לא יגביר את היצע
    זה רק יעלה את מחיר הדירות של יד שניה
    כפי שקרה כירושלים עם המענק
    הפתרון היחידי הוא לתת מענקים יותר גבוהים לדירות יד ראשונה בפרפריה הרחוקה כמו הר יונה אופקים וכסיף
    כיום באופקים לבד יש במחיר למשתכן ב 440 אלף ש”ח

כתיבת תגובה