מויסרים! אל תתלוננו בעירייה על עבירות בנייה

שופטים בבית המשפט העליון ניסו לשכנע בעלי דין חרדים להעביר את עניינם לבית דין חרדי ונענו בשלילה • על מי נאמר כי הוא מרים יד בתורת משה רבנו, ומה אמר ראש עיר חרדי על המתלוננים בעבירות בנייה?

ראש עיריית מודיעין עילית. צילום: פלאש 90

בשבועות האחרונים יצא לי ולעוד כמה משפטנים חרדים, לשוחח עם מספר שופטים לשעבר בבית המשפט העליון, בקשר לאיזשהו פרויקט משפטי. עוד חזון למועד לפרסם פנינים מדהימים על מה הם חושבים עלינו (בעיקר דברים חיוביים) ואיך הם חושבים לקרב לבבות (בעיקר שנלך לצבא).

אבל בכל השיחות הללו היה רגע אחד שממש גרם לנו לזוז בכיסאות בחוסר נוחות. היה זה כאשר השופטים הציגו בפנינו פסקי דין שלהם, שניתנו בפרשיות בהן שני הצדדים היו חרדים! בכל המקרים חוזר על עצמו הריטואל הקבוע: השופט מספר כמה התחנן לצדדים החרדים שילכו לבית דין חרדי, והם סירבו בתוקף ובחוסר אמון… לאמור: גם אצלכם לא ממש מאמינים למה שכתוב בשלחן ערוך, אז מה לכם כי תדרשו מאיתנו? אוי לאותה בושה – מה נענה ליום הדין.

box

באחד הביקורים שלי בניו יורק, שמעתי שם סיפור מזעזע. חסידות מפורסמת התפלגה והמקרה הגיע לבית המשפט המקומי. השופט, יהודי ששנה ופירש, ביקש לקבל את הצדדים ללשכתו באופן חריג. וזה מה שהוא סיפר להם:

“בבחרותי, כשהחילותי לגלוש וללמוד משפטים, לקח אותי אבי לסיבוב נואש אצל גדולי ישראל. בין היתר ביקרתי אצל הרבי הקודם שלכם. לאחר שראה שאין מה לעשות איתי, פנה אלי וביקש: אני רואה שתהיה שופט גדול. תבטיח לי שאם יבואו אנשים מהחסידות שלי אליך, תספר להם שביקשתי שילכו לבית דין”… ברור שהסכסוך עבר לבית הדין וכלל ישראל ניצל מביזיון.

כל אחד מאיתנו מכיר מקרים כאלה. חלק מאיתנו גם יודעים עד כמה הצדדים התחרטו אחר כך על הצעד הזה. ואין מקיפים בחילול השם. חז”ל הגדירו את זה במדויק: מרים יד בתורת משה. לא חוטא, לא פושע בעבירה אחת או הרבה, אלא מרים יד על כל התורה כולה! מעבר לכך, זה גם לא פרקטי ולא כדאי. הניסיון הוכיח שפסקי הדין קשים וכואבים. עורכי הדין עולים הון תועפות, לעיתים יותר מאשר פסק הדין. ואחר כך ממשיכים שנים בערעור על ערעור. והעיקר: הביזיון הנורא!

שנים אחרי ששני הצדדים יילכו בדרך כל בשר, עדיין יוכל כל הולך רכיל משועמם, בחיפוש פשוט בגוגל, לדעת את כל החולשות והרגעים הקשים של כל אחד מהצדדים. איך יוכלו לנוח על משכבותם ביודעם שכל אחד מנכדיהם בוש ונכלם במעשיהם. בברנז’ה ידוע על מיליארדרים חילוניים שבאים בלילה בשקט לבתי הדין בבני ברק לסיים סכסוכים ביניהם על מיליונים רבים. אז מה יצדיק אברך ללכת לבית המשפט בשביל להרוויח עוד 500 שקלים במזונות או עוד חצי מרפסת?!

אינני מדבר על מקרים של אין ברירה. בדיוק בשביל זה יש בית דין ששוקל אם לתת היתר. אבל במקרים רגילים – מי התיר זאת?! כדאי להפנים: ערכאות זה לא רק בית משפט. אלא גם משטרה שיורדת לחיי הצדדים שלא על פי דין. וזה גם עירייה ואפילו ועדת תכנון ובנייה! אמר לי פעם גוטרמן, ראש העיר שלי, “אנשים לא קולטים שאם הם באים אליי לעירייה להתלונן על המרפסת של השכן, הם סוג של “מויסר”. כי אין לי ברירה ואני מחויב לטפל בזה על פי החוק”.

side
inner

4 תגובות ל: "מויסרים! אל תתלוננו בעירייה על עבירות בנייה"

  1. אז מה היה לנו ? מיועד לאלה שקוראים בין השורות…
    שרוזנבלט הוא עו”ד, ולא סתם עו”ד אלא אחד שמדבר עם שופטים ! ולא רק זאת אלא שטס מידי פעם לניו יורק, וואו !!!

  2. איזה תענוג, איך קטלת את רוזנבלט, רוץ תספר לאשתך… (או שהיא לא יודעת שיש לך אינטרנט).

  3. אני במקרה הגעתי לאינטרנט בכלל ולאתר הזאת בפרט והאמרה של גוטרמן צריכים לפרסם בחוצות העיר והארץ
    אני אישית יודע שני מקרים ברחוב שלי שהיה נזקים של אלפי ₪ בגלל הלשנה בעירייה

  4. רוזנבלט גוטרמן אנשים נחמדים רק אל תתחיל איתם אז בבקשה שלא יטיפו מוסר לאף אחד אני אישית מתכוון לבדוק בעיריה האם מתנהלים לפי החוק או לפי בית דין בביקורי האחרון לא נראה כך

כתיבת תגובה