מול הפסקות החשמל: פרויקט 'רוח בראשית' מתחיל בהרצה

בצל משבר האנרגיה: "רוח בראשית", פרויקט האנרגיה המתחדשת הגדול בישראל, מתחבר לרשת החשמל הארצית ומתחיל בדיקות הרצה | חוות הרוח תייצר חשמל נקי בהיקף השווה לצריכה שנתית של כ-70 אלף משקי בית, ותחסוך כ- 180 אלף טון של פליטות CO2 מדי שנה | הפרויקט צפוי לייצר הכנסות בהיקף של כ-50-52 מיליון דולר ו-EBITDA בהיקף של כ-40-42 מיליון דולר בשנת ההפעלה הראשונה המלאה

פרויקט רוח בראשית של אנלייט | צילום: יהודה ויינברג

אנלייט אנרגיה מתחדשת הודיעה היום (יום ב') על הפעלתה המוצלחת על טורבינת הרוח הראשונה בחוות ״רוח בראשית״ ברמת הגולן – פרויקט האנרגיה המתחדשת הגדול בישראל. הפרויקט, בהספק מותקן של 207 מגה-וואט, חובר בימים האחרונים לרשת החשמל הארצית, החל בדיקות הרצה, וצפוי להגיע להפעלה מסחרית מלאה במהלך הרבעון השלישי השנה.

פרויקט "רוח בראשית" כולל 39 טורבינות רוח מהדור המתקדם ביותר של חברת ג'נרל אלקטריק, שצפויות לספק חשמל נקי בהיקף השווה למלוא הצריכה השנתית של כ-70 אלף משקי בית, ולחסוך כ-180 אלף טון של פליטות CO2 מדי שנה.  מדובר בתוספת ייצור משמעותית שתסייע למשק החשמל בתקופה מאתגרת זו.

במסגרת הפרויקט הקימה אנלייט קו מתח עליון תת קרקעי חדש, שהוטמן מתחת לפני האדמה בתכנון סביבתי מוקפד. הקו, הארוך מסוגו בישראל, משתרע על פני כ-27 ק"מ. הוא יאפשר את המשך פיתוח האזור ואת חיבורם של פרויקטים נוספים של אנרגיה מתחדשת במרכז הגולן לרשת החשמל הארצית. בפרויקט מופעל גם מערך מתקדם להגנה על בעלי כנף, המשלב פתרונות טכנולוגיים מהמתקדמים בעולם לצד עמדות תצפית המאוישות על ידי תצפיתנים שהוכשרו במיוחד למשימה. המערך פותח על ידי חברה אירופאית לפתרונות סביבתיים, והוא מיושם בהצלחה במספר מדינות.

בחוות "רוח בראשית" שותפים גם 8 מיישובי רמת הגולן וחברת אוירם. הפרויקט הוקם בהשקעה של כ-350 מיליון דולר והוא בעל תרומה משמעותית לפיתוח הכלכלה והתעסוקה באזור. הקמת החווה ייצרה מאות משרות למשך 3 שנים, והפרויקט ימשיך להעסיק באופן שוטף וישיר עשרות רבות מתושבי הגולן.

הפרויקט צפוי לייצר הכנסות בהיקף של כ-50-52 מיליון דולר ו-EBITDA בהיקף של כ-40-42 מיליון דולר בשנת ההפעלה הראשונה המלאה.

 "זוהי אבן דרך משמעותית ומרגשת במסע שלנו למימוש פרויקט הרוח הגדול ביותר בישראל והפיכתו מחזון למציאות. קו המתח העליון שהוטמן במסגרת הפרויקט מדגים שוב את היכולות של אנלייט להוציא לפועל בהצלחה פרויקטים מורכבים בקנה מידה ארצי, תוך עמידה בסטנדרטים הסביבתיים הגבוהים ביותר", אמר גלעד יעבץ, מייסד ומנכ"ל אנלייט.

מאיר שפיגלר, מנכ״ל חברת החשמל לישראל אמר, "אנו גאים ונרגשים להיות שותפים לאחד הפרויקטים הסביבתיים הגדולים והחשובים ביותר בישראל. פרויקט בסדר גודל כזה מקדם את יעדי הממשלה בייצור אנרגיה מתחדשת ומהווה תרומה משמעותית למשק החשמל – בעיקר בימים אלה בהם גובר הצורך בחשמל זמין".

שאול גולדשטיין, מנכ"ל נגה, ניהול מערכת החשמל הממשלתית אמר, כי "הוספת תחנה גדולה למשק החשמל היא אירוע משמעותי ומבורך. בימים אלה אנו מבצעים את הבדיקות הנדרשות בחווה ומשקיעים מאמצים כדי להביא את הפרויקט להפעלה מסחרית מהר ככל הניתן".

כתיבת תגובה