מומחה בנקאות בינלאומי מזהיר: "עלולים להידרדר לגל ביטולי עסקאות"

אבי סלמה, מומחה בנקאות בינלאומי מזהיר: ביידן נתן מתנה לתומכי BDS – עלול להוביל לגל של ביטולי עסקאות בין בנקים בינלאומיים חברות ישראליות | אתמול הצטרף בנק הדואר לחסימת חשבונות המתיישבים שנגדם הוציא ביידן באופן חריג וראשון מסוגו, צו נשיאותי לסנקציות כלכליות | התגובות כצפוי, היו סוערות

הנשיא ביידן עם הגיעו לישראל לאחר פרוץ מלחמת חרבות ברזל | צילום: אבי אוחיון, לע''מ

בעקבות הסנקציות הכלכליות שהטיל הנשיא ביידן שהוביל לגל של עיקולי חשבונות על אזרחים ישראלים, אבי סלמה, מומחה בנקאות בינלאומי שאף ניהל עד לאחרונה שלוחה ישראלית של הבנק השווייצרי היפוסוויס, מזהיר: "ביידן יצר תקדים מסוכן, כאשר תומכי BDS רואים את בת הברית הקרובה ביותר של ישראל מטילה סנקציות על אזרחים ישראלים הדבר עלול לעודד גל של ביטולי עסקאות והסכמים של בנקים מכל רחבי העולם כלפי חברות ישראליות בטענות שונות ומשונות, היום זה ביידן ומחר זה עלול להיות מנכ"ל בנק השקעות פרטי שהחליט לייבש את הלקוחות הישראלים בגלל שהם תומכים בחיילי צה"ל".

בסופ"ש האחרון חתם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על צו נשיאותי תקדימי מסוגו, המטיל עיצומים על ארבעה ישראלים, שלטענת מחלקת המדינה של ארה"ב, היו מעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים ביהודה ושומרון. בתגובה לצו, הקפיא בנק לאומי חשבון של ינון לוי, המופיע ברשימה, ולפי הצו "הוביל קבוצת מתנחלים שעסקו בפעולות שיצרו אווירה של פחד בגדה המערבית. הוא הוביל בקביעות קבוצות של מתנחלים ממאחז חוות מיתרים, שתקפו אזרחים פלסטינים ובדואים, איימו עליהם באלימות נוספת אם לא יעזבו את בתיהם, שרפו את שדותיהם והרסו את רכושם". לוי טען בתגובה כי "מדובר בהאשמות שווא".

מאוחר יותר עיקל בנק הדואר את חשבונו של דוד חי חסדאי, שלפי הצו הנשיאותי "יזם והוביל מהומה, שכללה הצתת כלי רכב ומבנים, תקיפת אזרחים פלסטינים וגרימת נזק לרכוש בחווארה, שהביאה למותו של אזרח פלסטיני". לדברי חסדאי, "העובדה שבנק ממשלתי מחליט לעקל חשבונות של מתיישבים בגלל לחץ של ארגוני שמאל קיצוני וממשל אמריקני עוין היא בלתי נתפסת, אך העובדה שהדבר מתרחש תחת כהונתה של ממשלת הימין רגע אחרי הטבח הגדול בתולדות המדינה היא חרפה לאומית".

מזהיר מגל ביטולי עסקאות. אבי סלמה

לאחר החסימה של בנק הדואר כתב ד"ר שלמה קרעי, שר התקשורת, כי "חסימת חשבון של אזרח בבנק הדואר בגין צו שערורייתי של ארה"ב היא בלתי נסבלת. התעמרות שכזו באזרח ישראלי בלי שום הליך משפטי ראוי הוא דבר שאסור לתת לו יד. לצערי הרב, כפי שנוכחו לדעת אזרחי ישראל, רמת השירות בדואר נמצאת מתחת לכל ביקורת ובג"צ אף חסם את סמכויות השרים בעניין. העברתי את הנושא לבחינה משפטית, וככל שתמצא סמכות כזו בידי, אורה על הסרת החסימה לאלתר".

סנקציות כלכליות הוטלו על עוד שני אזרחי ישראל, עינן טנג'יל, שלפי הצו, "היה מעורב בתקיפת חקלאים פלסטינים ופעילים ישראלים על ידי תקיפתם באבנים ובאלות", ושלום זיכרמן, "שעל פי עדויות וידאו, תקף פעילים ישראלים וכלי רכבם בגדה המערבית, חסם אותם ברחוב וניסה לשבור חלונות של כלי רכב חולפים ובתוכם פעילים".

שר האוצר סמוטריץ' פנה לבנק ישראל כדי למנוע את הקפאת חשבונותיהם, אך בנק ישראל הודיע בתגובה כי לא יתערב בהחלטות הבנקים בישראל. בהודעת הבנק נכתב, כי "תאגידים בנקאיים מכורח פעילותם הבינלאומית נדרשים לקבוע מדיניות ונהלים לשימוש ברשימות סנקציות בין-לאומיות וברשימות סנקציות לאומיות של מדינות זרות ולהתקשרות או ביצוע פעולות עם גורמים מוכרזים ברשימות כאמור. עקיפה של משטרי סנקציות כאמור, יש בה כדי לחשוף את התאגידים הבנקאיים לסיכונים משמעותיים וביניהם, סיכוני ציות, סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, סיכונים משפטיים וסיכוני מוניטין. שמירה על הניהול התקין והפעילות הסדירה של התאגידים הבנקאיים בישראל נחוצה לשם שמירה על הפעילות הסדירה של המשק בכללותו, לקיום מערכת יחסים תקינה עם הכלכלה העולמית, ולבסוף לשם תפקודה התקין של הכלכלה הישראלית".

כתיבת תגובה