מונית במקום אמבולנס? מתנדבי הצלת חיים, אולי תקבלו החזר

האם מתנדבי ארגוני החירום לא ישלמו על חניה? הצעת חוק של ח"כי דגל התורה מבקשת להסדיר את העניין • וגם: כך תוכלנה היולדות והמאושפזים לנסוע לבית החולים במונית – ולקבל החזר דמי נסיעה

זירת אירוע | צילום: איחוד הצלה

חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב הגישו הצעת חוק להחזר דמי נסיעה במונית לבית חולים במקרה של אשפוז, עד סכום של סבסוד הפינוי באמבולנס.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

box

כיום, על פי החוק , מבוטח שמפונה לבית חולים באמבולנס זכאי להחזר מקופת החולים בעד אגרת הפינוי באמבולנס, במקרה שאושפז. בנוסף, על הפינוי להתבצע באמבולנס בלבד. כך גם יולדת, המקבלת החזר (או מימון מלא) רק במקרה של פינוי באמבולנס. המאושפזים או היולדות יעדיפו אפוא פינוי באמבולנס וקבלת  החזר או מימון מלא, על פני נסיעה במונית.

אבל כידוע, למרות הדחיפות הרפואית המצדיקה בדרך כלל נסיעה באמבולנס בנסיעה לבית חולים, יש מקרים בהם ניתן להסתפק בנסיעה במונית. ההוצאה עבור פינוי לבית חולים במונית נמוכה מאוד בהשוואה להוצאה עבור פינוי באמבולנס.

כדי להפחית את ההוצאה הרפואית על פינוי באמבולנס הגישו הח"כים אשר, גפני ומקלב הצעת חוק הקובעת כי מבוטח או יולדת שפונו לבית חולים ואושפזו, יקבלו החזר מלא של ההוצאה, בין אם הפינוי היה באמבולנס ובין אם הפינוי היה במונית, ובלבד שההחזר עבור הנסיעה במונית למבוטח לא יעלה על גובה האגרה שהיתה משולמת עבור אותה נסיעה באמבולנס, והחזר הנסיעה במונית ליולדת לא יעלה על גובה התשלום שהיה משולם עבור הנסיעה באמבולנס.

המתנדבים לא ישלמו על חניה

הצעת חוק נוספת שיזם ח"כ אשר אליו הצטרפו ח"כ גפני ומקלב לפטור כונני מד"א וארגוני הצלה מתשלום דמי חניה במקומות חניה ציבוריים כדי לעודד את כונני רפואת החירום להיות נגישים להגשת עזרה רפואית.

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי "מידת הצלחתם של טיפולי רפואת החירום תלויה במידה רבה במהירות שבה מגיע כונן רפואת החירום לחולה. בישראל קיים מערך של כונני רפואת חירום, ובהם רופאים, פראמדיקים וחובשי רפואת חירום, הפועלים בהתנדבות ומופעלים על ידי גופי הצלה מוסמכים המאושרים על ידי משרד הבריאות. עם גופים אלו נמנים ארגון מד"א וארגון איחוד הצלה, שמפעילים כוננים בפריסה ארצית, עם מערכת איתור ומערכת קשר בין הכונן לבין מוקד החירום, כשברכבם של הכוננים יש ציוד עזרה ראשונה מציל חיים".

לדברי הח"כים, מטרת הצעת החוק היא לעודד את כונן רפואת החירום לצאת מביתו עם רכב שבו נמצא ציוד להצלת חיים כדי להיות נגיש להגשת עזרה ראשונה במקרה הצורך.

יצוין, כי עלות ההטבה של פטור מתשלום דמי חניה נמוכה בהרבה מהסכום אותו מוציא כונן רפואת החירום מכספו הפרטי בשל יציאה למקרי חירום לשם הגשת עזרה ראשונה. על כן, מוצע להעניק פטור מתשלום דמי חניה לרכב כונן רפואת חירום שבו יש ציוד מציל חיים.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה