מועצת הדבש מאשימה: הדבש הזול ב'רמי לוי' מכיל סירופ סוכר

המחיר הנמוך שבו מוכרת רשת רמי לוי את הדבש שייבאה בפטור ממכס, הוביל את מועצת הדבש לשגר אותו לבדיקה במעבדה בגרמניה | התוצאה: הדבש מכיל סירופ סוכר ואינו טבעי ב-100% | רמי לוי טוען מנגד: יש בידינו אישורים ובדיקות שמוכיחות אחרת

הדבש המיובא - שנקנה ברשת רמי לוי והועבר לבדיקה במעבדה בגרמניה | צילום: מועצת הדבש

ממצאי בדיקת איכות במעבדת Intertek בגרמניה, לדבש המיובא ע"י 'רמי לוי שיווק השקמה', מראים כי במוצר קיימים מרכיבי פסיקוזה Psicose, סירופ סוכר, אשר אינם עומדים בתקן האירופי – ואינם מהווים דבש טהור. ברמי לוי טוענים בתגובה: ביצענו בדיקות, מדובר בדבש 100% טבעי.

משרד החקלאות אישר לקראת ראש השנה, ייבוא של 500 טון דבש ללא מכס, למרות שמועצת הדבש דיווחה כי ישנה כמות מספיקה של דבש לחגי תשרי.

במכרז לייבוא דבש זכו 5 רשתות קמעונאיות – ויקטורי, רמי לוי, שופרסל, אושר עד ויוחננוף.

רשת 'רמי לוי שיווק השקמה' שיווקו ראשונים את הדבש המיובא, במחיר של 15.90 ₪ ל- 900 גרם (כ 17.5 ₪ לק״ג כאשר מחיר ממוצע לק"ג דבש בישראל- עומד על 36 ₪).

הדבש המיובא שנמכר ברשת רמי לוי | צילום: מועצת הדבש

למועצת הדבש, נראה המחיר הנמוך שהציע 'רמי לוי שיווק השקמה', בלתי סביר ביחס לעלות ייצור דבש טהור ובריא, זאת  על פי מדד מחירי הדבש ברחבי העולם, ולכן נשלח הדבש לבדיקת איכות במעבדה הבינלאומית  Intertek בגרמניה

ממצאי הבדיקה הראו כי ישנם במוצר- מרכיבי Psicose-D – (פסיקוזה- אלולוזה, אפימר חד סוכר של פרוקטוז) שהוא – סירופ סוכר. (כך על פי מילות הסיכום של המעבדה).

הבדיקה שערכה מועצת הדבש

מרמי לוי נמסר בתגובה: "רשת רמי לוי שיווק השקמה ייבאה לארץ דבש ודאגה שמחירי הדבש במדינת ישראל ירדו ב 100%.

"הדבש עבר בדיקות של משרד הבריאות ומכון התקנים הישראלי

"תוצאות הבדיקות הראו כי הדבש 100% טבעי ועל סמך זה משרד הבריאות הישראלי אישר לשיווק את המוצר בישראל".

תוצאות הבדיקה שביצע רמי לוי

באופן כללי, מועצת הדבש טוענת כי דבורת הדבש מייצרת גם את הדבש, וגם את התפוח עיקר חשיבותה של דבורת הדבש הינה בהאבקה (הפרייה) של הגידולים החקלאיים (פירות וירקות). ייצור הדבש הינו מוצר משני, אך מהווה חלק נכבד מפרנסת הדבוראים.

מועצת הדבש אינה נגד ייבוא דבש וזאת בתקופות בהן יש מחסור במוצר, אך מדיניות ייבוא פרועה- תפגע בפרנסת הדבוראים שלא יהיה כדאי להם מבחינה כלכלית להמשיך לעסוק בגידול דבורים.

עם הפסקת גידול דבורים – תופסק פעולת ההאבקה והפרייה של גידולי החקלאות, שמשמעותה, פגיעה אנושה בעתיד ביטחון המזון בישראל.

 ייבוא מזון לישראל (בשר, חלב, חמאה, פירות, ירקות, וכו') לא הביא לירידה במחירי המזון לצרכן ולא הוריד את יוקר המחייה! אך גרם לחיסול ענפי חקלאות (כמו השום למשל).

בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 משמשות להאבקה, ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל עומד על כ- 4 מיליארד ₪.

תגובה אחת ל: "מועצת הדבש מאשימה: הדבש הזול ב'רמי לוי' מכיל סירופ סוכר"

  1. איזו צביעות!!!! מנסים הכל להפיל את רמי לוי רק כי הוא מפיל להם את המונופול!!! רוב הדבש שמוכרים בארץ מכילים תחליפים לדבש 100% ועליהם לא מתחתם ביקורת ולא נעליים! למה דווקא עליו אתם יוצאים?! הא כי הוא שובר לכם את השוק! גועל נפש! דוחה ברמות של הדבש שעליו אתם מגנים!

כתיבת תגובה