מזרחה, לגובה || ירושלים: 1,700 יח"ד ברמות בבנייני 12 קומות

בצל הדיונים על מעליות שבת שהפכו תכופים יותר, כשפוסקי ההלכה מחמירים ברובם בנושא – מאשרת הוועדה המקומית בירושלים 1,700 יח"ד שירחיבו את שכונת רמות בשני מתחמים בכיוון מזרח, בבניינים בני עד 12 קומות | היכן ממוקמת התוספת המשמעותית לשכונה ומה היא צפויה לכלול?

תצ"א של המתחם החדש | צילומסך משיתוף ציבור, אלי רכס אדריכלים

המתחמים החדשים שירחיבו את שכונת רמות מזרחה: כ-65 דונם במתחם א' וכ-60 דונם נוספים במתחם ב' – מעבר לכביש רמות, (במורדות הסמוכים לכיוון קבר שמואל הנביא, אליהם צפויה השכונה להתרחב בעתיד, ועתה מאושרים שני המתחמים הראשונים מתוך השטחים המעותדים להתרחבות) אושרו בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים.

המדובר הוא בשטחים שמכונים כעת כ'מורדות שורק' ומחולקים לשני מתחמים, א' ו-ב', ויחד מקודמות בהן – בהליך תכנוני שבוצע ע"י אלי רכס אדריכלים (מתחם א') ואדריכל קרלוס פרוס ממשרד פרוס אדריכלים (מתחם ב') – כ-1,700 יחידות דיור.

הבנייה תהיה לגובה, בבניינים בני עד 12 קומות (ממפלס הכניסה הקובעת של המבנה), לצד מבני ציבור, שטחי מסחר ופארקים. לבניה זו, יש השלכות רוחב על צביונה העתידי של השכונה – הסמוכה לאזור מעורב עם רוב חרדי גדל והולך, כאשר בימים אלו מתנהל פולמוס הלכתי בין פוסקי ההלכה השונים, שמרביתם – בקונצנזוס רחב של רבני ה'מיינסטרים' במגזר החרדי – מסרב לאשר שימוש במעליות שבת, ומסתפקים בקריאה למי שעושים שימוש בהן, לעבור לדגם ההלכתי שבו יש הכי מעט חילולי שבת. הוי אומר: בבנינים אלה, אם תפעל מעלית שבת, לא יתגוררו בקלות משפחות חרדיות הכפופות למסורת ההלכתית בנושא.

"התוכניות מקודמות במסגרת פוליגון מורדות נחל שורק שסומן לפיתוח בתוכנית מתאר 2000, ובהמשך לתוכנית השלד שהוכנה על-ידי העירייה, שהיוותה את הבסיס לתכנון מערך הדרכים ושטחי הציבור. תוכניות אלו מהוות יחד רצף אורבני לאורך שדרות רמות, שירחיבו את שכונת רמות לכיוון מזרח", ציינו בעיריית ירושלים. והוסיפו כי "במסגרת הדיון דרשה הוועדה להגדיל באופן משמעותי את היקף השטחים למבנים ומוסדות ציבור, על מנת לתת מענה הולם לצרכים של התושבים העתידיים".

עוד דרשה הוועדה כי "יסומן אזור חיץ בשיפולי המתחם, עבור מעבר צבאים והקמת טיילת גובלת לשטח החיץ – שתייצר מסלול הליכה מאזור חניון 9\4, ותתחבר בעתיד לתוכניות הנוספות המקודמות במורדות שורק. בהמשך לכך, קבעה הועדה כי יש לאפשר אמצעים שיקלו על נגישות הולכי רגל לעבור בין מתחמי הבינוי של התוכנית, עקב הטופוגרפיה המאפיינת אזור זה של העיר ירושלים".

לדברי ראש העיר משה לאון, "מדובר בתכנית אשר תרחיב את שכונת רמות לכיוון מזרח, תוסיף 1,700 יחידות דיור, תכלול גנים ציבוריים, מוסדות חינוך לגיל הרך, בתי ספר חדשים, מרכז שכונתי מקומי וחיבורים הליכתיים לטבע הסובב את השכונה. נמשיך במגמה העירונית ונאשר תוכניות בנייה למגורים, תוך שילוב הצרכים הקהילתיים לכל אזור ואזור בירושלים".

כתיבת תגובה