מחאת נהגי המוניות הועילה: הרפורמה נדחית בחודשיים

לאחר שנהגי המוניות יצאו במלחמת חרמה נגד התעריפים החדשים ואיימו להסיר תמיכתם הפוליטית מהימין, שרי האוצר והתחבורה חתמו היום על צו המאריך את יישום הרפורמה בחודשיים • נהגי המוניות: "אנחנו מחפשים מפלגות שיתמכו בנו רשמית ונתמוך בהן"

מחאת המוניות | אילוסטרציה: קובי גדעון, פלאש 90

בחסות הבחירות, מחאת המוניות הועילה והממשלה מתקפלת. בינתיים:  ראש הממשלה נתניהו בתיאום עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ושר האוצר משה כחלון, החליטו היום על תקופת היערכות נוספת לרפורמת המוניות.

השרים חתמו הבוקר על צו, שמאריך את תקופת ההיערכות בחודשיים נוספים, במטרה לאפשר את המשך השיח עם נציגי נהגי המוניות ובחינת אופן יישום הרפורמה.

ההחלטה התקבלה לאחר דיון שקיים ראש הממשלה, נתניהו, עם שרי התחבורה והאוצר, בנושא רפורמת המוניות, בו שמעו את נציגי נהגי המוניות והגורמים המקצועיים.

כזכור, ביום רביעי האחרון, עם פרוץ השנה הלועזית החדשה, נכנסו לתוקף המחירים החדשים במסגרת הרפורמה שמקדם משרד התחבורה. השיטה החדשה הייתה אמורה – לטענת משרד התחבורה – להגביר את השקיפות בחישוב מחירי הנסיעה וכן לייקר את הנסיעות בעיר, אך מנגד להוזיל משמעותית את הנסיעות הבין-עירוניות.

אלא שנהגי המוניות שלא ששו על הרעיון, החלו להפגין בשבוע שעבר כנגד השיטה החדשה, בטענה כי היא תוביל לקריסת הענף. לטענתם, שיטת החישוב החדשה, חותכת 30% מהרווחים של הנהגים בנסיעות בין-עירוניות, בעוד שתעריפי הנסיעה בתוך העיר מתייקרים בשיעור מזערי ולא מפצה של 6% בלבד.

כאמור, לפי שעה נראה שהמחאה הועילה, אולם מסתבר שנהגי המוניות מתייחסים לזה כדחייה לטובת הבחירות. רונן לגזיאל, פעיל במחאת נהגי המוניות, אומר לביזנעס, שנהגי המוניות ממש לא מקבלים את הודעת משרד ראש הממשלה. "הם מבינים שמדובר בניסיון למרוח אותם בגלל הבחירות הקרבות".

רונן מספר לנו, שמחר בערב יתכנסו כלל מובילי הענף – יו"ר האיגוד, יו"רים, הוועד ומנהלי תחנות גדולות, כדי לדון ולהסכים על חזרה למחאות בצורה גדולה ומאורגנת יותר, במקומות אסטרטגיים שישבשו את פעילות המשק – נמלים, בתי חולים, שדות התעופה ותחנות רכבת.

לדבריו גם לא תועיל לראש הממשלה הפעולה בהחזרת הנהגים הימניים 'הביתה', וכי במקביל, מתנהלים מגעים עם המפלגות השונות על מנת שיביעו תמיכה בענף באופן רשמי, בתמורה לכוח האלקטורלי של נהגי המוניות ומשפחותיהם.

כתיבת תגובה