מחירי הסחורות בירידה, מחירי הדירות יירדו בהתאם?

על פי נתוני פלטפורמת המסחר הדיגיטלית שלARK TRADE מחירם של הברזל, האלומיניום והנחושת נמוך היום מהמחיר בתחילת השנה ונמצא בשפל שנתי |  מחיר העץ צלל בלמעלה מ-60% בחודשים האחרונים | האם צפויה השפעה על מחירי הדירות?

בנייה | צילום אילוסטרציה: גילי יערי, פלאש 90

ירידה תלולה במחירי סחורות לבנייה מול זינוק מחירי הדירות החדשות בחדות. האם הייקור שאירע בין היתר בשל התייקרות תשומות הבנייה – יוזל עתה?

הניסיון של הממשלה להגביל את השפעתם על מחירי הדירות נתקל בהתנגדות של הקבלנים שעתרו בעניין לבג"ץ. אולם, מסקירה של חברת ARK TRADE שפיתחה פלטפורמה דיגיטלית מבוססת בינה מלאכותית לביצוע מסחר בינ"ל בכל סוגי הסחורות והמוצרים, עולה כי לאחר זינוק של עשרות אחוזים במהלך השנה, נכון להיום חלה ירידה משמעותית במחירי סחורות המשמשות לבנייה ולתשתיות. מחירי הברזל, האלומיניום והנחושת אפילו נמוכים כיום ממחירם בתחילת השנה. יחד עם זאת, על פי הערכת הבינה המלאכותית עליה מבוססת פלטפורמת המסחר הדיגיטלית של החברה, בטווח הקרוב מחירו של הברזל, המהווה חומר גלם מרכזי בענף הבנייה, ימשיך להיות רגיש לשינויים כתוצאה מההשלכות של המשברים העולמיים.

מוטות הברזל הינם אחד המרכיבים המרכזיים בענף הבניה. הם משמשים, בין השאר, להכנת רשתות כבסיס ליציקת רצפות ותקרות וכלונסאות לייצוב המבנה. עיקר המסחר בברזל מתבצע בסין ומחירו עמד בתחילת 2022 על 686 דולר לטון. המחיר החל לזנק עד לשיא שנתי של 770 דולר לטון בתחילת מאי. כיום מחירו של הברזל עומד על כ-581 דולר לטון. מחיר נמוך בכ-25% ממחירי השיא ובכ-16%  מהמחיר בתחילת השנה.

ב-ARK TRADE מעריכים כי על רקע החשש שהתעורר במהלך השנה מבעיות באספקת ברזל והצפי לעליות המחיר, יבואני ברזל ברחבי העולם, ובישראל, הזמינו כמויות גדולות מהנדרש. כיום יש לחלקם מלאים גדולים והם אינם ממהרים לבצע הזמנות חדשות. במקביל, החשש מהאטה עולמית וכניסה למיתון, הביאו אף הם לירידה בהיקפי הביקושים וההזמנות החדשות. על פי הערכת מערכת הבינה המלאכותית של החברה, לפרמטר "המשברים העולמיים" ובכלל זה התפרצות אינפלציונית עולמית, העלאות הריבית ע"י הבנקים המרכזיים, חשש  ממיתון והאטה עולמית בביקוש לנדל"ן צפויה השפעה גדולה על מחירי הברזל בטווח הקרוב. כ-32% מהשינוי במחיר הברזל, בטווח הקרוב, יושפע מפרמטר זה.

האלומיניום, המשמש בישראל לבניה, תשתיות ולעבודות גמר, רשם גם הוא תנודתיות חדה במחיר. בתחילת השנה נסחר טון אלומיניום ברמה של 2,840 דולר. מחירו החל לזנק, ובתחילת מרץ נסחר טון אלומיניום במחיר של 3,850 דולר – עליה של 35%. ההמשך היה לא פחות תנודתי עם ירידות מחירים חדות. נכון להיום מחיר האלומיניום עומד על כ-2,451 דולר לטון. ירידה תלולה של כ-36% מהשיא השנתי וירידה של כ-14% ממחירו בתחילת השנה.

ב-ARK TRADE מסבירים כי סין הינה היצרנית והצרכנית הגדולה בעולם של אלומיניום. עם יציאת המדינה מסגרי הקורונה, מפעלי ייצור האלומיניום בסין חזרו לתפוקה מלאה. אולם, הביקוש החלש בסין לאלומיניום המשמש לתשתיות חשמל, לנדל"ן ולתעשיית הרכב במדינה גרם להצפה של השוק באלומיניום ולירידות החדות במחירו.

הנחושת משמשת בין היתר כחומר גלם לתשתיות החשמל. מחירה עמד בתחילת השנה על 4.42 דולר לפאונד. בתחילת מרץ נרשם השיא השנתי, 4.93 דולר לפאונד. כיום הנחושת נסחרת במחיר של 3.35 דולר לפאונד – ירידה של 32% ממחיר השיא וכ-24% פחות מהמחיר בתחילת השנה. ב-ARK TRADE מעריכים כי לחזרתו לפעילות מלאה של המכרה הגדול ביותר לכריית נחושת בפרו השפעה על ירידת המחיר.

לוח עץ (1,000 פיט) לבניה נסחר בתחילת השנה במחיר של 1,112 דולר. במהלך המחצית הראשונה של השנה מחירו זינק בחדות עד למחיר שיא של 1,462 דולר בתחילת מאי. למרות ביקוש חזק לדירות בארה"ב, בה משמש העץ חומר גלם משמעותי בענף הבניה, מחיר העץ רשם דווקא ירידה חדה של 60% ממחיר השיא וכיום הוא נסחר ברמה של 585 דולר. יחד עם זאת, מחירו עדיין גבוה בכ-9% ממחירו בתחילת השנה.

 

היזמת הסדרתית אורית שיפמן, מנכ"לית ומייסדת ARK TRADE אומרת כי "המערכת שלנו מעריכה כי בטווח הקרוב מחיר הברזל ימשיך להיות מושפע משמעותית מהמשברים העולמיים". בחברה מסבירים, כי שנת 2022 התאפיינה, עד כה, בהשפעות חדות של פרמטר "משברים עולמיים" על מחירי הסחורות. בין אם מדובר בהשפעות המלחמה בין רוסיה ואוקראינה על שוק הסחורות החקלאיות ובין אם בהשפעות האינפלציה והחשש העולמי ממיתון, בחודשים האחרונים. אולם בחברה מעריכים, כי העולם החל להכיל את המשברים הללו, ובכל הקשור למחירי הסחורות שנבדקו,  פרמטר "מחיר המוצר" הוא הפרמטר המרכזי שישפיע על הביקושים. מניתוח מערכת הבינה המלאכותית של החברה עולה כי מבין עשרות הפרמטרים אותם היא מדרגת כבעלי השפעה על השינויים בטווח הקרוב על מחירי הסחורות שנבדקו,  המערכת מעריכה כי משקלו של פרמטר "מחיר המוצר" ינוע בין 68% בברזל לבין 55% באלומיניום וכ-40% בנחושת.

יחד עם זאת, מחירו העתידי של הברזל עדיין חשוף להשפעות של "משברים עולמיים". כאמור, בטווח הקרוב הערכת השפעת "המשברים העולמיים" על מחיר הברזל עומדת על כ-32%, לעומת הערכת ההשפעה של כ-22% בשאר המתכות שנבדקו וכ-28% על מחיר העץ".

שם הסחורהמחיר ב-3 לינוארשיא שנתימחיר נכון ל-25 ביולי

(בסוגריים – השינוי מתחילת השנה)

נחושת4.424.93 (4 מרץ)3.35 (24%-)
ברזל686770 (5 למאי)581 (16%-)
אלומיניום2,8403,850 (4 מרץ)2,451  (14%-)
עץ5361,464 (5 למאי)585 (9%+)

השינויים במחירי הסחורות בענף הבניה (בדולרים)

תגובה אחת ל: "מחירי הסחורות בירידה, מחירי הדירות יירדו בהתאם?"

  1. הירידה במחירי הסחורות לא אמורה להוריד את מדד תשומת הבניה במידי? איך יכול להיות שמחירי הסחורות נחתכו והמדד רק עלה בחודשים האחרונים ? אפשר הסבר בבקשה ?

כתיבת תגובה