מחיר החשמל יעלה? אלה הפתרונות המוצעים כחלופה

האם מחירי החשמל יתייקרו בכ-15%? היבואנים מציעים: פריסה רחבה של העלייה והימנעות מייקור חד וכואב | איגוד לשכות המסחר מציע לבטל את המע”מ על החשמל, ולבחור בחלופת מע”מ כנגד, על מוצרי יבוא אישי | ובינתיים: הצרכנים ישלמו את מחיר העלייה, וגם בעלי הרכבים החשמליים

פחם | צילום אילוסטרציה: shutterstock

רשות החשמל הייתה אמורה להתכנס אתמול לישיבת עדכון תעריפים מוקדמת מהצפוי – כתוצאה ממחירי הפחם וייקור הדלק, ייקור בשיעור של יותר מ-3.5% בחודש, המאפשר לרשות את הקדמת עדכון התעריפים לפני המועד הקבוע בתום השנה.

לפי פרסומים שונים, הייקור הצפוי אמור להיות בשיעור שבין 13-16%, ואם אכן אישרה אותו הרשות אתמול – דבר שלא ניתן לו עדיין פרסום פומבי, למעט הדלפות ל’ידיעות אחרונות’ ו-ynet – הרי שהמחיר יזנק, לרעתם של הצרכנים הביתיים (ולא רק) שגם כך מתמודדים עם יוקר מחיה אדיר. במקביל, בעלי רכבים חשמליים, שרובם עדיין מחכים להגעת רכבם ארצה, מבינים אט אט כי המעבר לחשמל אולי יקל עליהם את ההוצאה החודשית, אך לא בשיעור שחשבו עליו מראש.

בסה”כ התייקרו התעריפים מתחילת השנה עד כה, בכ-3.5% במצטבר.

נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר אמר בשבוע שעבר כי “ניתן לחשוב על פתרונות שימתנו את העלייה. את העלות העודפת של הפחם, שכביכול מהווה הסיבה מאחורי ההעלאה, ניתן לפרוס על פני כמה שנים, ובכך להימנע מהעלאה חדה. המדינה יכולה גם להזרים את תמלוגי הגז שהיא מקבלת בחזרה למשק החשמל, ובכך למתן את העלאת התעריפים. יש פתרונות – רק צריך ליישם אותם”.

נשיא איגוד לשכות המסחר עו”ד אוריאל לין פנה לשר האוצר והציע דרך פשוטה ונכונה להיאבק בעלייה התלולה של תעריפי החשמל. לדבריו, יש לבטל את המע”מ בשיעור 17% על צריכת חשמל ביתית, ברמת הצריכה הממוצעת למשפחה, וכנגד זאת לבטל את הפטור ממע”מ ביבוא אישי.

 

 

בדרך זו, טוען לין,  תושגנה שתי מטרות חברתיות אמיתיות: א. הוזלת צריכת החשמל הביתית לכל השפחה בישראל, מה שבמיוחד חשוב לתושבי הפריפריה. ב. בעקבות האיחוד האירופאי, ביטול ההפליה הפופוליסטית והלא מוצדקת כנגד עסקים קטנים בישראל לטובת ספקי חוץ גדולים וחזקים.

לין הדגיש כי מהלך זה לא יפגע בהכנסות המדינה ויחזק את המגזר העסקי בישראל.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה