מחיר הציוץ: 20 מיליון דולר, ומפקח להתבטאויות-רשת

במסגרת עסקת טיעון עם רשות ני”ע בארה”ב, אילון מאסק, מנכ”ל ‘טסלה’ יתפטר מתפקידו כיו”ר החברה וישלם 20 מיליון דולר • החברה תשלם אף היא 20 מיליון נוספים • מאסק יוכל להמשיך לכהן כמנכ”ל, אך עורך דין צמוד ילווה את התבטאויותיו ברשת

משרדי טסלה. צילום: שאטרסטוק

סדרת ציוצים, במסגרתה טען אילון מאסק, מנכ”ל חברת ‘טסלה’ האמריקנית כי הוא מתכוון להוציא את מניית ‘טסלה’ מהבורסה, הובילה לעסקת טיעון מול הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) שתבעה אותו בסוף השבוע שעבר בטענה להונאת משקיעים.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

אילון מאסק ייאלץ להתפטר מתפקידו כיו”ר החברה בהשעיה לשלש שנים, לצד תשלום של 20 מיליון דולר, ובנוסף, תיאלץ ‘טסלה’ להיפרד מ-20 מיליון דולר נוספים.

הפרישה, שבאה לאחר עיסקת טיעון שחילצה את מאסק מתביעה והעמדה לדין בגין הונאת משקיעים, תתרחש כבר ב-45 הימים הקרובים, וחברת ‘טסלה’ תישא בעשרים המיליונים הנוספים שעליה להשליש לידי הרשות לניירות ערך בארה”ב. במסגרת התביעה נאמר כי הציוצים של מאסק ולפיהם הוא שוקל להפסיק את הסחר בבורסה של מניית ‘טסלה’, ודיווחיו על השגת מימון שיהפוך את החברה לפרטית, לא היו נכונים: מאסק, לדברי הרשות בתביעתה כלפיו, “מעולם לא דן בעסקה להפוך את טסלה לפרטית בעלות של 420 דולר למניה עם אף גורם מימון פוטנציאלי”.

אולם, למרות הקנס שהושת על היו”ר והחברה, הוא יוכל להמשיך לכהן כמנכ”ל החברה. כתב האישום הוגש על ידי הרשות לניירות ערך בניו יורק בסוף השבוע שעבר (ה) ועלו בו דרישות משמעותיות ומרחיקות לכת בהרבה, אך לאחר דין ודברים קצר הוחלט לרדת מהדרישות החריפות שהציגה הרשות לני”ע ולהסתפק במכה מרוככת יותר ליצרנית המכוניות החשמליות האמריקנית. כבר בשבת האחרונה דווח על על הסדר הטיעון.

870/135 ליינר ארטקל

אילון מאסק | shutterstock

במסגרת ההסדר, ימונו לדירקטוריון החברה שני חברים חיצוניים, מאסק לא יידרש להכחיש את הטענות כלפיו על הטעייה והונאת המשקיעים או להודות בהן, ועורך דין צמוד יעקוב מעתה ואילך אחר כל התבטאות של מאסק.

כזכור, לאחר ציוצים תמוהים של מאסק בראשית חודש אוגוסט אודות הפרטת החברה ואמירות כאילו בכוונתו לרכוש את כל המניות שבידי הציבור במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק, לאחר שהשיג לכאורה את המימון הנדרש כדי לעשות זאת, הבהיר הלה בראיון ל’ניו-יורק טיימס’ כי אכן – קרן ההשקעות של ממשלת סעודיה מנהלת מגעים נרחבים עם ‘טסלה’ כדי להוביל את המהלך להפיכת החברה לפרטית. באותה עת, ובנשימה אחת הודיע מאסק, כי ירכוש את כל המניות שנסחרות בבורסה במחיר של 420 דולר למניה, מחיר המשקף רווח של 20 אחוז על המניה.

שבועיים לאחר מכן הודיע מאסק כי התכנית ירדה מהפרק. המניה של ‘טסלה’ שקפצה במשך שבועיים מאז ההכרזה, שבה וצנחה למורת רוחם של המשקיעים. הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) טענה כי ציוץ זה בנוגע להפרטה היה שגוי ומטעה, ובכל מקרה היה עליו להודיע על המהלך באופן רשמי, לרגולטורים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה