מחיר למשתכן: הכסף בחזרה, בבקשה

דרמה גדולה בשוק הנדל"ן: משרד האוצר שוקל לבטל את האיסור על מכירת דירות שנרכשו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ולאפשר את מכירתן מידית • מצד אחד זו בשורה לרוכשי הדירות, מצד שני האם זו הדרך להעשיר את קופת המדינה מאחוזים ניכרים של מס שבח? • ומה הפתרונות האפשריים האחרים כדי שדור שלם לא יסבול מהצעד וישכח מדירה בבעלותו?

רמת שלמה - פרויקט מחיר למשתכן | צילום: 'ביזנעס'

משרד האוצר שוקל לבטל את האיסור על מכירת דירות שנרכשו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. עד כה, הייתה אסורה המכירה למשך עד 5 שנים מיום האכלוס או 7 שנים מעת הזכייה, המוקדם מביניהם. הנושא נמצא כעת לקראת אישור סופי והתעכב, לכאורה, בגלל עזיבת ליצמן את תפקידו. 

הכוונה של משרד האוצר בהיתר הזה שנשקל על ידו, היא מצד אחד בשורה של ממש לציבור רוכשי הדירות במחיר למשתכן שבשל משבר הקורונה מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתא ומבקשים למכור את דירתם. אולם מאידך מדובר בדרך נוספת של המדינה להגדיל את קופתה המדלדלת בשל המשבר.

250/200 סייד בר + קובייה

כאמור, עד היום רוכש דירה במסגרת תוכנית למשתכן לא יכול היה למוכרה אלא לאחר שבע שנים מיום הזכייה בהגרלה או לחלופין חמש שנים מיום קבלת טופס 4. אם הלקוח לא פעל על פי ההנחיות ומכר את דירתו לפני המועדים הללו, הוא היה צפוי לתשלום קנס כבד.

במסגרת התוכנית מחיר למשתכן, נרכשו עד כה עשרות אלפי דירות, בעיקר של זכאי משרד השיכון והבינוי, לרבות מחוסרי דיור שזוהי דירתם הראשונה.

רבים מהרוכשים הם זוגות צעירים אשר גם הם נכללים בפלח השוק שנפגע קשה ממשבר הקורונה זאת לאור העובדה שצעירים רבים יצאו משוק העבודה, פוטרו או שנמצאים בחל"ת. תשלומי המשכנתא מכבידים במקרים רבים על היקף ההוצאות החודשיות של נתח זה באוכלוסייה. בנוסף לכך, ישנם כאלו שאינם מצליחים להשכיר את הדירה שקנו במסגרת התוכנית להשקעה, בלי שבכלל התכוונו לגור בה בשנים הקרובות.

סיוע בתשלומי המשכנתאות

ההחלטה של המדינה היא צעד משמעותי לסיוע לטובת אוכלוסייה, זו שמתקשה לעמוד בתשלומי המשכנתא ו/ או שכר דירה במקביל. 

אולם יש לזכור את ההשלכות של צעד זה אשר מקבל ביטוי בתשלום מס השבח בגובה של 25 אחוז שיחול על כל אלו שימכרו את דירתם 18 חודשים מתאריך הקנייה. מס השבח הוא הפער בין מחיר הרכישה למחיר המכירה.

870/135 ליינר ארטקל

 

מדובר במס שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ונשאלת השאלה כיצד יחושב מחיר הקנייה, האם המחיר ששולם בחוזה שהוא מחיר נמוך במאות אלפי שקלים ממחיר השוק או שלחלופין מחיר הקנייה "האמיתי" יהיה מחיר הדירה ללא ההפחתה שניתנה על מחיר הקרקע במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

מדובר בפער מאוד משמעותי בתשלום שישלמו הזוגות הצעירים בהתאם לקביעה של המדינה לגבי דרך חישוב המס ואת העלות שלו . במילים אחרות מצד אחד המדינה מסייעת לאותם רוכשים הזקוקים לסיוע וביד השנייה היא מעשירה את הקופה הציבורית שגם ככה מדלדלת וזאת על ידי מיסים חדשים שיוטלו על המוכרים, שגם ככה נמצאים בקשיים לא פשוטים.

דור שלם ללא דירה

תוכנית מחיר למשתכן אפשרה לזכאים רבים לרכוש דירה. מדובר באזרחים שהיו מחוסרי דיור ובכלל לא שקלו לרכוש דירה בעבר, כיוון שלא היה להם מספיק כסף כהון עצמי ולכן הם גרו לאורך שנים רבות בשכירות. 

התוכנית הזו הצליחה להוציא אותם ממעגל השכירות ולאפשר להם לרכוש ולגור עם ילדיהם בדירה חדשה. מהלך זה התאפשר כיוון שהבנקים והמדינה אפשרו להם באמצעות הון עצמי בשיעור מוקטן של עשרה אחוז בלבד, להצליח לרכוש דירה תוך תשלום משכנתא חודשית. 

לאור מה שקורה במשק  חלק מהזוגות הללו לא יעמדו בתשלומי המשכנתא וייאלצו למכור את הדירה שהם סוף סוף הצליחו לרכוש. הם לא יוכלו לעשות הרבה עם הכסף שיישאר להם לאחר מכירת הדירה כיוון שמירב הכספים יועברו לבנק משכנתאות ולמשרד האוצר לצורך תשלום מס שבח שערכו יהיה גבוה וכך הצעירים הללו יחזרו שוב לגור בשכירות או גרוע מזה לגור אצל ההורים. 

לאור העובדה שבכסף שיישאר להם, הם לא יוכלו לרכוש אפילו דירה קטנה, האופציה של בעלות על הדירה הסתיימה ודור שלם יסבול מזה.

היה עדיף שהמדינה והבנקים יעזרו גם הפעם במלכוד שנוצר, יאפשרו לאזרחים הללו פריסה רחבה יותר של המשכנתאות לחמש שנים נוספות, כדי שהם לא יפסידו את הדירות שהם הבסיס להתנהלות המשפחתית שלהם.

 

הכותב הוא הבעלים של חברת 'שניר'

Inner 620/130

מומלץ עבורך

25 תגובות ל: "מחיר למשתכן: הכסף בחזרה, בבקשה"

 1. ישנה טעות בכתבה.
  כתבתם – לא יכול היה למוכרה אלא לאחר שבע שנים מיום החתימה על חוזה הרכישה או לחלופין חמש שנים מיום קבלת טופס 4.

  היה צריך להיות כתוב שבע שנים מיום הזכיה ולא מיום חתימת החוזה

 2. מדינת פנטזיה

 3. אשמח לעזרה בדיור למשתכן

 4. יש לאפשר מכירה לזכאים שלא זכו בהגרלה ובאותם תנאים ומחיר.אין מס שבח ואף דור לא מאבד דבר

 5. לגבי מס שבח הזוכים במחיר למשתכן ירוויחו ולא מעט. לדוגמא אם הזוכה רכש דירה במליון שח שמתוכם 750.000 משכנתה ואם ימכור את דירתו ב- 1,200,000 אז יהיה לו רווח של 200,000 שח. ישלם 50,000 מס שבח כך שנותר בידו 150,000 שח רווח זוהי תשואה נפלאה על השקעה עצמית של 250,000 שח.

 6. נגמרו הכתבות מתחילים למחזר? שום דרמה ושום נעליים אל תהיו דרמטיים מדי!

 7. דור שלם ללא הנהגה , עם פוליטיקאים קטנים שחוטאים כלפי מדינת ועמם.אוי לו לדור שאלו הם מנהיגיו. והגרוע ביותר שמאפשרים לאותו מושחת מנוכר ואכזר לכהן עשור

 8. לא מדברים בכלל על הגרושים עם ילדים שהיום זה בכול בית שלישי!! שחייבים לתשלום מזונות וגם רוצים להתחיל מחדש ולדאוג לעצמם לפינה/דירה קטנה לשים את הראש,חוק ה30 אחוז הון עצמי לדירה ומחירי הנדל'ן בארץ פשוט הזויים ביחס למשכורות של רוב העם פה!

 9. משרד האוצר מבין את מה שהיה ידוע מראש, יש הרבה אנשים שרכשו בלי יכולת כלכלית והם לא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא. עדיף למדינה לאפשר להם למכור כדי לא להכניס אותם ואת הבנקים לברוך כספי נוסף.
  זה בסופו של דבר עצוב כי מי מהם שימכור, סביר שישאר בסוף ללא דירה

 10. לאפשר להם להישאר בדירה ולפרוס עוד את המשכנתא. כמה רוע במדינת היהודים

 11. ימכרו 18 חודש אחרי קבלת הדירה ויהיה להם פטור, בהנחה שזה דירה יחידה

 12. לא הבנתי כלום. המדינה במקום להרוויח 400,000 שח של הקנס תסתפק ב25% מס על הרווח . נראה לכם שיתנו לבן אדם מהשורה להרוויח 75% על ההון שלו? ובכלל שנתיים מהחוזה הנכס עוד לא מאוכלס.. אז גם ככה לא ישלמו מס שבח..בהנחה שצריך להמתין בסך הכל 18 חודש. הקיצר יעשו הכל שהחוק הזה לא יעבור.

 13. איזה דרמה יש פה אף אחד לא רוצה לגור ברחוב אז רובם לא יימכרו סתם.

 14. במדינת הקומבינות, התיכמון והרמאות הכל אפשרי.
  המנהיגים חלאות אדם ורמאים והאזרחים גנבים נוכלים ותכמנים זה המבנה של מדינת היהודים

 15. יש לחייב את המוכרים, למכור רק לזכאי מחיר למשתכן המעוניינים . .
  היו מכרזים שונים , מדוע לא לתת עוד אפשרות למי שהיה במקום רחוק ברשימות הזכאים….

 16. כל זוכי מחיר למשתכן ענו על הקריטריונים של כאלה שצריכים עזרה, רצו לעזור להם אז תעזרו. לכולם יש בית אחד והם לא ימהרו למכור, אבל הם כן ירצו להחליף אזור אחר/בית זול יותר, ולא הבתים היקרים שיש במחיר למשתכן עם משכנתאות של מליון+ וריבויות מצטברות של חצי בית.
  בנוסף לא לאשר דבר כזה עד שלא יגמרו לשווק הכל. הקונים רכשו בית בידיעה שהם קונים בית ולא רווח.

 17. כלום לא זז כאן!

 18. בכלל מה זה מחיר למשתכן, הון עצמי של 10%
  למה שלא תהיה כל דירה ראשונה ניתנת לרכישה ע"י זוגות זכאים בתנאים אלה בלי קשר אם היא מקבלן זה או אחר
  במקביל המדינה תשווק קרקעות מוזלות לקבלנים לדירות חדשות
  ולא להניע פרויקטים ספציפים ולרוב בעייתים
  כי הכי אז שמים שוב את הכל בידי הקבלן, למה לא ליצור לו תחרות?

 19. צעירים..חכו חכו שתגיעו לגיל פנסיה תרגישו..ביטוח לרומי קיצבת זיקנה לא הועלתה 20 שנה
  215 מיליארד שקל נילקחו מביטוח לאומי לטובת הממשלה.

 20. לא רחוק היום שבו יגורו כמו בבראזיל,קובה….וכל זאת סהכ אחרי 70 שנים.ממלכת יהודה לא החזיקה מעולם יותר מ 73 שנים.מה שפוליטיקאים הרסו פה במשך זמן כה מועט במקומות אחרים לוקח 500 שנים.מי אמר…" תנו ליהודים מדינה והם כבר יהרגו אחד את השני"..

 21. איזה שטויות, מי שמוכר את הדירה ישלם מס 18 אחוז בלבד על הרווח אבל נשאר עם רווח גדול מאוד על השקעה אפסית

 22. יש לאפשר מכירה רק לזכאי מחיר למשתכן. לשם כך התוכנית הזאת הוקמה לעזור לאלו שמיעוטי יכולות ולאזן את המצב הסציואקונמי

 23. דיייי להתבכיין סבבה!!!

 24. לא מובן למה ישלמו מס שבח, הרי מי שזכה זו דירת יחיד שלו (קריטריון למחיר למשתכן ) ולא משלמים מס שבח על דירת יחיד !

 25. הרבה זוגות צעירים התעשרו ממחיר למשתכן עשו אחלה קופה. על ידי עזרת המדינה. שלא יבכו הדור הזה. דור שנות ה 60 ו 70 מסכנים לא דור העכשוי שקיבל מתנה מהמדינה במאות אלפי שקלים

כתיבת תגובה