יוזמה חדשה תחזיר את הכוח לידי הזוכים במחיר למשתכן

מיזם חדש מאגד את זוכי מחיר למשתכן ומשתף את הידע שיש לכל אחד מהזוכים לכלל הקבוצה. היוזמה צוברת כח רב וכך מעבירה את הכח לזוכים

אמיר לוזון צילום תומר יעקובסון

זוכה בתונית של מחיר למשתכן בשם אמיר לוזון, החליט להקים גוף שנקרא “איגוד הזוכים” ביחד עם לין שטינר עגמי שעוסקת בנדל”ן. איגוד הזוכים הוא מיזם עסקי-חברתי שלו שתי מטרות מרכזיות, הראשונה הענקת מידע וטיפים ייחודיים לזוכי מחיר למשתכן בלבד כדי לגשר על פערי המידע בניהם לבין הגורמים השונים המעורבים בתהליך (הקבלנים, משרד הבינוי והשיכון, חברות הפיקוח, הבנקים ועוד). והשנייה מועדון צרכנות שיאגד את הזוכים לכוח צרכני ויציע להם הטבות והנחות על מוצרים ושירותים.

המיזם הושק רק לפני כחודש, וכבר אלפי זוכים (מעל 2,200 כבר נרשמו) נעזרים במידע שמספק איגוד הזוכים בחינם לכל זוכי מחיר למשתכן באיגוד הזוכים פועלים מספר מומחים בהתנדבות בחמישה תחומים שונים: בתחום המשפטי, בתחום הנדסת הבניין, בתחום המשכנתאות, בתחום כלכלת המשפחה ובתחום האדריכלות ועיצוב הפנים.

המומחים מפרסמים מידי יום תכנים שמסייעים לזוכי מחיר למשתכן לעבור את התהליך משלב הזכייה בהגרלה ועד קבלת המפתח לדירה משלהם. כל המידע מוענק לזוכים בחינם וללא כל עלות.

אמיר לוזון שהיה עד לא מזמן עו”ד בפירמה תל אביבית ועבד קשה לא חשב שהוא ירכוש דירה בזמן הקרוב. אמיר ואשתו יעל השתתפו היו בסדרה א’ של מחיר למשתכן ונהגו להשתתף ברוב ההגרלות שיועדו לסדרה.

כאשר הם זכו בהגרלה של מחיר למשתכן – בקריית ביאליק הם גילו מהר מאוד כי  השמחה על הזכייה התחלפה בחששות, תסכול ושאלות לא פתורות בכל מיני נושאים, תחושות של חלק גדול מהזוכים. אמיר הרגיש שצריך לקום ולעשות מעשה, ובמשך השנה האחרונה הוא שוחח עם המון אנשים שזכו במחיר למשתכן, והמסקנה שלו מכל השיחות איתם היא ברורה -רוב מוחלט של הזוכים זקוקים להכוונה לסיוע בתהליך לרכישת דירה ראשונה.

הוא חבר ללין שטיינר עגמי, גם היא עורכת דין לשעבר שמתעסקת כיום בתחום קהילות הנדל”ן והקימה את הקהילה “נשים מדברות נדל”ן” וביחד הם החליטו להקים את איגוד הזוכים (יוזמה עסקית חברתית). הם מסבירים כי המטרה של איגוד הזוכים היא לאגד לכל הזוכים טיפים ומידע ייחודיים שמיועדים רק לזוכי מחיר למשתכן ושיסייעו להם בחינם החל משלב הזכייה ועד לשלב קבלת המפתח לדירה. בנוסף, בימים אלו הם עובדים כדי להקים מועדון צרכנות שיעניק הטבות ייחודיות לזוכי מחיר למשתכן על מוצרים שיחסכו להם כסף רב במעבר לדירה החדשה שלהם.

אמיר מספר שכשהוא רכש את הדירה, הקבלן הסביר לו ולכל הזוכים, כי הם לא יכולים לנהל משא ומתן על ההסכם עם הקבלן – נציגי הקבלן הסבירו שההסכם אושר על ידי משרד הבינוי והשיכון, ולכן לא ניתן לעשות בו כל שינוי. וכך הוא חתם על הסכמים לא סבירים ולדוגמא אחד הסעיפים שהקבלן הכניס אומר שבכל מקרה של סתירה בין הוראות ההסכם, הקבלן הוא שיכריע בסתירה בין המסמכים. זה סעיף לא הוגן ולא הגיוני שמעניק כוח בלתי סביר לקבלן.

רק בדיעבד, אהתגלה שהמידע שנמסר לו הוא פשוט לא נכון ושמשרד הבינוי והשיכון בכלל לא מאשר את ההסכמים, אלא חברת הפיקוח מטעמו, וכי גם לאחר האישור שלה הרוכשים יכולים לנהל משא ומתן עם הקבלן.

יותר מכך, במסגרת נספח 6ג’ לכל המכרזים שבהם הקבלנים זוכים, מובהר במפורש כי הרוכשים רשאים לנהל משא ומתן עם הקבלנים על הוראות ההסכם. כחלק מהעניין שאמיר גילה בתכנית מחיר למשתכן, הוא הלך לכנס שבו בני דרייפוס (הממונה על התכנית במשרד הבינוי והשיכון), הבהיר שלא רק שמשרד הבינוי והשיכון מאפשר לרוכשים לנהל משא ומתן על ההסכמים, הוא אפילו רוצה לעודד אותם לעשות את זה.

בכדי שלאחרים לא תיגרם עגמת נפש כמו זו פנה האיגוד למספר מומחים בתחומים שונים – עורכי דין, מומחים בתחום המשכנתאות, בתחום הנדסת הבניין, בתחום כלכלת המשפחה, בתחום האדריכלות ועיצוב הפנים ועוד, והם הצליחו לרתום אותם לכתוב בחינם טיפים ייחודיים שייתנו לכל מי שזכה במחיר למשתכן את כל המידע שהוא צריך כדי שהזכויות שלו לא ייפגעו וכדי שהוא יוכל להנות מהזכייה שלו בהנחה שמעניקה התכנית ולא לחוות את התסכול הגדול שיש לזוכים רבים.

לפני כחודש הושקה קהילת זוכי מחיר למשתכן של איגוד הזוכים, וכבר הצטרפו אליה מעל 2,200 זוכים מכל הארץ. המטרה של הקהילה היא שהזוכים ישתפו ידע גם בינם לבין עצמם, כי הידע הזה הוא כוח והוא יכול לשמש אותם מול הקבלנים, משרד הבינוי והשיכון, חברות הפיקוח, ובעצם מול כל הגופים החזקים שמעורבים ברכישת הדירה.

בשבועות הקרובים יעלה לאוויר גם אתר מידע מקיף עם כל הכתבות והטיפים הרלוונטיים. ובהמשך הם מקווים גם להצליח לארגן לזוכים הנחות והטבות ייחודיות.

הממשלה הצליחה להוריד לזוכי מחיר למשתכן את המחירים של הדירות, אבל המחירים של כל המוצרים הנלווים נשארו מאוד גבוהים ורחוקים מהישג ידם של הזוגות הצעירים. לין ואמיר מאמינים שהם יצליחו להביא בשורה גם במישור הזה – ובכך יעזרו לעצמם וליתר הזוגות הצעירים גם בעניין הזה.

 

קישורים רלוונטיים:

ttps://www.facebook.com/groups/zochim/

http://zochim.co.il/

 

כתיבת תגובה