מחכים לתיירים: מעל 6 מיליארד הכנסות בשנה

עכשיו זה רשמי: הלמ”ס קובע כי התיירות הנכנסת השאירה בקופתם של עסקים שונים בישראל שישה מיליארד ושמונים וחמישה מיליון שקלים ב-2018 בלבד • ומהיכן מגיעים רוב התיירים למדינת ישראל?

משרד התיירות | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בלשכת הסטטיסטיקן הלאומי מפרסמים לראשונה נתונים, המשקפים את סכומי הכסף שמפסידים מדינת ישראל ואזרחיה, כתוצאה מנגיף הקורונה וסגירת השמיים והתיירות. על פי האומדן שתיכף נסביר כיצד הוא מחושב, בשנת 2018 התיירות הנכנסת השאירה בארץ סכום השווה ליותר מ-6 מיליארד דולר (6,085,000,000 דולר).

על פי הדוח המתפרסם מטעם הלמ”ס ההגדרה היא ‘נתוני יצוא שירותי תיירות’. כלומר: כל נתוני מכירת שירותים וסחורות לשימוש עצמי לתושבים זרים (אזרחים ממדינה אחרת) שבאו לביקור של פחות משנה בישראל למטרות שונות כגון טיולים, נופש, ביקור משפחה וחברים, שירותי בריאות, עסקים, לימוד באוניברסיטאות וכו’.

250/200 סייד בר + קובייה

הנתונים כוללים גם מבקרי יום – מבקרים הנכנסים ויוצאים מישראל באותו תאריך (באותו יום), בקבוצה זאת כלולים גם הנוסעים בשיוט (תיירים בשיט חופים שנכנסים לישראל לביקורי יום ולנים באונייה) וגם אזרחים ישראלים השוהים יותר משנה בחו”ל ומגיעים לביקור (של פחות מ-90 יום). לעומת זאת הנתונים אינם כוללים הוצאה על כרטיסי טיסה לישראל ובחזרה לארץ המוצא ואינם כוללים הוצאות של עובדים זרים.

התיירות הנכנסת הייתה בשנים האחרונות במגמת עלייה. השילוב בין השקט הביטחוני היחסי ועבודה טובה מאוד של יחסי ציבור לתיירות במדינת ישראל במדינות רבות בעולם, הביא לזינוק בהוצאות התיירים בישראל. על פי הנתונים, בשנת 2018 עלו הוצאות התיירים ב-53.6% לעומת שנת 2011. אם מסקרן אתכם בכמה מדובר, הנה הנתונים המעודכנים: 5.7 מיליארד דולר ב-2017, ממוצע של 4.7 מיליארד דולר בשנים 2014-2016 ורק 3.9 מיליארד דולר בשנת 2011.

בפילוח לפי ארצות מגורים של התיירים (הארץ שבה מתגורר התייר בדרך כלל) עולה, כי בשנת 2018 ההוצאות הגבוהות ביותר מסך כל הוצאות התיירים בישראל היו של תיירים מהארצות האלה: ארצות הברית 28.1%, רוסיה 8.3%, צרפת 6.2%, גרמניה 5.1%, הממלכה המאוחדת 4.3%, ואוקראינה 3.6%.

יצוא שירותי תיירות לפי יבשות ומדינות עיקריות במיליוני דולרים, בשנת 2018 | מקור: הלמ”ס

Inner article

באופן דומה, בין השנים 2018-2011 שלוש הארצות המובילות בהוצאות התיירים בישראל הן: ארצות הברית, רוסיה וצרפת.

בלמ”ס מסבירים עוד, כי האומדן מתבסס על שילוב מקורות מידע שונים כגון מספר כניסות תיירים לגבולות המדינה, פדיון בתי מלון, תוצאות סקר תיירות נכנסת שמבוצע על ידי משרד התיירות ועל מקורות מידע נוספים של הלמ”ס. אם תמירו את סכומי הדולרים לשקלים, גם ברמתם הנמוכה של הדולרים כיום, תבינו עד כמה העוסקים בתחום מתחננים לפתיחה מחודשת של השמים והתיירות הנכנסת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה