מחקר: פיקדון על בקבוקים גדולים עשוי להוזיל את מחירם

למרות כל הקמפיינים, בכל שנה מושלכים לפח או בשטחים ציבוריים למעלה מחצי מיליארד בקבוקים גדולים • בנוסף, חוק הפיקדון יחסוך לרשויות המקומיות מעל שישים מיליון שקל בשנה

בקבוקים למחזור. באדיבות המצלם

בתקופה הקרובה אמור השר להגנת הסביבה להחליט האם יוטלו דמי פיקדון גם על בקבוקי משקה גדולים. זאת לאור תוצאות מחזור הבקבוקים שצריך תאגיד המחזור ‘אלה’ להציג לשר.

מעבודת מחקר שביצעה BDO Consulting Group עבור תאגיד המיחזור “אסופתא” עולה כי הרחבת חוק הפיקדון גם לבקבוקים משפחתיים עשויה דווקא להוזיל בכ-15-20 אגורות את מחיר הבקבוק, לאלה שישיבו אותו לסופר הקרוב או לתחנת המחזור העירונית באזור מגוריהם.

box

בישראל צורכים כיום 800 מיליון בקבוקי משקה משפחתיים וכמיליארד בקבוקים קטנים ופחיות. על פי חוק הפיקדון הקיים כבר כ-15 שנה, חלה חובה לאסוף ולמחזר הן בקבוקים קטנים והן בקבוקי משקה משפחתיים, אולם בעקבות לחצים של יצרניות המשקאות על שרי הגנת הסביבה, מיום כניסתו לתוקף של חוק הפיקדון, יישומו של החוק נדחה משנה לשנה ולא יושם בפועל.

מאידך, החוק קובע כי במידה ולא ייאספו וימוחזרו 55% מכלל הבקבוקים, יחול גם עליהם פיקדון באופן אוטומטי. בפועל, רק 24% מהבקבוקים המשפחתיים נזרקים למחזוריות וכ-30% נוספים נאספים במזבלות. זאת לעומת כ-80% מהבקבוקים הקטנים שמועברים למחזור.

על פי המחקר, מאז כניסתו לתוקף של חוק הפיקדון, בשנת 2001, הרשויות המקומיות חסכו למעלה מ-1.6 מיליארד שקל על איסוף והטמנה של הבקבוקים הקטנים. הרחבת דמי הפיקדון גם לבקבוקים המשפחתיים תגדיל את היקף איסוף הבקבוקים הגדולים לכ-80% מכלל הבקבוקים הנמכרים בישראל, בדומה להיקף האיסוף של הבקבוקים הקטנים. בכך יחסכו העיריות, והציבור המשלם על כך בתשלומי הארנונה, כ-62 מיליון שקל מדי שנה על עלויות איסוף והטמנה של הבקבוקים – ירידה של כ-70% בעלויות לעומת המצב כיום.

מעבודת המחקר עולה כי בניגוד לטענות המושמעות על ידי חברות המשקאות, הטלת דמי פיקדון על הבקבוקים הקטנים לא העלתה את מחירי הבקבוקים, אלא להיפך, הוזילה אותם לאלו שמחזרו. בנוסף, בדומה למצב במדינות אחרות בעולם בהן קיים חוק פיקדון, החוק לא גרם לירידה בצריכת המשקאות.

מהמחקר עולה עוד כי על פי בדיקת נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, את רוב דמי הפיקדון (17 אג’ מתוך 25 אג’ דמי הפיקדון בעבר) ספגו היצרנים והיבואנים ולא הצרכנים. בחברה אומרים כי מחיר הבקבוק שנקבע בשוק הוא תוצאה של ביקוש והיצע, ולפיכך יתכן כי היצרנים יחליטו שלא להעלות כלל את המחיר משיקולי תחרות או שתשומה אחרת שלו הוזלה.

כך שהציבור שיחזיר את הבקבוקים יחסוך וירוויח, למעשה, עד עשרים אגורות על כל בקבוק, לעומת המצב כיום. לדברי ירון ברדוגו, מנכ”ל תאגיד המחזור אסופתא, כל הססמאות לפיהן דמי פיקדון מהווים מס על הציבור הוכחו כריקות מתוכן אשר מובלות על ידי יצרניות המשקאות. בלמעלה מחמישים מהמדינות המובילות בעולם, חוקי הפיקדון חלים הן על בקבוקים קטנים ופחיות, והן על הבקבוקים המשפחתיים. היות והוכח כי באף מדינה לא ניתן להגיע להיקפי מחזור משמעותיים ללא דמי פיקדון. “כל המחקרים שנעשו בעולם הוכיחו כי באיסוף וולנטרי של בקבוקים ניתן להגיע לכ-20%-30% בלבד, לעומת כ-90% כשיש דמי פיקדון”, אמר ברדוגו.

side
inner

תגובה אחת ל: "מחקר: פיקדון על בקבוקים גדולים עשוי להוזיל את מחירם"

  1. לא מבין דבר אחד, אם הפיקדון יחסוך כסף לרשויות המקומיות – שהם ישלמו את מחיר הפיקדון.
    למה לגלגל את זה על האזרח?

כתיבת תגובה