שומרים על החולים: ההצבעה על אגרת רישיון לקנאביס נדחתה

בכדי להפחית עלויות לחולים בהליכי קבלת רישיון לקנאביס רפואי, ועדת הכספים דחתה בהסכמה את מועד ההצבעה על שינוי תוכניות הגבייה • האגרה המוצעת הייתה בסך של 278 ₪ בכל חידוש • יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מברך על הרפורמה, לעניין האגרה נצטרך להגיע להסכמות לטובת המטופלים"

קנאביס | צילום: Bernell MacDonald, Pixabay

ועדת הכספים דנה היום (ד') באישור שינוי תכניות הגביה של קופות החולים בעבור גביית השתתפות עצמית להנפקת רישיון שימוש בקנאביס רפואי – במסגרת הרפורמה של משרד הבריאות בנושא. במסגרת הרפורמה יינתן רישיון למתן קנאביס, באמצעות רופאי קופות החולים שהוסמכו לכך ע"י משרד הבריאות, כאשר במסגרת הרפורמה מוצע לגבות 278 ש"ח, השתתפות עצמית למבוטחי קופות החולים, בגין הנפקת רישיון זה. התשלום עפ"י המתווה שהובא בפני הוועדה, הינו בתחילה לתקופה של בין 3 חודשים לחצי שנה, ובהמשך לתקופה של בין 6 חודשים לשנה.

במהלך הדיון הציג סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, כי דה פקטו חולים שנצרכו לשימוש בקנאביס לא קיבלו מענה בקופות החולים, ונאלצו לשלם אלפי שקלים על המלצות מרופאים פרטיים. מנגד, דרשו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה לקבוע כי גביית 278 ₪ עבור בקשת רישיון לשימוש עצמי בקנאביס במסגרת רפורמת משרד הבריאות, לא תחול בכל פעם בה נדרש חולה לחדש את רישיונו.

Box

נוכח הדברים, קבע יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני בהסכמה עם שר הבריאות וחברי הוועדה כי הצדדים ידברו על מנת להגיע לנוסחה שתקל על החולים, וזו תובא להצבעה בשבוע הבא. במהלך הדיון, הציג סגן שר הבריאות כי הוכשרו כבר 160 רופאים למתן קנאביס בקופות החולים, וכי 80 רופאים יסיימו את הליך ההכשרה בקרוב. בנוסף הוצג כי המשרד החל במהלך להכשרת רופאים מומחים אשר יאשרו שימוש בקנאביס לחולים בתחומי התמחותם.

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, אמר כי: "היו בעיות גדולות בתחום ולכן הכרזנו על רפורמה. הכשרנו עוד רופאים רבים שיתנו אישורים, היום יש כבר 160 רופאים, עוד 80 יוכשרו בקרוב ונגדיל עוד את המספר. כל מי שצריך לקבל קנאביס, מקבל קנאביס. כעת אומרת קופות החולים – אתה סותם לי את כל התור עם העברת המרשמים אלינו, זה תוספת גדולה לתור. לכן אנחנו צריכים להוסיף כוח אדם, וכדי לתקצב את זה, נאלצנו להוסיף תשלום עבור קבלת האישור. הלקוח ישלם כ-280 ₪ עבור ההליך, לפני כן החולים הלכו לרופא פרטי ושילמו 1,000 ₪ ויותר, זו האלטרנטיבה. אנחנו מתכוונים לעשות בהמשך רפורמה גדולה, שכל רופא בהתמחות שלו, יוכל לתת אישור לקנאביס. יש אנשים שלוקחים 20 -30 גרם, אני מבין אותם. זה סביר לשימוש. יש אנשים שנוגסים מעל 100 גרם, זה לא סביר".

Inner

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר בדיון: "מדובר בשיפור של המצב. היינו רק עם 30 רופאים המעניקים רישיונות בקופות החולים, כאשר במקביל המספרים גדלים מאוד וכעשרת אלפים חולים הצורכים קנאביס רפואי מצטרפים מידי שנה. כעת 160 רופאים כבר קיבלו הסמכה, בקרוב יקבלו עוד 80 הסמכה. מה שקרה קודם לכן הוא, שהרופאים הללו לא יכלו לעבוד בקופות החולים, כי זה גרם לסתימת תורים בקופות.

"לעניין התשלום – החלטנו שיהיה פריט ביקור מיוחד – שמבקר ישלם 278 ₪ על ביקור אצל רופא לצורך זה. זה במקום המצב בו במסלול הישן החולים שילמו לרופאים פרטיים 1,000 ועד 2000 ₪ להמלצה עבור רישיון. שכן הקופות בפועל לא נתנו את האפשרות של המלצת רופא מומחה בקופה תמורת 30 ₪ והחולים נאלצו לשלם לרופאים הפרטיים. בכל מקרה, גם המסלול הזה, הישן, ימשיך לחול. במסגרת המסלול החדש, האישור לשימוש בקנאביס ינתן בפעם הראשונה לתקופה שבין 3 ל-6 חודשים, ולאחר מכן לתקופה של בין 6 חודשים לשנה".

לעניין מסלול הרופאים המומחים שהציג סגן שר הבריאות, ציין בר סימן טוב: "כל רופא יוכל לרשום מרשם לקנאביס למחלות שבתחום אחריותו. הרופאים האונקולוגים יוכלו לרשום למחלות אונקולוגיות וכדומה, אנחנו נוציא תיקון תקנות לעניין הזה. זו הפאזה הבאה".

ח"כ עידן רול, אמר בדיון כי "מדובר בצורך קיומי עבור המון חולים, בספקטרום מאוד רחב. אמרתם שביקור יעלה כ-280 ₪, אם יגיע חולה ממשיך שהרופא אישר לו להמשיך, לא הגיוני שהוא ישלם שוב את אותו הסכום כעבור 3 חודשים. לחולים הללו יש הוצאות רבות". לדבריו הסכים גם יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, שאמר: "אני חושב שזה דבר נכון, אני מציע שאם הוא חוזר בתוך תקופה מסוימת, הוא לא ישלם תשלום נוסף". אך בר סימן טוב טען מנגד, כי "ביקור אצל רופא עולה כסף, אם הדבר הזה לא יתומחר בצורה נכונה, לא יהיה שרות. זה מה שקרה בעבר".

נציגי קופות החולים השונות הביעו הסכמה עם התעריף המוצע.

לאחר מכן נשמעו התנגדויות לאגרה ולתעריף גם מפי ח"כים נוספים, שהביעו את חששם מפגיעה בציבור של אנשים סובלים, שגם כך עליהם להוציא כספים רבים בגין הוצאות רפואיות, ובפרט כאשר מדובר על חידוש רישיון שהוא איננו תהליך בדיקה והתאמה מלא.

ח"כ גפני, יו"ר הוועדה, סיכם את הדיון, ואמר כי "סיכמנו עם האופוזיציה שלא נצביע היום, ביום שני יש שוב מליאה ונקיים דיון המשך. עד היום לא טיפלו בנושא הזה, היו בעיות שצריכות להגיע לפתרון ואני שמח על המסלול שסגן השר עשה לצורך כך. לצד זאת, אמרתי גם לסגן השר וגם למנכ"ל – הנושא של הרישיון והאגרה מצריך טיפול, ונצטרך להגיע להסכמות לטובת המטופלים". על כך אמר סגן השר, ליצמן: "נקיים דיון על האגרה ונבחן זאת".

תגובה אחת ל: "שומרים על החולים: ההצבעה על אגרת רישיון לקנאביס נדחתה"

  1. מה שהם לא מבינים זה שעכשיו, במקום לגבות 'רק' 1000 שקל לביקור פרטי, הרופאים יגבו *גם* את התוספת בסך 280 שקלים עבור הנפקת הרישיון והחולה האומלל יאלץ לשלם *גם* את הסכום ששילם עד כה, ו*גם* את האגרה. יואילו חברי הכנסת המנותקים מהעם ומן המציאות להראות לי רופא אחד שיסכים לבדוק את החולה ולהנפיק לו מרשמי קנאביס, והכל תמורת 280 שקלים…

כתיבת תגובה