מייסד WeWork משקיע 30 מיליון דולר בפרויקט דיור חכם

נוימן משקיע בדור הבא של בנייני הדירות, שיכילו עירוב שימושים נרחב • את הכספים השקיע נוימן מנכסים פרטיים שמימש לטובת ההשקעה ב’אלפרד קלאב’ • “היינו אגרסיביים בהשקעה ב-“WeWork, מודה היו”ר הביצועי של החברה מטעם ‘סופטבנק’

אדם נוימן | צילום: מתוך ויקיפדיה

אדם נוימן שוב בכותרות. רק בשבוע שעבר אמר היו”ר הביצועי של WeWork, מרסלו קלרואה כי הוא חושב שנוימן, “הפר אולי כמה חלקים מהסכם הייעוץ, ולכן הוא כבר אינו בתוקף”. כך מדווח ה’וול סטריט ג’ורנל’. הדברים נאמרו בשבוע החולף בכנס Tech Live של הוול סטריט ג’ורנל שנערך במתכונת וירטואלית. אבל מסתמן שנוימן – שמתגורר בישראל כיום – לא ממש מתכוון לעצור והוא משקיע 30 מיליון דולרים בחברת בנייני דיור חכם.

אך ראשית, נחזור לעסקת הייעוץ – זהו חוזה בהיקף של 185 מיליון דולר שקבוצת סופטבנק חתמה עם מייסד WeWork, במסגרת פיצויי העזיבה. נוימן “עזר מאד בהתחלה” לסופטבנק להבין את WeWork, אמר קלאורה, אך לא סיפר באלו נקודות יתכן שנוימן הפר את ההסכם. הוא הוסיף כי הנושא נמצא בהתדיינות משפטית.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, לפני כשנה לא הצליח אדם נוימן להנפיק את חברת שטחי המשרד הענקית שיסד. הכישלון היה צורב במיוחד. שורת כתבות לא ממש מחמיאות פורסמו על נוימן והוא נאלץ לפרוש מהחברה שהקים. קרן סופטבנק, המשקיעה הגדולה ביותר ב-WeWork, הסכימה לקנות מנוימן מניות בסך כמיליארד דולר, לפרוס מחדש חוב של 500 מיליון דולר ולשלם לו דמי ייעוץ.

לפני כחצי שנה, נוימן תבע את סופטבנק, לאחר שהודיעה בתחילת משבר הקורונה, בחודש מרץ, כי לא תרכוש את מניות מהעובדים ומבעלי מניות אחרים, זאת בניסיון להציל את חברת השכרת החללים לטווח קצר.

חלום חדש ישן

רק בסופ”ש הקודם פורסם, כי נוימן חוזר לחלומו הישן-חדש ומשקיע 30 מיליון דולר בפרויקט דיור קהילתי בשם ‘אלפרד קלאב’. מדובר בסטארט-אפ ניו יורקי המשווק ומפעיל בנייני דירות ‘חכמים’ עם שירותי קצה לדיירים וחיי קהילה תוססים. זהו הדבר הקרוב ביותר לחלום של נוימן לפתח דיור משותף (מעורב שימושים), בדומה להשכרת חללי עבודה משותפים. נוימן אף פתח חברה בשם WeLive, והפעיל שני בניינים, אחד בניו יורק ואחד באזור וושינגטון. עזיבתו המתוקשרת של נוימן את WeWork לאחר כישלון ההנפקה, קטעה את החלום באיבו.

על פי הדיווח ב’בלומברג’, נוימן מימש לטובת העניין כמה נכסים פרטיים, לרבות הדירה הפרטית שלו בניו יורק אותה מכר תמורת כ-3.5 מיליון דולר. את הכספים השקיע נוימן לאחר מפגש עם מרסלה סאפונה – מייסדת ומנכ”לית ‘אלפרד קלאב’.

Inner article

המיזם פועל בכ-100 דירות והחברה מציעה חבילות דיור ברמות שונות. “אלפרד הוא מערכת ההפעלה למה שלדעתנו הדור הבא של בנייני דירות שמתייחסים לעצמם כבית אמיתי ולא כבניין סטרילי”, סיפרה סאפונה על חזון החברה. בתוך הבניינים מציעה החברה חיי קהילה עשירים הכוללים: אירועים חברתיים, סדנאות בתחומים שונים והתכנסויות בחגים.

אגרסיביים מדי

ובחזרה ל-WeWork: כאשר נשאל קלאורה אם סופטבנק למדו את הלקח להשקעות אחרות הוא ענה: “היינו כנראה אגרסיביים קצת יותר מדי בעניין WeWork. הנחנו כנראה לנוימן לעבוד בצורה חופשית מדי, בלי שסופטבנק תהיה מעורבת כפי שצריך”. הוא הוסיף כי “WeWork צריכה לרשום רבעון רווחי מתישהו בשנה הבאה, ושנה לאחר מכן, WeWork צריכה להיות חברה רווחית שתניב תזרים מזומנים חיובי”.

קלאורה גם הסביר כיצד הדבר אמור להתרחש: “כדי ש-WeWork תהיה רווחית, אנחנו צריכים לעבור לתפוסת משרדים של 67% או 68%. לפני המגפה היינו בתפוסה של 80%-85%, ולכן כל מה שאנחנו צריכים לעשות הוא לחזור לרמות דומות של תפוסה”.

ב’וול סטריט ג’ורנל’ ציינו כי קלאורה לא מסר מהי התפוסה במשרדי החברה היום. כלפי היום שאחרי המגפה, העריך קלאורה, כי חברות ועובדים יאמצו מודל עבודה היברידי, של כמה ימי עבודה במשרד, כמה ימים בבית וביצוע חלק מהעבודה מאתרים רחוקים. “הכל הולך להשתנות לצמיתות”, אמר היו”ר הביצועי של ענקית חללי העבודה. “יש אנשים שחושבים, ‘המגפה חלפה והחיים חוזרים להיות כרגיל’. זה לא הולך לקרות, כי שינינו את אופן ההתנהגות שלנו כבני אדם”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה