מינהל התכנון בהוראה חדשה: עד 40% דירות קטנות בכל פרויקט

עד כה, ברוב הפרויקטים לבניה בארץ משווקות בעיקר דירות גדולות – של מעל 80 מ"ר | הנחיה חדשה של מנהל התכנון שתיכנס לתוקף בינואר הקרוב, תשנה את תמהיל הדירות שייבנו בשנים הבאות | 20-30% מהדירות יהיו בין 56-80 מ"ר, ו-5-10% מהדירות שייבנו יהיו עד 55 מ"ר | מחקר שבוצע עבור מנהל התכנון גילה כי הצורך בדירות קטנות רב פי כמה מההיצע – גם במגזר החרדי

דירות בבנייה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ועדות התכנון והרשויות המקומיות עתידות לקבל בקרוב ממש הנחיה חדשה של מנהל התכנון הארצי, ולפיה תגדל דרישת המינימום לדירות קטנות בכל פרויקט גדול שייבנה מעתה ואילך. למנהל התברר, במחקר עומק שבוצע על ידי גורמי מקצוע, כי בעוד חל גידול אדיר במשקי הבית הקטנים (עד 2 נפשות) עם זאת שיעור הדירות הקטנות המתוכננות ונבנות אינו מספיק ויש להגדיל את המלאי.

עד כה, חייבו הוראות התכנון להקצות מינימום 20% מפרויקט בנייה לדירות בנות עד 80 מ"ר. אולם מעתה הסטנדרט החדש יעלה ל-25-40% דירות קטנות. מתוכן 20-30% דירות בנות 56-80 מ"ר, כאשר בנוסף, תיקבע חובה להקצות 5-10% מהדירות לדירות קטנות במיוחד – עד 55 מ"ר.

ההנחיה החדשה, כך פורסם אמש (ד') בחדשות 12, תיכנס לתוקפה בתוכניות שיוגשו לאישור החל מחודש ינואר. מנכ"ל מנהל התכנון, רפי אלמליח, שרואיין בכתבה הסביר את הרציונל שמאחורי התכנית החדשה. "גילינו שיש פער ממש גדול בין כמות הדירות הקטנות למספר האנשים שצריכים אותן. אנחנו מבינים שצריך לתת מענה לאוכלוסיות שונות ולמשפחות שונות, ולכן צריך לדאוג גם לדירות קטנות ולא רק לסטנדרט של 4–5 חדרים".

כבר בשנת 2014 נקבע בחקיקה – במטרה למתן את מחירי הדיור – כי 20% מהדירות בכל פרויקט הכולל יותר מ-100 דירות – יהיו דירות קטנות, בשטחים של עד 80 מ"ר. אולם, ממצאי מחקר שנערך עבור מנהל התכנון גילה כי הביקוש לדירות קטנות הולך וגדל, ומגיע על לכמחצית מאוכלוסיית ישראל.

האדריכל ארז בן אליעזר, כיום מתכנן מחוז תל אביב במנהל התכנון, שהוביל את המחקר, ציין בראיון ל'דה מרקר', כי "כמעט 50% מהאוכלוסייה הם משקי בית של עד שתי נפשות. לכן צריך דירות קטנות. בנוסף, צריך שהן יהיו דירות איכותיות, ולא דירות פשרה של השטחים שנותרו בין העמודים בבניין, או תוצאה של שטח כלוא בין שתי דירות גדולות בקומה.

"החקיקה הקיימת מדברת על הקצאה של 20% דירות קטנות, וזה הרבה פחות מהצורך האמיתי. גם הדירות הקטנות הן בגודל של 75–85 מ"ר אבל הצורך הוא לדירות קטנות יותר. ודאי במקומות סמוכים למוקדי תחבורה ציבורית, שבהם לא נדרשות חניות, ושמאופיינים ביוממות גבוהה", אמר בן אליעזר.

חשוב לציין כי ח"כי יהדות התורה הצהירו, כי בכנסת הנוכחית יחוקק חוק המאפשר פיצול דירות בנות 120 מ"ר ומעלה, בטאבו. בכך, יוכלו בעלי דירות קיימות למכור מחצית מהנכס לזקוקים לדירה קטנה.

כמו כן, אם יגדל היצע הדירות הקטנות – אם בחקיקה מיידית ואם בתכנון העתידי של פרויקטים גדולים – מחירי הדירות להשכרה של דירות קטנות, המשמשות יחידים, אנשים מבוגרים ועוד, לא יטפסו באופן חד כפי שקורה בשוק כיום.

כתיבת תגובה