מירון: תעשיית הקוויטלא'ך מקבלת נוק אאוט ממשלתי

באתר מיוחד של המרכז הארצי למקומות הקדושים תהיה אפשרות להעברת שמות להזכרה על ציון הרשב"י ללא עלות • הצימרים במירון יפסידו 20-25% מההכנסה השנתית • בעלי הצימרים ביישוב מירון דורשים פיצוי מהמדינה על ההחלטה לבטל את האפשרות להשכיר צימרים בעונה הבוערת והמכניסה ביותר של תושבי היישוב • סופית: שידור חי ממירון ושלש הדלקות בלבד לאשכנזים, ספרדים ולציבור הדתי לאומי

אתר השידור שיעלה ע"י המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים בראשית השבוע הבא. מימין: הלשונית להזכרת השמות ללא עלות | צילומסך בפרסום ראשון

נתחיל במפסידים הגדולים: יו"ר הוועד המקומי ביישוב מירון, דוד קליין, פנה לשר התיירות יריב לוין בבקשה לפיצוי על אי פתיחת הצימרים במירון, כפי שהוחלט אמש בישיבת הממשלה.

במכתב ששלח לשר לפני מספר ימים, כתב קליין עוד בטרם התקבלו ההוראות הסופיות, כי "לקראת אירועי ל"ג בעומר הקרבים ובאים מצוי הישוב בבעיה קשה. לאור מלחמות פנימיות בין אלו המעוניינים להשכיר את מתחמי האירוח שלהם לאורחים מבחוץ ויהי מה, לבין שאר התושבים (כולל חלק מבעלי הצימרים) המתנגדים לכך בכל תוקף מחשש להדבקות המונית. ברצוני לציין כי ההשכרות וההכנסות מכך בתקופת ל"ג בעומר מהוות כ-20-25% מההכנסה השנתית של רוב המשפחות בישוב. אלא שהחשש הוא, כי אם יתקיים אירוע של 7000-5000 איש בצימרים יהווה הדבר גם בסיס להתקהלויות המוניות במתחם קבר הרשב"י ובעוד אזורים בישוב, מצב שלא יהיה ניתן לשליטה ובקרה".

250/200 סייד בר + קובייה

בשל כך דרש קליין לצד "הנחיות ברורות וחד משמעיות לגבי האופציה להשכרת הצימרים", פיצוי הולם: "אנו מצפים ומבקשים כי המדינה תמצא את הדרך לפצות את התושבים שזהו מקור פרנסתם העיקרי".

אך גם אם היו באים אורחים, אלה לא היו יכולים להכנס למחם הציון.

עובדי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים שהיו רגילים מדי שנה לטפל במאות אלפי חוגגי בהילולת הרשב"י נאלצו מאז פרוץ נגיף הקורונה הארור להתרגל לאתר רשב"י סגור ומסוגר על בריח. אולם למרות המצב הקשה היה ברור שעל הילולת הרשב"י ולו במתכונת המצומצמת ביותר לא יהיה ניתן לוותר וכך בסיוע ממשלת ישראל הוחלט על קיום 3 הדלקות המאפיינות את פסיפס עם ישראל.

ההדלקה הראשונה של הציבור האשכנזי והכלל חסידי ע"י חסידות בויאן בראשות כ"ק האדמו"ר שליט"א בשעה 20:00.

הדלקה שניה של כלל הציבור הספרדי ע"י הרב שלמה משה עמאר הרב הראשי לירושלים ועמו רבנים נוספים בשעה 22:00.

הדלקה המסיימת לציבור הדתי לאומי בראשות הרב שואל אליהו רבה הראשי של צפת והרב חיים דרוקמן בשעה 23:00.

לכל אחת מההדלקות התירה הממשלה בהחרגה מיוחדת את השתתפותם של עד 40 איש ואישה, כך שמעבר לזאת לא תתאפשר, עם כל הצער שבדבר, הגעתם של המוני בית ישראל לאתר הרשב"י. מנכ"ל המרכז הארצי הרב יוסף שוינגר הודה לשר אריה דרעי על הסיוע התקציבי ועל אישור ההדלקות בממשלה, למרות הקשיים שנערמו.

המרכז הארצי נערך מבעוד יום למצב החדש ולאורך כל ההדלקות בל"ג בעומר ישודר האירוע בלייב בכתובת WWW.HOLY.ORG.IL את מעמד ההדלקות ואת השמחה באתר הרשב"י שבמירון. תצלום ראשון של דף הבית של האתר נחשף כאן ב'ביזנעס' לראשונה, כולל הלשונית (מצד ימין) לשליחת שמות לתפילה.

נציין כי באתר המיוחד של המרכז הארצי למקומות הקדושים תהיה אפשרות להעברת שמות להזכרה על ציון הרשב"י – מה שלדעת 'ביזנעס', מייתר חלק מתעשיית התרומות על בסיס מסירת השמות להזכרה על קבר התנא רבי שמעון בר יוחאי, זאת למרות שגם הארגונים אינם מבקשים תרומה בהקשר ישיר לשליחת הקוויטלא'ך לציון הרשב"י.

870/135 ליינר ארטקל

"השנה בצל מגיפת הקורונה המשתוללת בארץ, הגם שלעת לעתה הינה בשלבי נסיגה חויבנו עפ"י החלטת המל"ל וועדת השרים המיוחדת הפועלת בנידון להתנהל עפ"י כל הגדרים, הסייגים והאיסורים שהשית משרד הבריאות בכל הקשור לשמירה על שלום הציבור. כמו איסור התכנסות מעל ל 40 איש בשעה נתונה בשטח פתוח, שמירה על מרחק 2 מטר בין אדם לאדם במקביל לחובת עטיית המסכות החיטוי, אלכוג'ל וכו'.

מארגני ההדלקה מבויאן בסיור היערכות במירון, השבוע | באדיבות המצלם

"למרות האתגר הקשה, הציב לעצמו המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים יעד: "לא תישכח הילולת הרשב"י" ובהתאם לכך נערך המרכז הארצי בסיוע משטרת ישראל מחוז צפון משרד הבריאות ובעיקר המשרד לשירותי דת בראשות השר הרב יצחק ועקנין ועמו המנכ"ל עו"ד עודד פלוס, לארגון שלושת ההדלקות שהוחרגו ואושרו בסופו של יום ע"י משטרת ישראל", נמסר מהמרכז לפיתוח המקומות הקדושים שבראשו עומד הרב יוסף שוינגר.

כתיבת תגובה