מי יכסה את נזקי הסופה?

עלות נזקי מזג האוויר בסוף השבוע מוערכת במאות מיליוני שקלים • מה מכסה הביטוח והאם זה 'ילכלך' לכם את העבר הביטוחי? ומה קורה עם מי שאין לו ביטוח?

נזקי מזג האוויר | צילום: דוד כהן, פלאש 90

מזג האוויר בסוף השבוע הציף באופן דו משמעי את בעיית הניקוז בעיר תל אביב. הגשמים הרבים הטביעו את העיר בים של בעיות רטיבות. מלבד האסונות המזעזעים שעד כה גבו כבר חמש נפשות, כשבשעות האחרונות נמצא ל"ע אדם שנסחף אמש עם רכבו ואותר ללא רוח חיים ומלבד פציעות ופגיעות פיזיות אחרות, יש את הנזקים החומריים. מרתפים התמלאו עד לתקרה, רכבים ספגו כמויות אדירות של מים, בתים הוצפו וריהוט חצר נסחף עם אדניות וציוד להשקיה.

חברות הביטוח ובראשם חברת אילון המבטחת את עיריית תל אביב, נכנסו לכוננות ספיגה, מול גל התלונות והתביעות שהתחילה להגיע כבר אתמול, מכל חלקי העיר תל אביב ואזורים אחרים בארץ.

ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח, שהתראיין לדה מרקר, ציין כי מבדיקת הלשכה מול החברות, אומדן הנזקים הוא מאות מיליוני שקלים. "לראשונה זה 20 שנה מדובר בנזקים שנגרמו לרכבים לא מכיוון שנכנסו לתוך שלולית, מפני שהם אמיצים וניסו לעבור מתחת לגשר, אלא אנשים שישנו צהריים וקמו כשהאוטו שלהם היה בוונציה", אמר רוזנפלד.

"מכיוון שמ-2006 רוב הרכבים הם עם מערכות מחשוב, ברגע שהם טובעים במים בגובה מטר ומעלה, הם טוטאל-לוס, והיו מאות כאלה". לדבריו, מדובר גם במאות דירות קרקע ברחבי גוש דן שהוצפו, שבהן גם דירות שהפכו ללא ראויות למגורים.

גם לי דגן, סמנכ"לית ביטוחי רכב ודירה ב-AIG, הסבירה לדה מרקר, כי הביטוח המקיף מכסה נזקים לרכב שנגרמו כתוצאה ממזג אוויר, כמו הצפות ושיטפונות, בין אם נגרמו תוך כדי נסיעה ובין אם נגרמו בחניה. "בשנים קודמות היו מקרים של ברד שהגיע אפילו לגודל של כדורי פינג פונג ושילמנו על תיקוני גגות שנפגעו כתוצאה מהברד", אומרת דגן.

על שאלת דה מרקר, האם הפנייה לחברת הביטוח במקרה של הצפה תיחשב כתביעה? עונה יורם נזרי, סמנכ״ל תפעול בביטוח ישיר, כי גם אם הרכב ניזוק כתוצאה ממזג האוויר, ברוב חברות הביטוח מדובר בתביעה שתתווסף למניין התביעות, לצורך חישוב העבר הביטוחי. "בדו"ח התביעות, אני חייב לדווח על זה שהייתה תביעה", מסביר נזרי. "יחד עם זאת, כנוהל פנימי אנחנו לא מתחשבים במקרים של הצפות במועד החידוש ולא מפחיתים את ההנחה על היעדר תביעות, במקרים אלה".

לעומת זאת, במקרה שאין לרכב ביטוח מקיף אלא רק צד ג', האפשרות היחידה של בעל הרכב לקבל את ערך הנזק, היא רק בפניה לחברת הביטוח המבטחת את העירייה. אך הקושי הוא גדול. מכיוון שעל בעל הרכב להוכיח, שהעירייה לא עשתה די במסגרת הטיפול בתשתיות ובמערכות הניקוז.

במקרה של בתי מגורים או עסקים שהוצפו, יש צורך לבדוק ראשית, שלא הייתה רשלנות של השארת חלון או דלת פתוחים. מעבר לכך, על פי רוב יש לדירות ביטוח מבנה כחלק מהמשכנתא, אך לא ביטוח תכולה. גם לעסקים שנפגעו כתוצאה ממזג האוויר וההצפות הקשות, יש צורך לבדוק בעיון את תנאי הפוליסה של הביטוח וכדאי מאוד להיעזר לשם כך בסוכן הביטוח.

כתיבת תגובה