מי מצטער על צניחת הביטקוין? • פרשנות

לאן הולכים הביטקוין וחבריו הדיגיטליים ולמי זה באמת מכאיב בכיס – חוץ מעדר הפתאים ש'זיהה הצלחה' ורץ להמיר את כספו החי במטבע שהולך ודועך • ואולי באמת הגיע הזמן ליצירה אחרת, מפוקחת יותר אך לא פחות מתוחכמת

המשקיעים גילו את הבועה. ביטקוין 2018 | צילום: pixabay, עיבוד תמונה: ביזנעס

זה לא היה מזמן. ההתפתחות המרשימה בטכנולוגית הבלוקצ'יין שמשמעותה העיקרית הייתה מטבע ווירטואלי מבוזר, שאינו מפוקח על ידי שום גורם אחראי אך בנוי בצורה שלא מאפשרת גניבה או זיוף, כדברי המבינים – עשתה לה כנפיים פתאום.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

מסנט/ים בודד/ים לפני עשור, בינואר של ראשית שנה זו הגיע הביטקוין לשיאים חדשים. 20, תשע-עשרה אלף דולר ליחידה? לפתע, בחנוכה שעבר, זה לא היה נשמע מופרך.

כשבסיס הסחף בכתבות האוהדות דיבר על ההכפלה מסנט בודד ליחידה לקרוב ל-19,000 ליחידת מטבע, ויחס התשואה ל-200 מיליון אחוז בשנים בודדות ללא כל פרופורציה להשקעות אחרות בעולם, הגל המצליח סחף איתו המוני משקיעים.

כיוון שדרכי ההשגחה העליונה נסתרת מאיתנו, לא יהיה מתפקידינו להסביר כיצד קרתה אפוא הירידה בערכו. המדינות שהתמהמהו מלאשר שימוש נרחב בו, האמון של בני האדם שתמיד היה קצר-ראי? אין לדעת.

אולם היות ובכל תקופה צץ לו משומקום כוכב השקעות חדש (לידענים: "…המטעה את הספנים", כמעשה דרבי יהושע בספינה) כשהמאפיינים שלו מעט שונים ומבלבלים מקודמיו, כדאי לשים לב ולנתח למפרע את תוצאות הביניים (יודגש, ביניים!) של הכוכב הקודם כהכנה לבא אחריו.

כך, נוכל בעתיד לבחון ביתר אובייקטיביות וללא הטיה מרעשי הרקע הסביבתיים, את ההשקעה הבאה שנטיל עליה את כובד משקלנו.

Inner

אם ננתח את הגורמים המשמעותיים במשבר זה – ולו כהכנה להתנפחות הפירמידה הבאה שברור לכולנו מראש שתתחפש בצורה שונה – כל אבחנה ברורה ולקח מהעבר ילמדו אותנו לזהותה מתחת למסכה הצפויה.

נפתח בציון המצב הנוכחי. שער הביטקון נכון לדיווח האחרון ב'ביזנעס' עמד ב-10/12/18 על 3,484 דולר ליחידה. פחות מ-20% משוויו בעת השיא שהיה לפני כשנה.נכון לאמש, מוצ"ש, שוויו עמד על3,195 דולרים ליחידה – ומטה.

נסו לשוב עתה לאחור ולהיזכר בתזזית שאחזה במשקיעים. ב'מבינים' שזרחו למראה העליות החדות בשער המטבע שצבר תאוצה ללא פשר מיום ליום לפליאת ההמונים ולתדהמת הרשויות  ברחבי העולם.

היו כאלו שכבר החלו להספיד את הדולר ואת הרגולציה המוטלת על מערכותיו. אותם 'מבינים' דיברו בלהט על המטבע שיכול לנסוק ללא הרף, עד לחמישים אלף דולר (סקר 'ביזנעס' בנושא על דעת הגולשים הפתיע אפילו את עורכי האתר. האופטימיות פרצה גבולות הגיוניים) כשהשמים הם הגבול.

כל זאת, כשהוא מטבע חסר 'אב', ללא שום ערך מגבה אמיתי מאחוריו.

כעת, תוך כדי כמעט-קיפול וקריסת הפירמידה העונתית אל תוך עצמה, שימו לב להיכרות הראשונית שנערכה לכלל הציבור עם מטבע זה. לא, אתם טועים. לא בידיעות הכלכליות ששיבחו את התופעה, לא בכתבות המגזין שסיפרו לכם עליה ניסים ונפלאות.

לא.

צילום: pxhere

חזרו לאחור אל אותם בעלי עסקים תמימים מישראל (ומהעולם כולו) שחוו על בשרם את טעמה המר והצורב של מתקפת סייבר ודרישת כופר. התוקפים משתלטים על מידע חשוב או על השליטה במחשבי העסק – וכדי לקבל חזרה את הגישה או המידע, נדרש בעל העסק לשלם כופר. אלא שכל כסף ראלי המסתובב בעולם, עשוי להותיר אחריו עקבות. באופן יחסי, נתיב הכסף יותיר אחריו שובל כלשהו. לא פלא שהתוקפים דרשו את דמי הכופר במטבע ווירטואלי שלא ניתן לעקוב אחר יעדו.

המותקף שילם לרכישת המטבע הווירטואלי בצורה לגיטימית (ואולי אף שקופה) בשוק החופשי הווירטואלי – אך כשהעביר את דמי הכופר לתוקפו, לא הייתה לו כל דרך לדעת מי 'התנחל' עליו, ומתי תנחת עליו הדרישה הסחטנית הבאה. פושעי הסייבר יכלו למכור באופן מיידי את המטבע הווירטואלי במחיר השוק, ולאיש לא הייתה דרך לדעת זאת.

גם מדינות פשע, טרור, חומרים אסורים והלבנת הון מיהרו להבין את הפוטנציאל. סופסוף נמצאה הדרך לעקוף את הפיקוח האמריקני ההדוק והנוקשה נגד עניינים וגופים לא לגיטימיים. כך לדוגמה, הודיעה אחת המדינות המנודות במרכז אמריקה על יצירת מטבע ווירטואלית כתגובת נגד לשליטה האבסולוטית של ארה"ב בזרימת ההון בבנקאות העולמית. במקביל, צפו (וצופים) אנליסטים כי אם לא יקום פיקוח טכנולוגי על שוק הבלוקצ'יין במהירות, גם איראן תוכל להיערך ולהשיק מטבע ווירטואלי שיתמודד בקלות רבה יותר עם הסנקציות האמריקניות.

כלומר, הערך הבסיסי של המטבע – שיוצריו אולי רצו ליצור מטבע שבנקים ומדינות אינם מפקחים עליו – נגזר בסופו של תהליך, דווקא ממי שביקש לנצל את האפשרות הנפשעת לגבות ולאגור כספים דיגיטליים גדולים, ללא כל פיקוח ממשלתי.

מכאן החל להתגלגל מערך שהזין את עצמו. השמועות על עלית הערך שגררו את ההמונים להשקיע, גררו עליות ערך נוספות שגררו שמועות נוספות. אלה הביאו בעקבותיהן עליות שערים חדות וחוזר חלילה.

ומתי זה עצר? כשציבור המשקיעים הבין שאין היתכנות לעליה מתמדת של שום דבר בעולם ללא מנוע צמיחה אמיתי פעיל בבסיסו. ואז, כאמור, הפירמידה מתקפלת לתוך עצמה לקול בעתת המשקיעים וזעקות השבר של הנפגעים.

במטבע הדיגיטלי – שאיננו מספידים אותו כלל, רק את עליית הערך בלא פרופורציונלית שחווה – הצטרפו כוחות אדירים מכל רחבי העולם. בהתערבות פעילה של רשויות שקיבלו אותו חלקית, או הודיעו שידונו אם לקבלו כהילך חוקי באופן כזה או אחר, (אפילו רשויות המס ששינו הגדרות למטבע והכבידו את המסים על רווחי המוצר, או רשויות לני"ע ומחוקקים שהגבילו את השימוש בו, כשרשויות הלבנת ההון העולמיות טרם אמרו את דברן).

ועל הכל הוסיפו לכך את העובדה שהמטבע אולי מוגן מזיוף וגניבה, אבל את הסוחר האנושי עדיין אפשר להטעות במלכודת קריפטו מעוצבת היטב. כזכור, כבר בפברואר השנה, כשהביטקויון טיפס לשיאים חדשים, אימצו לעצמם פושעי סייבר שיטה פשוטה ליצירת בורסות ביטקוין מזויפות, הם עיצבו אותן בדיוק כפי שצריך, הסוחרים נכנסו, הזינו פרטים והופ, ה'ארנק' שלהם נחשף. תהיו בטוחים שזו לא השיטה היחידה להביא את המטבעות הדיגיטליים לצלילה חופשית.

אז מה התחליף? טכנולוגית הבלוקצ'יין מעולה. צריך רק לקום האדם, המדינה או רשות הון מסוימת שתאמר: הבה ניצור מטבע דיגיטלי, מקומי או עולמי, והסחר בו לא יהיה שונה מהסחר במט"ח רגיל, שמשקף בדיוק את מצב המדינה שהנפיקה אותו. כך ימוצו התועלות שבשמירה האפשרית ביותר על מצב המטבע, וכך יישמרו עקבות הכסף, כדי למנוע את שוד הקריפטו או דרישת הכופר הבאה.

נכון, זה לא פתרון קסם. גם היום קיימים איי קיימן והבתולה, וחשבונות בנקים דולריים מאפשרים העברת כספים מכל מקום לכל מקום גם כמעט ללא עקבות. וברור שבכל מקום יימצאו דרכים עוקפות כדי לגנוב, לאיים, לשדוד ולנתב כספים מערוצים נכונים לאסורים. אבל את יתר היתרונות של המטבע הדיגיטלי (וערב המעבר לכרטיסי אשראי והבאת השימוש במזומן לכמעט אפס) אי אפשר לפספס.

המדינה צריכה לקחת על עצמה את התכניות שהיא מניחה לבנק ישראל בצע לעשור הבא או לעוד שני עשורים ולאמץ אותם כבר היום. טראמפ, נשיא בעל שאר רוח, צריך לקחת על עצמו את המשימה בארצו, אפילו שהכלכלנים והבנקאים לא יאהבו את המצב החדש. אבל יש דרכים שיכולים להוציא את כולם מרוצים.

צריך לרצות למצוא אותן.

Inner

3 תגובות ל: "מי מצטער על צניחת הביטקוין? • פרשנות"

  1. יש לביטקוין כבר מחליף, הולך לצאת להנפקה בינואר 2019 OneCoin שמו, מטבע שחוקי כבר בהרבה מדינות.

  2. בדיוק בשביל זה המציאו את ה OneCoin מטבע נורמאלי עם ערך יציב כמו כסף רגיל

  3. קישקוש במיץ. זה רק ענין של זמן שהביטקוין יחזור ובגדול יותר מהפעם הקודמת.

כתיבת תגובה