מי קבע שנכשלנו בשיווק קרקעות? ברמ"י מגיבים לטענות

מגיבים לביקורת: בכירי רשות מקרקעי ישראל התכנסו לשיחה עם מתן חודורוב ומגיבים על הכשלים בשיווק קרקעות | "משנה לשנה המצב מחמיר ויש כמה סיבות – עתודות הקרקע הולכות ומתמעטות, ועוד" | ועל פרויקט הדגל – פינוי בתי הזיקוק בחיפה: "נכון להיום עובדים שמונה צוותי תכנון על 11 תוכניות ועושים כל מה שרק ניתן לקדם את התוכנית"

רשות מקרקעי ישראל | צילומסך מאתר רמ"י

רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) עומדת לא אחת במוקד הביקורת על כך שהתנהלותה היא אחת הסיבות למחירי הדיור ההולכים ומאמירים. בכנס "עיר הנדל"ן" הנערך באילת, התקיים שיח פתוח בהנחיית העיתונאי מתן חודורוב מחדשות 13, עם בכירי הרשות על עבודתם ועל מאחורי הקלעים של רמ"י.

סמנכ"ל רמ"י ערן ראובני, אמר: "רמ"י מנהלת 95% ממקרקעי ישראל, כ-40% משטחי ישראל תפוסים על ידי כוחות הבטחון. מעבר לזה שטחים ירוקים – עוד 30%, רמ"י לא אמונה על מדיניות התכנון הארצי, יחד עם זאת היא היזם הגדול בישראל".

250/200 סייד בר + קובייה

חודורוב הציף את הביקורת על רמ"י: עיקר הביקורת היא כי כמשווקים של הקרקע, אתם במשך שנים משווקים את הקרקעות בשיטת כל המרבה במחיר, היזם מגלגל בתורו את הסכומים – לנו – הקונים.

על כך ענה ראובני: "למעלה מ-70% מהשיווקים של רמ"י היו במחיר מטרה ומחיר למשתכן. אם נסתכל רגע בתמונה ארצית, אז כשאתה יוצא מהמרכז, אתה לא מגיע ל-300 אלף שקל לערכי קרקע".

גילי טסלר, מנהלת התכנון של רמ"י במחוז תל אביב: "משנה לשנה המצב מחמיר ויש כמה סיבות – עתודות הקרקע הולכות ומתמעטות, במחוז תל אביב יש הפניה בשנים האחרונות להתחדשות עירונית, לא קרקעות חדשות. ועם זאת יש הרבה עתודות קרקע עם חסמים, כמו מחנות צבא. לא תמיד הרשות המקומית רואה עין בעין את מה שאנחנו מציעים, למרות שאנחנו מתכננים עבורה, וגם זה יוצר פקקים. "התמהיל של הדירות ברובע דב (שדה דב) הן 53% מהדירות קטנות, 16 אלף יחידות דיור, אז הקטנת גודל הדירות בהחלט יכולה לעזור״

אילן דגני, מנהל מרחב חיפה ברמ״י: "נכון להיום עובדים שמונה צוותי תכנון על 11 תוכניות ועושים כל מה שרק ניתן לקדם את התוכנית של פינוי בתי הזיקוק בחיפה. אלה הכוונות, זה לא משהו שיתחיל מחר, זה התחיל לפני כמה חודשים, מדובר פה ב-80 אלף יחידות דיור על חורבות בתי הזיקוק, שטחי תעסוקה ומסחר. בשורה שתתרום להורדת מחירי הדיור בעיר. יש פה תוכנית גדולה מאוד שהיא הפרויקט המרכזי שלנו".

אפרת שטראוס, השמאית של רמ"י, אמרה: ״מאגר השמאים שבו משתמשת הרשות הוא מאגר אובייקטיבי שנקבע על ידי משרד המשפטים – כ-60 שמאים פרטיים לכל הארץ. אנחנו לא מתערבים כדי לעלות את המחיר, אני – כמי שנמצאת בוועדות השונות – בודקת שלא נפלה טעות, אנחנו לא מתערבים בשומות. בעת האחרונה אנחנו הולכים יותר ויותר לכיוון של טבלאות מחירים, וזה מאפשר גם מהירות וגם בהירות ליזמים, אנחנו הולכים לכיוון של AI ובינה מלכותית

מאיר פרי – מנהל אגף האסטרטגיה ברמ״י אמר: רמ"י עושה מהלכים ארוכי טווח בהם אנחנו מנסים לסרוק את קרקעות המדינה במגוון רחב של תחומים, למשל – פינוי מחנות צה"ל, ולמעשה בתהליכים האלה אנחנו מנסים לתפוס קרקע שאינה מנוצלת בצורה מטיבה. אנחנו מייצרים סקרי תכנון כדי לבחון את הייתכנות הכלכלית של הקרקעות האלה. רמ"י מממנת באמצעות הקרקע את ההעתקה של אותם גופים, כמו ירידה של תעשיות ביטחוניות דרומה. בסוף הדבר הזה נעשה תוך התארגנות תכנונית, סופר יעילה ומושכלת. פעם שניה אתה משדרג את אותו המתקן ובסוף רמ"י מייצר עוד תקבולים ועוד מכירות וכו'".

870/135 ליינר ארטקל

״עיר הנדל״ן״ מכנסת מידי שנה את כל השחקנים הפעילים באקוסיסטם הישראלי העוסקים בתחום: שרים, ראשי ערים, בכירים במשרד הבינוי, רמ"י, מנהל התכנון, רשויות ארציות, רשויות מוניציפאלית, יזמים וקבלנים, בכירי הבנקים וגופי מימון, אדריכלים, מהנדסים, עורכי דין, שמאים, משווקים, תקשורת הנדל"ן, תעשיינים ויבואנים של טכנולוגיות ועוד.

בוועידה משתתפים כ-4,000 אורחים, אשר ייקחו חלק בעשרות מושבים מקצועיים, וועדות מומחים, הרצאות מרתקות, מפגשים עסקיים, דיאלוגים בין מגזריים ושיתוף ידע מעשיר עם הגורמים הסטטוטוריים השונים לרבות אורחי כבוד מקהילת הנדל"ן בארה"ב ואיחוד האמירות, ודוברים בינלאומיים מובילים.

הדיאלוגים, בהשתתפות בכירי המגזר הממשלתי, המוניציפאלי והפרטי לטובת קידום הנושאים הבוערים ושיח אמיתי בגובה העיניים, כאשר קהל המשתתפים בוועידה הינו חוד החנית של הכלכלה במשק הישראלי והם ייסובו סביב נושאים בוערים ומגוונים כמו: הנהגת תחום המגורים, זרקור על הנדל״ן באיו״ש, קובעי המדיניות הממשלתיים, מהפכות בהתחדשות עירונית, עירוב שימושים במרקם העירוני, שכירות ארוכת טווח, פינוי בינוי, פרוטקשן במדינת ישראל ופאנלים נוספים רבים.

ערן רולס, יו״ר מרכז הבנייה הישראלי: "כמדי שנה, גם השנה אנו זוכים לארח כעשר נציגויות של עמותות חברתיות אשר יגיעו לעיר הנדל"ן על מנת לייצר היכרויות ולגייס שותפים עסקיים שיסייעו לעשות את החברה בישראל מקום מתוקן יותר, ערכי ושוויוני. בפתיחת כל מושב, פאנל או הופעה, ישולבו נציגויות של עמותות חברתיות כדי שיספרו על הדברים הנפלאים שהם מתקנים בעולמנו."

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "מי קבע שנכשלנו בשיווק קרקעות? ברמ"י מגיבים לטענות"

  1. אל תאמינו לרשות מקרקעי ישראל. שירות גרוע, אין מענה במשך חודשים להעברת זכויות. שום דבר לא ברור שם. לא החוזים ולא החוקים

כתיבת תגובה