מכה להנהלת מחלבת טרה: העובדים יורשו לשבות

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע דחה את בקשת הנהלת טרה לקבל צווים שימנעו צעדים ארגוניים במפעל. זאת, בהמשך להודעת ההסתדרות כי תנקוט בצעדים ארגוניים, בשל שינויים חד-צדדיים של ההנהלה ופגיעה בזכויות העובדים ובהסכם הקיבוצי | באיגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות מבהירים כי בשלב זה, מתוך אחריות, לא תושבת כליל פעילות המפעל, אלא ייערכו הפסקות עבודה יזומות בנות עד שעתיים | טרה בתגובה: העיתוי בו בחר הוועד להשבתה אינו מקרי, שכן נגד יו״ר הוועד מתנהל הליך משפטי על רקע ארוע משמעתי חמור ביותר

מפעל טרה בנתיבות | צילום: פלאש 90

מותב בראשות שופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל, דחה היום (שני) את בקשת הנהלת מחלבת טרה לקבל צווים שימנעו נקיטת צעדים ארגוניים במפעל. זאת, בהמשך להודעת ההסתדרות כי תנקוט בצעדים ארגוניים, בשל פעולות חד-צדדיות של ההנהלה מזה זמן רב, שיש בהן כדי לפגוע בעובדים ובהסכמים הקיבוציים בחברה.

עם זאת, אמר יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות, אליעזר בלו, כי בשלב זה, מתוך אחריות, ההסתדרות לא תשבית כליל את פעילות המפעל, אלא תקיים הפסקות עבודה יזומות בנות עד שעתיים כל אחת.

במחלבת טרה (השייכת לחברה המרכזית לייצור משקאות קלים) הסמוכה לנתיבות, מועסקים כ-400 עובדים בהסכם קיבוצי, ויש בו סכסוך עבודה פתוח מזה למעלה מחצי שנה.  לאור כך שהנהלת מחלבת טרה נקטה בחודשים האחרונים בשורה של צעדים חד-צדדיים, ללא הידברות עם נציגי העובדים, ובהפרת חובותיה כמעסיק מאורגן. בין היתר, ההנהלה צמצמה משמרות תוך פגיעה בהשתכרות העובדים, והעבירה עובדים מהסכם קיבוצי לחוזים אישיים. כל זאת, כאשר ברקע הדברים עומדות דרישות מרחיקות לכת מצד ההנהלה, להתייעלות רוחבית ופגיעה בהטבות הרווחה של העובדים.

ניסיונות ההידברות בין הצדדים – לא צלחו, וההסתדרות הודיעה לפני מספר שבועות כי תנקוט בצעדים ארגוניים במפעל. ההנהלה פנתה אז לבית הדין בדרישה לקבל צו שימנע שביתה במפעל ובית הדין שלח את הצדדים להידברות, שגם היא כשלה; ההסתדרות הודיעה שוב על כוונה לנקוט בצעדים, ההנהלה פנתה שוב לבית הדין – וכאמור, היום, נדחתה בקשת ההנהלה.

את המאבק לשמירה על זכויות עובדי מחלבת טרה, מובילים: יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות אליעזר בלו, ועו"ד אריאל ברנע מהאיגוד; מ"מ יו"ר מרחב הנגב נורברט בוקובזה, מזכירת האיגוד המקצועי אילנה סוויסה, ועו"ד גיא בלס; את ההסתדרות ייצגה בהליך עו"ד יעל שילוני, ואת ועד העובדים בראשות מנשה פנחס, ייצג עו"ד אלעד מורג.

יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות, אליעזר בלו, אמר לאחר פרסום דבר ההחלטה: "לאורך כל הדרך ההסתדרות גילתה אחריות בכל הנוגע למחלבת טרה, ולראייה, ההסכם אליו הגענו עם ההנהלה בתקופת הקורונה. לצערי הרב, ההנהלה נוקטת בפעולות חד-צדדיות ומדרדרת את יחסי העבודה  הקיבוציים שהיו קיימים במפעל. כיו"ר האיגוד, אני קורא להנהלת המחלבה להתעשת ולשבת איתנו בנפש חפצה כדי לפתור את המחלוקות".

מ"מ יו"ר מרחב הנגב, נורברט בוקובזה, הוסיף ואמר: "אנו שמחים על החלטת בית הדין. לדעתנו בית הדין לעבודה מאותת לחברה, כי לא ניתן לבצע שינויים ארגוניים או מבניים, באופן חד-צדדי, במקום בו קיימת מערכת יחסים קיבוצית. ההסתדרות במרחב הנגב מתכוונת לקיים את החלטת בית הדין ולנהל מו"מ בתום לב, לפתרון הסוגיות שבמחלוקת".

יו"ר ועד עובדי טרה, מנשה פנחס, סיכם אמר: "בדצמבר 2020 הוכרז סכסוך עבודה במחלבת טרה לאחר כ-18 שנה של מערכת יחסים נפלאה בין הנהלות טרה וועד העובדים. כך הגענו להסכמים משותפים מרחיקי לכת, ובעיקרן העברת המחלבה הישנה בתל אביב, לדרום. לפני כשנה וחצי הגיע למחלבה מנכ"ל חדש, ותוך התעלמות מוועד העובדים וההסתדרות ביצע צעדים בניגוד להסכם. לאחר ניסיונות כושלים להידברות, ולאחר שבית המשפט דחה את בקשת המחלבה לצו מניעה לצעדים ארגוניים – יחלו מהיום צעדים ארגוניים במחלבת טרה. יד יו"ר הוועד וועד העובדים, בתמיכת ההסתדרות, מושטת תמיד להידברות".

מטרה נמסר בתגובה: ״התאכזבנו מהחלטת ההסתדרות וועד העובדים בטרה להשבית את המפעל, חרף הנחיית השופט צבי פרנקל מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. העיתוי בו בחר הוועד להשבתה אינו מקרי, שכן נגד יו״ר הוועד מתנהל הליך משפטי על רקע ארוע משמעתי חמור ביותר. הנהלת טרה משוכנעת כי אין כל הצדקה עניינית לשביתה".

תגובה אחת ל: "מכה להנהלת מחלבת טרה: העובדים יורשו לשבות"

  1. איש אחד הוביל מפעל שלם לכאוס.
    יאללה לך הביתה, שלום ותודה.
    הרסת יחסי עבודה טובים של 20 שנה בתוך שנתיים.
    קח את הגאווה הזאת ופרוש לדרכך.

כתיבת תגובה