מכה למאסק: המימון ה”מובטח” הלך ליריבתו

הסעודים לא מוותרים על ההשקעה ביצרנית רכבים חשמליים: מיליארד דולר יושקעו ביריבתה של טסלה ומניית החברה צנחה במסחר בניו יורק • איזה ציוץ הפך את מאסק לבדיחה ברשת?

אחת מדגמיה של לוסיד מוטורס | צילום: DOE PHOTOGRAPHER, KEN SHIPP

סייג לחכמה – שתיקה: כחודש לאחר שצייץ מייסד ומנכ”ל יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, אלון מאסק, כי בכוונתו להפוך את החברה לפרטית, בנימוק כי המימון למהלך מובטח, בשל השקעה קרובה של זרוע ההשקעות של סעודיה בחברה – אמש נמוגו כל חלומותיו.

על פי הדיווח באתר ביזנס אינסיידר, הודיעה אמש קרן ההשקעות הסעודית על השקעת ענק בהיקף של מיליארד דולר ביריבתה של טסלה, יצרנית הרכב האוטונומי לוסיד מוטורס, שנוסדה בשנת 2007 על ידי ברנרד טסה, לשעבר סגן נשיא וחבר דירקטוריון בטסלה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מדובר בהשקעה הגדולה מאז נוסדה לוסיד מוטורס, הפועלת מעמק הסיליקון, שגייסה עד כה 131 מיליון דולר מקרנות הון סיכון.

בהצהרה רשמית מטעם הקרן נמסר כי “בכך שאנחנו משקיעים בשוק המכוניות החשמליות המתרחב במהירות, הקרן מקבלת חשיפה להזדמנויות ארוכות טווח, תומכת בחדשנות ובפיתוחים טכנולוגיים ומשיגה הכנסות וגיוון בסקטורים הפועלים בסעודיה”.

עוד נמסר בהצהרת הקרן, כי “העסקה מייצגת אבן דרך מרכזית ללוסיד, ותספק לחברה את המימון הנחוץ להשקה מסחרית של המכונית החשמלית הראשונה שלה, לוסיד אייר ב-2020”.

העובדה כי “המימון המובטח” אליו כיוון מאסק בציוץ על כוונתו להפוך את טסלה לחברה פרטית, נחשפה מאוחר יותר כשהסביר שהציוץ נכתב לאחר פגישה עם הסעודים. “ההרגשה הייתה שאין צורך להיפגש עם מקבלי החלטות נוספים והם מעוניינים להתקדם”, כתב.

שבועיים לאחר מכן הודיעה טסלה כי היא זונחת את תוכניותיה להפיכת החברה לפרטית, ואמש כאמור, נודע כי בסעודיה לא וויתרו על החלום להשקיע ביצרנית רכבים אוטונומיים, אלא שלבסוף הושקעו כספי הקרן ביריבתה של טסלה.

בתגובה, צנחה אמש מניית טסלה במסחר בניו יורק ומאסק הודה לראשונה כי הבעיות בחברה הגיעו עד לשרשרת האספקה ללקוחות. “עברנו מגיהנום ייצור לגיהנום לוגיסטי במשלוחים, אך הבעיה הזו היא פתירה יותר”, צייץ מאסק בחשבון הטוויטר שלו במענה ללקוח שקבל על הבעיות בפעילות החברה. “אנחנו מתקדמים במהירות. הבעיה צפויה להיפתר בקרוב”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה