מכרזים מראשל"צ ועד אליכין | וגם: הפשרה במבוא חורון

אחרי עשר שנות ציפייה: החלטה שתאפשר בנייה במבוא חורון | ראש המועצה ישראל גנץ עדכן בצהרים את התושבים כי התקבלה ההחלטה המיוחלת שתאפשר את התפתחות והרחבת היישוב | מכרזים חדשים באתר רשות מקרקעי ישראל: ראשון לציון: מכרז במתווה "התחדשות עירונית" לבניית 230 יח"ד | מכרז מקוון לבניית 99 יח"ד בבנייה עצמית ועוד 64 יח"ד בבנייה רוויה באליכין ומכרז מקוון גם בירוחם

בשורה למבוא חורון. ישראל גנץ | צילום: ברוך גרינברג

נתחיל מהבשורות בבנימין: בעשורים האחרונים התקשה היישוב מבוא חורון שבבנימין לקדם בנייה חדשה בגלל עניינים משפטיים סבוכים שקשורים למעמד הקרקע שנמצאת על גבול הקו הירוק.

בשנים האחרונות הושקעו מאמצים גדולים מצד מועצת בנימין והעומד בראשה, ישראל גנץ, כדי לפתור את המצב הסבוך. בשנה האחרונה גם היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט בחן את האפשרויות המשפטיות. הבוקר התקבלה במשרד המשפטים ההחלטה המיוחלת.

250/200 סייד בר + קובייה

ההחלטה פותרת את המניעה המשפטית שהביאה למעשה להקפאה ארוכה ביישוב, ומעבירה את המשימה להמשך הליכי התכנון בהם יטפלו גורמי המקצוע.

מדובר באישור והסדרת 100 יחידות דיור שכבר בנויות ביישוב ותוספת של בניית 150 יחידות שכעת כאמור תעבור לשלבים המקצועיים ולמועצת התכנון העליונה.

שרת הפנים איילת שקד ושר השיכון ובינוי זאב אלקין נפגשו היום עם תושבי היישוב ועדכנו אותם על האישור המשפטי. "הצלחנו סוף סוף לפתור את הפלונטר המשפטי, לאחר שהבנייה ביישוב מבוא חורון הייתה תקועה זמן רב ועצרה את התפתחותו", אמרה שקד לתושבים.

זאב אלקין הוסיף, כי "מדובר בהחלטה חשובה שתביא לגידול של 30 אחוזים באוכלוסיית היישוב מבוא חורון. מדובר בצעד חשוב לחיזוק ההתיישבות היהודית בבנימין וכמו שהבטחנו, אנו נמשיך לחזק יישובים קיימים ולבנות בחבלי ארץ האבות. זהו חלק בלתי נפרד מהמפעל הציוני ואני גאה בתהליך שאנו מובילים".

ראש המועצה ישראל גנץ פרסם הודעה חגיגית לתושבים: "אנחנו מחוייבים לזוגות הצעירים, למשפחות הרבות שציפו, ולצמיחת היישובים בבנימין והיום עשינו צעד גדול לזה במבוא חורון. אחרי עבודה ארוכת שנים מול משרד המשפטים, היועמ"ש והממשלה הקודמת והנוכחית, היום התקבל האישור החגיגי. זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו"

יו"ר היישוב דודו עצאר: "קמנו הבוקר לשחר חדש. עשר שנים של עיכובי בניה מגיעים לסיומם. תהליך קידום הבניה לא קרה מאליו, קדמו לו חודשים ושבועות ארוכים של מאמצים של הנהלת המועצה וישראל גנץ בראשה. זכינו לסיעתא דשמייא רבה. כשם שזכינו להתבשר על הסרת החסמים נזכה לראות ממש בקרוב את הטרקטורים בשטח".

התחדשות בראשל"צ

ומכאן למכרזים: רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, מפרסמים הזמנה לקבלת הצעות במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה לבניית 320 יח"ד ב- 3 מגרשים בבניה רוויה בשכונת נוריות, ראשון לציון.

המכרז הוא חלק מתכנית 413-0651679 שעיקרה בניית שכונת מגורים חדשה במתחם שכונות "צריפין", ממערב לבית החולים "אסף הרופא". השכונה תכלול כ- 3,575 יח"ד במגוון סוגי בניה רוויה בגבהים שבין 7-25 קומות, בדירות ובדירות גג. 25% מיחידות הדיור המוצעות בשכונה הן ביעוד יח"ד קטנות עד 75 מ"ר. הבינוי בשכונה מאופיין בבנייה רוויה בצפיפות גבוה משולבת באזורים ירוקים פתוחים נרחבים המכילים מבנים בעלי ערך היסטורי המיועדים לשימור.

השכונה נבנתה תוך הסתכלות רחבה על צרכי התושבים ותשלב מסחר ותעסוקה, רווחה ונגישות. חזיתות מסחריות לאורך הרחובות הראשיים, מבני ציבור ביניהם מוסדות חינוך, רווחה, תרבות, מוסדות דת ומרפאות. כיכר עירונית רחבת ידיים תהווה מקום מפגש בין שכנים וקאנטרי קלאב לספורט ונופש אשר יקדם את תרבות אורח החיים הבריא.

שטח השכונה הוא 419 דונם ומתוכננות בה כ- 3,575 יח"ד, כ-128 דונם המיועדים למגורים, כ-79 דונם למוסדות ציבור, כ-5 דונם למסחר משולב עם מגורים ומבני ציבור, שטח ציבורי פתוח בהיקף של 54 דונם וכ-17 דונם המוקצים לקאנטרי קלאב. השכונה מנגישה את התחבורה הציבורית בעזרת מסוף אוטובוסים מתקדם שיקשר את השכונה לכל רחבי מרכז הארץ.

המכרז הינו במסגרת פרויקט התחדשות עירונית בשכונת רמת אליהו המקודם ע"י רמ"י עיריית ראשון לציון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. כשליש מיח"ד במכרז יוקצו לטובת תושבי רמת אליהו כשליש מהדירות אשר יבנו במסגרת המכרז וזאת כחלק ממהלך כולל לחידוש שכונת רמת אליהו תוך מתן מענה לתושביה.

המגרשים שישווקו במסגרת המכרז מיועד ליזמים, חברות וקבלנים. במכרז מזמינה רשות מקרקעי ישראל את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה לתקופה של 98 שנים, עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים, למטרת מגורים.

חוברת המכרז תפורסם באתר האינטרנט של רמ"י בשבועות הקרובים.

התחדשות עירונית בראשון לציון | הדמיה הורוביץ אדריכלים

אופק חדש בירוחם

ויש מכרז מקוון גם בירוחם, לחכירת 3 מתחמים לבניית 118 יח"ד בבנייה רוויה בשכונת האופק.

המכרז הינו חלק מתוכנית 127/3/26 שעיקרה הקמת יישוב מדברי בחלקה הדרומי של ירוחם ובצמוד לנחל שועלים, המתאפיין בתנועה רגלית ובאמצעות שבילי רכיבת אופניים. הבנייה מתאפיינת במגרשים של בנה ביתך בגדלים שבין 500-700 מ"ר למגרש ובבנייה מדורגת של עד 4 קומות לכיוון שטח פתוח החוצה את השכונה. 20% מכמות יחידות הדיור בבנייה רוויה מוקצות לדירות קטנות בשטח של עד 100 מ"ר (סה"כ 200 יח"ד מתוך כל היחידות בשכונה).

870/135 ליינר ארטקל

ייחודה של השכונה הוא במיקומה הצמוד לנחל שועלים מדרום ובכך שאחד מערוצי הנחל יוצר פארק מרכזי העובר לאורך צירה המרכזי של השכונה ובכך יוצר חיבור ירוק של צירי הולכי רגל ואופניים וזאת תוך מתן דגש לנושא ההצללה ולצמחיה מצילה.

השכונה המתפרסת על שטח כ-730 דונם וכוללת 283 דונם למגורים, 6 דונם למסחר, 19 דונם למבני ציבור לחינוך, 104 דונם לשטח ציבורי פתוח, 116 דונם לפארק ו-200 דונם לכבישים. 

מכרז זה מהווה עוד שלב בהקמת שכונה בעלת איכות חיים גבוהה למשפחות וצעירים בני המקום, ולחיילים המשרתים בעיר הבה"דים הסמוך ובכל בסיסי צה"ל בדרום. כל זה לצד הנופים הייחודיים של ירוחם ובהתאמה לאקלים המקומי.

שכונת האופק בירוחם | הדמיה: החברה הכלכלית ירוחם

הרחבה באליכין

מכרז פומבי נוסף שפורסם היום הינו לרכישת זכויות חכירה לבניית 99 יח"ד ב-34 מגרשים לבניה עצמית במכרז במתכונת "בלתי מסוים" ועוד 64 יח"ד ב-16 מגרשים בבניה רוויה בשכונת "האתרוגים" באליכין.

המכרז הוא חלק מתכנית הצ/59/1/6 שעיקרה הקמת שכונה חדשה בהרחבה המזרחית של הישוב אליכין על שטח של כ-208 דונם. בשכונה יוקמו כ-350 יח"ד בבתים צמודי קרקע או בבנייה רוויה שתכלול דירות גן בבסיסה ודירות גג בקומה האחרונה.

בשכונה אשר תיבנה על שטחים שהוסבו משטח חקלאי לשכונת מגורים, יוקם מרכז מסחרי בכניסה, מוסדות ציבור שיכללו מוסדות חינוך, מועדוני נוער ומבוגרים, מרפאות ובתי כנסת ויוקצה שטח למגרשי משחקים, חורשות, מגרשי ספורט, בתי קפה ושבילים להולכי רגל ואופניים.

שטח השכונה הוא כ-208 דונם מתוכם כ-97 דונם למטרת מגורים, כ-14 דונם לבניית מרכז מסחרי, בנייני ציבור בהיקף כ-9 דונם, שטח ציבורי פתוח בהיקף כ-23 דונם וכבישים המשתרעים על כ-63 דונם. מכרזים אלה מהווים אלטרנטיבה מצוינת למשפחות צעירות ומשפרי דיור מהאזור המעוניינים לגור בסביבה כפרית. 

חוברת המכרז תפורסם באתר האינטרנט של רמ"י בשבועות הקרובים.

כתיבת תגובה