מכרזי התחבורה הציבורית: המכרז קוצץ במיליון ק”מ

בדיקה מעמיקה של מכרזי התחבורה מגלה: מכרזי בית שמש נפגעו • המתכננים הסבו נסיעות בינעירוניות שתוכננו – לנסיעות עירוניות, ובמקביל, קוצצו מיליון ק”מ מהתקציב השנתי שעליו יתמודדו החברות • זאת לאחר שמלכתחילה המכרזים מ-2015 היו לא עדכניים לקצב גידול העיר, לא כוללים את שכונות ד’ וה’ ולא יתאימו ליותר מקצב הגידול של השנתיים הקרובות • האם החברות אכן תתמודדנה במצב כזה? • ניתוח ‘ביזנעס’

מפגינים מול בג"ץ במחאה על מצב התחבורה | צילום: ועד הפעולה של תושבי בית שמש

רק לפני כשבועיים התבשר עם ישראל כי מכרזי התחבורה הציבורית בבית שמש שנועדו לתת מענה לצרכי התחבורה הציבורית הרבים של העיר, הגיעו סופסוף לידי גמר. אלא שעתה מתברר כי היחס של משרד התחבורה לעיר העתיד החרדית, לא זו בלבד שלא השתפר, אלא אף עשוי ללמד על היחס הכללי לצרכים התחבורתיים של הציבור החרדי.

המכרזים, כזכור, יצאו לדרך ב-2017 לאחר שתוכננו שנתיים קודם לכן, ב-2015. כזכור עוד, בגלל היקף המכרזים, הם פוצלו לשניים: מכרז לבית שמש הכולל את הנסיעות הפנימיות והנסיעות מערבה מבית שמש, לכיוון אזור המרכז, ומכרז נוסף עסק בנסיעות בפרוזדור ירושלים, כולל הקווים מבית שמש לירושלים וכן יישובי הפרוזדור, כמו: מבשרת ציון, קרית יערים, נוה אילן, עין ראפה, הר אדר, בית זית, מעלה החמישה ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

אלא שכפי שדווח ב’ביזנעס’ לא פעם למעלה משנתיים של עיכוב נרשמו בשל עתירות על רכש הגומלין. הזמן חלף, ובלי שהתושבים שמו לב, כשהישועה בסופו של דבר באה והמכרזים שוחררו מהסבך המשפטי – התגלה כי לא די שהמכרזים לא הורחבו בזמן שחלף, בהתאם לגידול האוכלוסיה בעיר, אלא שהם אף ‘ננגסו’ ותקציבם פחת.

אם תקציב המכרז בעת פרסומו בשנת 2017 עמד על תשומות בסדר גודל של 25 מליון ק”מ לשנה, הרי שעתה המכרזים (כולל פרוזדור ירושלים) פחתו ל-24 מיליון ק”מ שנתיים.

משיחה שקיים ‘ביזנעס’ עם עסקן הבקי בנושאי התחבורה הציבורית במגזר החרדי, עולה, כי השינוי נובע מקיצוץ שמקורו במשרד האוצר, ובנוסף, בשל המרת תשומות (המשאב הכלכלי הנדרש; המחושב על פי עלות – כפול התדירות – כפול מספר הקילומטרים) מהאשכול הבינעירוני לאשכול העירוני (נסיעה עירונית יקרה יותר).

כלומר, לא די בעובדה שהמכרזים לא הוצמדו למנגנון גידול כפי שהיה מצופה מעיר מתפתחת כמו בית שמש, הם אף קוצצו. יתירה מכך. מבדיקה מעמיקה יותר עולה, כי המכרזים של 2017 (שתוכננו כאמור ב-2015) לא כללו את התפתחות השכונות החדשות, רמה ד’ ורמה ה’. במכרז המקורי הן מופיעות כאזכור לצד סכמה של קווים, אך הרמות החדשות, שכונות שנבנות ומתאכלסות בקצב, לא תוקצבו בפועל.

Inner article

הנסיעות הבינעירוניות הומרו

לפי מקורות במשרד התחבורה, נודע ל’ביזנעס’ כי המתכננים נאלצו ‘לחתוך’ ולהמיר קילומטרים (שעל פיהם מחושב התשלום לחברות התחבורה, ולא על פי מספר הנוסעים או התשלום הנגבה מהם) מקווים בינעירוניים חדשים שתוכננו ליעדים: ירושלים (בוטלו חלופות מהירות), לבני ברק ולרמת החייל בת”א, לנתב”ג, לאור יהודה, ליישובי נחל שורק וצומת ראם (מסמיה) – כאשר אלה הומרו למעט יותר תשומות לשירות העירוני, (שהנסיעה בו יקרה יותר, כאמור) כדי לספק את המענה לאיכלוסים המוגברים בשנה-שנתיים הראשונות בלבד.

אלא שהגורמים המעורים בתחום התחבורה בבית שמש נזעקו כשגילו זאת. “זה לא מכרז שצופה פני עתיד. כך לא אמור לצאת מכרז לעשר שנים”, אמרו ל’ביזנעס’. מלבד הקיצוץ בנסיעות ליעדים מרוחקים (בינעירוניים) הרי שבעצם המרת הנסיעות לתוספת עירונית שאינה מתוכננת באופן מוסדר ומותאם לאכלוסים, משרדי התחבורה והאוצר מאלצים את הנוסעים בבית שמש להיות תלויים מדי שנה בתקציבי ‘תוספת שירות’ שמי יודע אם ומתי יתקבלו. זאת, בעוד לכולם ידוע מראש שכמות הנוסעים בעיר גדלה ב-8% מדי שנה (!).

“במקום שהעיר תהיה עיר מודל לתחבורה ציבורית, מבריחים את הנוסעים לרכב הפרטי ומרחיבים את הבעיות של הגודש וזיהום האוויר”, אומר גורם המעורה בתחום התח”צ הארצית ל’ביזנעס’. “כיום”, לדבריו, “אין כמעט בעיות של גודש ביציאות מהעיר למעט בשעות הבוקר. אבל בכמויות התושבים שצפויות להגיע להתגורר בעיר בעשור הקרוב (בית שמש צפויה להגיע להכפלת מספר התושבים לרבע מיליון), המכרז הוא בדיחה לא מוצלחת”.

ועד שיימצא פתרון להסעת המונים מבית שמש לירושלים, טוענים גורמים המעורים בתחום התחבורה בעיר, הכרחי לספק שירות ראוי לנוסעים שאין להם ברירה אחרת. האמצעי הוא בהכפלת תקציב המכרז באופן מדורג בעשור הקרוב. “בזמן שמשקיעים עשרות מליארדים בקווי מטרו במרכז, ניתן לפתור את הבעיות התחבורתיות שיתעוררו בבית שמש עוד בטרם יצוצו”, אומר לנו תושב המשתמש באופן יומיומי בקווים בעיר.

הפתרונות מוכנים, ממתינים למכרזים

והאם העירייה אשמה בהיעדר מוכנות לקליטת נסועה גבוהה של אוטובוסים? לדברי גורם עירוני בכיר, העירייה כולה, על שלל מחלקותיה, מגוייסת לפתרונות תחבורה. גורמי התכנון, הביצוע ועוד עסוקים בפתרונות אלה מדי יום. בעיר נבנים מסופים עם תשתיות לנהגים, ומתוכננים מסופי תפעול ומסופי נוסעים חדשים. כמו כן, הוא מתאר, נסללו נתיבי תחבורה ציבורית וכן אושרו לביצוע נת”צים (נתיבי תחבורה ציבורית) חדשים. “לא ברור מדוע, אך המכרזים הללו לוקחים את בית שמש לאחור”.

כזכור, גם ד”ר עליזה בלוך, ראש העיר, טענה בתגובה לפרסום המכרזים החדשים כי מפת התחבורה הציבורית אינה תואמת את צרכי העיר בית שמש וכי נעשים מאמצים לרתום את משרד התחבורה לנושא, “שכן ההיצע כיום רחוק שנות אור מצרכי העיר הקיימים… …לפנינו עוד דרך ארוכה ואנחנו פונים למפעילים המתמודדים שיביאו בחשבון שיהיה צורך לתגבר את השרות עם תחילת ההפעלה. נמשיך לפעול מול משרד התחבורה להרחיב את מערך התחבורה ולהתאימו לצרכים הקיימים”.

גם נתן רובינשטיין, נציג וועד התושבים ומטה המאבק בבית שמש מסר בשעתו כי “מכרזים אלה ישנים מאד ומתאימים לכמות האוכלוסייה והצריכה בעת תאריך כתיבת המכרזים (בשנת 2015), ומאז גדלה העיר משמעותית והצרכים השתנו… …במידה ומכרזים אלה ייצאו כפי שהם, הרי שבעוד שנה או שנתיים צפויה לנו קטסטרופה מתמשכת”.

נדגיש, כי הסיפור עדיין רק בתחילתו. כפי שהקדמנו, בית שמש עשויה להוות מדגם ליחסו של משרד התחבורה לצרכי הציבור החרדי בכל רחבי הארץ, ומאידך, מפעילות התחבורה שנקראו להתמודד על המכרזים, עשויות לגרור עתה רגליים אם התשומות שיוצעו להן יהיו נמוכות. אף אחד מהחברות לא אוהבת לספוג טענות על חוסרים ולהצטייר כמי שאינה נותנת שירות טוב, בעוד שהחברות המפעילות (והעירייה) תלויות בתקצוב משרד התחבורה, ובתקציבי “תוספות השירות”.

לעת עתה עושה רושם כי המפעילות שהיו אמורות לגשת למכרזים ולהציג מחר (ג) את הערותיהן, אינן ששות להציגן. באמתלה של דחיית מועד בשל הקורונה נדחה המועד להגשת הערות עד להודעה חדשה.

מכתב הדחייה

2 תגובות ל: "מכרזי התחבורה הציבורית: המכרז קוצץ במיליון ק”מ"

  1. בכל הערים החרדיות יש נסיעות בשישי ומוצ”ש לשכונת ירושלים, רמות, רכס, הר נוף.
    מלבד בית שמש
    תיק התחבורה שם לא הופקד בידי ביצועיסטים

  2. איפה וועדת התחבורה שראש העיר פתחה איפה נעלמה פתאום

כתיבת תגובה