מכרז חדש: 219 יח"ד בצפון בני ברק של 'דירה להשכיר'

בצפון בני ברק ליד הירקון משווקת רשות מקרקעי ישראל וחברת דירה להשכיר קרקע לבניית 219 יח"ד לפחות (בכפוף להיתרים) להשכרה לטווח ארוך • רק 50% מתוכן ייועדו לזכאים – והיתר לשכירות בשוק החופשי • כעבור 20 שנה הדירות תימכרנה בשוק החופשי • הפרויקט יצא לדרך למרות חששותיה הראשוניים של עיריית בני ברק

השטח העתידי שעליו תקום השכונה החדשה בצפון בני ברק | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

עיריית בני ברק חששה מהגעה של שוכרים לא חרדיים, אבל ההחלטה נפלה: בתוך מתחם הבנייה של 2,100 יח"ד בצפון בני ברק – אחרי קריית הרצוג ופרדס כץ – ישווקו 219 יח"ד לשכירות. כלומר, רק עשירית מהדירות תיועד לשכירות. במקביל, רק 50% מהדירות יושכרו לזכאים במחיר מפוקח. יתר הדירות יושכרו במחירי השוק החופשי.

את המכרז מפרסמת 'דירה להשכיר' תחת מטריית משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), במסגרתו משווקים שני מגרשים לבנייה של 219 יחידות להשכרה לטווח ארוך בבני ברק צפון – בסמוך לפארק הירקון.

המכרז, שמיועד לצביון חרדי, כולל 2,100 יח"ד כאמור, שמתוכן שווקו במסגרת מחיר למשתכן (ו-413 במסגרת 'מחיר מופחת') בשנים 2019 ו-2018 סך של 1,596 יח"ד שבכולן זכתה 'ארזי הנגב' של עודד שריקי. כאשר מתוך 504 היח"ד שנותרו וטרם שווקו, יצאו עתה 219 יח"ד במכרז לבניית יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בבנייה רוויה וניהול והפעלה של פרויקט 'דירה להשכיר'.

285 היחידות שטרם יצאו למכרז, ישווקו בעתיד כדיור במחיר מופחת במסגרת התכנית החדשה של משרד הבינוי והשיכון, והמחירים בה יהיו יקרים משמעותית – לפחות ביחס לרוכשי 'מחיר למשתכן' בצפון בני ברק שכאשר יגיעו להתגורר בדירתם, יגלו כי זכו בלוטו מול מחיר השוק. בסך הכל, שתי התכניות הממשלתיות מציגות פער של מאות אלפי שקלים ליחידת דיור זהה, בכל אחת מהתכניות.

אגב, רק אתמול, הוזמנו זוכי מכרזי מחיר למשתכן מ-2018 לבחור במשרדי 'ארזי הנגב' את דירותיהם.

שכירות ל-20 שנה בלבד

מכרז זה של 'דירה להשכיר' הוא כאמור חלק מתכנית מועדפת לדיור תמל/1045 להקמת שכונה בחלק הצפוני של בני ברק, שפורסמה ביוני 2018 על שטח של כ-789 דונם. השכונה תכלול כאמור כ-2,100 יח"ד, מוסדות ומבני ציבור שכונתיים, מסחר ושירותים ציבוריים עירוניים, שטחים ציבוריים פתוחים, כולל גשר גישה למתחם (גשר הרלינג – שעליו, בין היתר, נסוב ויכוח עם הרשות המקומית מי יישא בעלותו). לשכונה תהיה גישה רציפה להולכי רגל מהעיר בני ברק צפונה אל הפארק. במרכז התוכנית תעבור רכבת המקשרת בין מערב ומזרח העיר.

בשכונה יבנה מתחם מגורים בצפיפות של כ-22 יח"ד לדונם והיא מחברת את השטח העירוני הבנוי של בני ברק לפארק הירקון באמצעות גשר ושבילים ירוקים. עוד בשכונה תעסוקה ומסחר בהיקף של כ-120,000 מ"ר עם חזיתות מסחריות, במגרשי המגורים, לאורך הדרכים הראשיות במפלס הרחוב.

מיקום השכונה הוא בין פארק הירקון מצפון, דרך ששת הימים – אם המושבות מדרום, דרך 4 ממזרח רצועה לאורך נחל הירקון לכיוון אצטדיון רמת גן ממערב.

עד כה שווקה במסגרת התוכנית קרקע לבניית כ-1,600 יח"ד. זהו מכרז אחרון במסגרת התוכנית המהווה פתרון דיור להשכרה ארוכת טווח לציבור המקיים אורח חיים חרדי וצפוי למשוך לאזור משפחות צעירות, בני המקום והסביבה המחפשים פתרון דיור בהשכרה לטווח ארוך בגוש דן בשכונה איכותית הכוללת שטחי פארק עם שבילים ירוקים לצד מסחר, תעסוקה, מגורים, שירותים ציבוריים ואיכות חיים.

שימו לב, המכרז מיועד ליזמים, קבלנים או חברות בלבד אשר רוכשים זכויות בקרקע לבניית המתחם והפעלתו.

במכרז מזמינה רשות מקרקעי ישראל, את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה ישירה מהוון לתקופה של 98 שנים עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים ולחתימת חוזה לתכנון, הקמה והפעלה של שני מתחמי מגורים שיכללו 219 יח"ד לפחות שתיועדנה להשכרה ארוכת טווח (20 שנה בלבד. מדוע? לרמ"י ולדירה להשכיר פתרונים מדוע מדובר על טווח זמן כה קצר, יחסית) כאשר כאמור, 50% מהדירות תיועדנה לדיור בשכר דירה מפוקח לזכאים ו-50% מיח"ד יושכרו בשוק החופשי. לאחר 20 שנה תוכל החברה למכור את הנכסים בשוק החופשי.

חוברת המכרז תפורסם באתר האינטרנט של רמ"י בשבועות הקרובים ניתן להוריד ולעיין בחוברת ללא תמורה. ההשתתפות במכרז דורשת הרשמה מראש באתר "ממשל זמין".

יש להתעדכן באתר רמ"י בגין כל שינוי במכרז עד למועד סגירתו.

שר הבינוי והשיכון ח"כ יעקב ליצמן: "אנו ממשיכים לקדם את הדיור להשכרה גם במרכז הארץ, כחלק מהמאמצים שלנו להאצת פתרונות לדיור בישראל. שכירות ארוכת טוות היא אפשרות דיור אטרקטיבית מאד, אותה נמשיך לקדם באזורים נוספים".

כתיבת תגובה