מכר סיגריות מוברחות ונקנס במיליון שקלים

המוכר טען כי סכום השומה שנקבע לו גבוה מדי – אך בית המשפט קבע כי אין ברמת חייו הנמוכה להוכיח כי לא הרוויח סכומים גבוהים והוציא אותם | “במקרים כגון דא, הרשות נתונה בידי פקיד השומה, אם לגבות את המס מבעל העסק האמיתי המעלים הכנסות העסק, או מאיש הקש, ואל יחשוב האחד כי הצבת איש קש או ‘קוף’ בחזית העסק, תקנה לו חסינות, ולהיפך, אל יחשוב איש הקש כי מוקנית לו חסינות”, כתב השופט

סיגריות | צילום אילוסטרציה: עבד רחים, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת המדינה וחייב בעל עסק לממכר סיגריות מוברחות בדוכן בשוק הכרמל בתשלום מס בסך של כמיליון ₪. בנוסף, חייב בית המשפט את בעל העסק בתשלום הוצאות לטובת המדינה, בסך של 75,000 ₪.

המדובר כאמור בבעל עסק לממכר סיגריות מוברחות, אשר הודה והורשע בהליך פלילי בכך שלא דיווח על עסקאותיו כחוק, לא ניהל ספרים ולא נרשם כעוסק במס ערך מוסף.

250/200 סייד בר + קובייה

מנהל מע”מ ת”א מרכז הוציא לבעל העסק שומת מס הכוללת קרן מס עסקאות וקרן מס קניה בסך של כמיליון ₪, כמי שניהל עסק לממכר סיגריות מוברחות בדוכן, ובעל העסק ערער על כך.

בית המשפט המחוזי בתל אביב (השו’ י’ סרוסי) נדרש להכריע האם המערער ניהל עסק לממכר סיגריות בדוכן ששכר בשוק הכרמל והאם המדובר בסיגריות מוברחות.

בית המשפט קיבל במלואה את עמדת המדינה, שיוצגה ע”י עו”ד נעה אלשיך מהמחלקה הפיסקלית בפרקליטות מחוז ת”א (אזרחי) ודחה את הערעור.

בית המשפט המחוזי קבע, כי מדובר בבעל עסק החייב ברישום ובדיווח על כלל עסקאותיו. עוד נקבע, כי המדובר בסיגריות מוברחות, ללא אזהרת משרד הבריאות הישראלי, עם כיתוב ברוסית, ללא חבק, וללא שהוכח דבר – בדבר מקור רכישת הסיגריות.

בית המשפט דחה את כל טענותיו של המערער, לרבות הטענה כי מדובר בסכום שומה מאוד גבוה וכי לא ייתכן שקיבל את הסכומים, שכן הוא חי ברמת חיים נמוכה, נעזר בילדיו ועובד בעבודה נוספת. בית המשפט ציין, כי “לא מן הנמנע שהמערער הוציא את כל כספו על פעילויות כאלו ואחרות, וידועים ומפורסמים מקרים רבים בהם אנשים הוציאו את כל כספם לריק”.

Inner article

 

בית המשפט המחוזי חזר בהחלטתו להלכה שנקבעה, לפיה “סוף מעשה במחשבה תחילה. מי שמשאיל שמו לאחר, ואף מתייצב בפני רשויות המס וטוען כי הוא הנישום, עליו לקחת בחשבון כי בסופו של יום הוא עלול לשאת בתוצאות הנובעות ממצגיו-שלו… במקרים כגון דא, הרשות נתונה בידי פקיד השומה, אם לגבות את המס מבעל העסק האמיתי המעלים הכנסות העסק, או מאיש הקש, ואל יחשוב האחד כי הצבת איש קש או ‘קוף’ בחזית העסק, תקנה לו חסינות, ולהיפך, אל יחשוב איש הקש כי מוקנית לו חסינות”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה