מכת המחץ או עוד שלב בכיעור: לאן תוביל סערת הבוטים

האברך שהפך לבוט, הקפטן המתחזה לכאורה – כל אלה ועוד שנחשפו בפרשת הבוטים הגדולה, מאפילים על הדרמה הגדולה באמת: השיח הפוליטי הפך למזוהם ומכוער, הרבה יותר ממה שהבוטים והחשבונות המזוייפים עשויים לגרום • מי שמר על פאסון (יחסי) ומי דרדר את השיח כלפי מטה? תשפטו בעצמכם

בנימין נתניהו בפריימריז של הליכוד | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פחות משבוע לפני הבחירות והמערכת הפוליטית עולה שלב נוסף בהתקפותיה ההדדיות. כשותפים פעילים בקרב, משתתפים כרגיל כלי התקשורת בישראל המוסיפים אש ללבה הרותחת בלאו הכי ולעיתים אף מייצרות את הטריגר התורן לקרב הפוליטי.

דומה, כי אלה הבחירות המכוערות ביותר מאז מערכת הבחירות של 1981, אבל שלשום, כפי שכל דרדק יודע, נשברו שיאים חדשים של כיעור.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, ביום שני פרסם העיתון ידיעות אחרונות את 'תחקיר הבוטים הגדול' (שבוצע בשיתוף ה'ניו יורק טיימס'), בו נטען כי הליכוד מפעיל מערך אדיר של חשבונות מזויפים באינטרנט הפועל ברשת למען קמפיין הליכוד.

בקצרה נזכיר כי הרשת, כך על פי התחקיר – הפיצה יותר מ-130 אלף מסרים, והישראלים נחשפו באמצעותה ל-2.5 מיליון פעולות. לדברי העיתון התגלתה השיטה שבה פועלת הרשת החשאית והמורכבת שאף מעלה חשדות לעבירות פליליות חמורות.

כך לדוגמה מצא התחקיר, כי בעל חשבון בטוויטר המכנה עצמו "משה" הפך בחודשים האחרונים פעיל מאוד. מאז שהוכרזו הבחירות בישראל, הוא מצייץ מספר פעמים ביום לכל הפחות, כמעט תמיד ציוצים פוליטיים, ואלה הינם בעלי כיוון ברור בעד הימין ובעיקר בעד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אלא שהתמונה של אותו "משה", היא של יווני בשם תיאו תיאודורידיס, ולא ניתן למצוא ל"משה" כל עדויות ברשתות חברתיות אחרות. כמו כן נמצא, על פי התחקיר כי קיים קשר בין הפעילות ברשת לבחירות הקרובות, שכן בשלושת החודשים הראשונים של 2018 הוא צייץ 16 פעמים ולעומת זאת בשלושת החודשים הראשונים של 2019, בעיצומה של מערכת הבחירות, הוא צייץ 2,856 פעמים.

החשבון של משה, נטען בתחקיר, הוא אחד ממאות ישויות פיקטיביות ברשת של חשבונות בזהויות בדויות בעלי מאפיינים דומים, המסונכרנים זה עם זה, שמהדהדים את מסרי הליכוד ואף עוסקים לא פעם בהפצת שקרים ודיבה נגד אויבי נתניהו ונגד התקשורת.

עורכי התחקיר ציינו, כי פעילות זו מעלה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות, פגיעה בחוקי הגנת הפרטיות, ועוד. עם זאת, סיכם העיתון, כי לא ניתן להוכיח קשר ישיר בין הליכוד או מי מעובדיו לבין הקמפיין החשאי.

בתחקיר אף נמצא כי חברי הרשת משתמשים בשורת ביטויים דומים לאלו של תעמולת הליכוד ומכאן הסיקו, בין היתר, כי ישנו תיאום בין הגופים. כך למשל, החשבונות השתמשו בביטוי "יקרוס כמו מגדל קלפים" שהיה זהה למסר של הליכוד בו השתמש כדי להמעיט בערך ההמלצות על כתבי האישום נגד נתניהו. כדי לנגח את גנץ.

שיא הירידה ברמה

וכאן המקום לבחון את התגובות (לפרשה זו בלבד), שמלמדות על הכלל ומספרות על מערכת בחירות מכוערת למדי.

אך קודם לכן, נציג את הנורמטיביות שבהן: תגובת הליכוד לתחקיר הייתה כי 'הליכוד' היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה: "הפעילות הדיגיטלית של הליכוד חוקית לחלוטין ומדווחת כראוי בשקיפות מלאה למבקר המדינה ולגורמים המוסמכים. האהדה הגדולה ברשת לליכוד ולראש הממשלה נתניהו מתבססת אך ורק על ההישגים הגדולים של ראש הממשלה נתניהו למען אזרחי ישראל ולמען מדינת ישראל", אמרו במפלגה.

גם יצחק חדאד, אברך הלומד באחד הכוללים באשדוד – ששמו ומקום לימודיו המדויק נחשף היום (ד') בדיוני וועדת הבחירות בראשות השופט חנן מלצר – הוא אחד האנשים אשר לגבם נטען בתחקיר כי הוא עומד מאחורי החשבונות המזויפים מסר בתגובה: "לא היה ולא נברא, ומי שיפרסם שטויות כאלה צפוי לתביעה גדולה. אין לי שום בוטים ושום מפעילים, תפסיקו לחיות בסרטים. איתור החשבונות הפיקטיביים לא קשורים אליי. אסור לכם לסתום פיות לימין ולא לשמאל".

פרקליטו של חדאד, עו"ד דוד אלבז, מסר: "מרשי שולל מכל וכל את המיוחס לו. הטענות כלפי מרשי הם פרי הדמיון, הזויים לחלוטין ואין בהם שמץ של אמת. הנני להודיעכם כי פרסום כלשהו המייחס למרשי את הנטען על ידכם יגרום להגשת תביעה בסך מיליון דולר נגד המפרסמים בגין לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב.

והנה הטוויסט בעלילה: במפלגת 'כחול לבן' עטו על התחקיר כמוצאי שלל רב וערכו מסיבת עיתונאים בה תקפו את ראש הממשלה: "נתניהו מנהל טרור תודעתי נגד אזרחי ישראל", אמר יו"ר כחול לבן, בני גנץ. 'טרור תודעתי', לא פחות ולא יותר. "חברים, נתניהו הולך להפסיד. נתניהו לחוץ. הוא יודע טוב מכל אדם שהוא יפסיד בבחירות הקרובות. התחקירים מגלים שנתניהו מוביל קמפיין של טרור תודעתי נגד אזרחי ישראל בפייק ניוז ברשת הדיגיטלית. נתניהו לא בוחל בשקרים ובמניפולציות".

גם משנהו, ח"כ יאיר לפיד הזדרז ופנה לוועדת הבחירות המרכזית, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לבדוק בדחיפות את הניסיון להטיית מערכת הבחירות בישראל. "מדובר בניסיון מכוון לחתור תחת יסודות שיטת הבחירות והמשטר של מדינת ישראל – ועל כל הנוגעים בדבר לפעול לאלתר".

Inner article

מאוחר יותר נמסר מהמפלגה "נתניהו מנסה לגנוב את הבחירות. התחקיר ב'ידיעות אחרונות' וב'ניו יורק טיימס' מגלה שמערכת ההשמצות המכוערת בתולדות ישראל מופעלת ישירות על ידי נתניהו. אנחנו קוראים לפתיחה מידית של חקירת משטרה אחרי מקורות המימון של הקמפיין.

"אנחנו קוראים לשופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות, להורות בהקדם על עצירת קמפיין הפייק ניוז המכוער הזה. אחרי 13 שנות שלטון, נתניהו איבד את הרסן ומנסה לנצח במרמה. אם זה יצליח לו, ישראל תפסיק להיות דמוקרטיה. אזרחי ישראל צריכים לדעת שהליכוד שופך תקציבי עתק מתקציב המדינה על תעשיית שקרים והכפשות נגד הרמטכ"ל ה-20. כל אזרח הגון בישראל צריך להתייצב נגד הניסיון להרוס את היסודות של הדמוקרטיה".

פייק ניוז, מילא. אבל זה לא הסתיים בכך: שימו לב – איבד את הרסן, לנצח במרמה, תעשיית שקרים, לגנוב את הבחירות…

מקומות נמוכים ורעים

ראש הממשלה בנימין נתניהו היודע לנצל כל סיטואציה לטובתו כינס אף הוא מסיבת עיתונאים והושיב לצדו את אחד האנשים לגביהם נטען בתחקיר כי כלל אינו קיים וכי שמו ברשת הוא קפטן ג'ורג' והינו  'בוט' מזויף.

"ללפיד, גנץ ולתקשורת שמגויסת יש שיטה", פתח נתניהו במתקפה. השיטה היא הכפשה ושקרים. הם מפיצים נגדי ונגד הליכוד עלילות דם – כל יום עלילה חדשה, כל יום פייק ניוז חדש. היום הם הגדילו לעשות, בעיתון הבית של לפיד גנץ, ידיעות אחרונות, המציאו את עלילת הבוטים. בתחילה חשבתי שזו מתיחה של ה-1 באפריל.

"הם טענו שהתמיכה בליכוד ברשת היא לא של אנשים אמיתיים, אלא של רובוטים. הם לא מוכנים לקבל שאזרחי ישראל תומכים בי, הם לא מוכנים לקבל שאתם לא תומכים בשני החבר'ה האלה, ולכן הם בעזות מצח, פשוט משקרים.

בני גנץ בכנס שדרות לחברה |צילום: המכללה האקדמית ספיר

"אז היום הם פרסמו כתבת שער שכל התמיכה בנו היא פיקטיבית, הביאו כמה דוגמאות – שהתגלו כאנשים אמיתיים שיש להם שם, והכי גרוע שיש להם עמדות עצמאיות משלהם. כולם אנשים אמיתיים – כולם התראיינו על כך בתקשורת, אפילו בגלי צה"ל. והבאתי עוד אחד היום איתי – קוראים לו גיורא, ברשת הוא מכנה את עצמו קפטן ג'ורג' – תגיד גיורא, אתה אמיתי?"

"הנה האמת", המשיך רה"מ. "גיורא אומר מה שהוא חושב, מה שהוא רוצה, אף אחד לא מפעיל אותו – זה פשוט שקר ענק. הקמפיין המתוזמר הזה של לפיד גנץ הוא ממש זעקת הקוזאק הנגזל. יש להם צבא של בוטים ברשת שמכפישים כל הזמן את הליכוד, את משפחתי ואותי, הם מנהלים את הקמפיין הכי נבזי שהיה כאן ומגלגלים עיניים – שקר נבזי, והשקר הזה הופרך.

"לפיד וגנץ חוזרים שוב ושוב על השקר הזה, עלילה אחר עלילה. האמת פשוט לא מעניינת – לא אותם ולא את התקשורת שחוזרת על השקרים שלהם יום יום. אבל זה לא יעבוד להם – כי אתם אזרחי ישראל – אתם לא בוטים – מיליון מצביעי הליכוד הם לא בוטים.

"אתם רואים שלפיד וגנץ לא מתאימים ושהדרך שלהם שגויה, כי מדי יום התקשורת משקרת לכם – הם קראו לנו צ'חצ'חים, אספסוף, מנשקי מזוזות ועכשיו הם קוראים לנו בוטים. ב-9 באפריל הכוח עובר אליכם, יש לכם הזדמנות לתת להם את התשובה – והתשובה היא פתק לבן שעליו כתוב – מחל".

בתגובה לדברי נתניהו נמסרה ממטה גנץ תגובה, שכללה שוב מילים חריפות ביותר: "אחרי 13 שנה אנחנו בסכנה שביבי יהפוך לארדואן, זאת סכנה לדמוקרטיה הישראלית". בסרטון שהפיץ אמר גנץ כי "בניגוד לחדשות המתפרסמות בימים האחרונים, הנשענות על חומר ישן ולא רלוונטי, חשוב להדגיש – לא נשב עם בנימין נתניהו. נתניהו עסוק בפרשיות שחיתות, מחובר לקפטן ג'ורג', מתעסק בצוללות, מעורב בהגנה עצמית על עצמו ועסוק בה. הוא לא יכול לטפל במדינה ומוביל אותה למקומות נמוכים ורעים. אנחנו ננצח את נתניהו ונוביל את ישראל בדרך הנכונה, כי ישראל לפני הכול".

שוב השיח המזוהם והמכוער: שחיתות, מקומות נמוכים ורעים.

אלא שהימים שנותרו עד הבחירות יגבירו מן הסתם עוד יותר את השיח המפלג בין שני הקצוות הפוליטיים, ולפי הניסיון הפוליטי בישראל המילה האחרונה טרם נאמרה. צפו לשפנים נוספים שישלפו עד לפתיחת הקלפיות ב-9 לאפריל.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה