מלחמות הסחר: הסכם עם מקסיקו, אירופה מתאגדת

ההסכם המשולש של מקסיקו-ארה"ב-קנדה (נפט"א) חודש, אך קנדה נותרה מחוצה לו ● טראמפ קרא לה להצטרף להסכם המחודש – אך ייתכן שייחתמו הסכמים נפרדים בינה לבין ארה"ב – ללא מקסיקו ● במקביל: צעדים בצרפת להפחתת התלות האירופית באמריקנים.

מבין את הכעס. מקרון בנאום בחירות | צילום: Frederic Legrand – COMEO, שאטרסטוק

בלי קנדה: בעיצומה של מלחמת הסחר החריפה בין ארה"ב לסין ולמדינות אירופאיות נוספות, הגיעו אתמול ממשלות ארה"ב ומקסיקו להסכם סחר מחודש, שיחליף את ההסכם ההיסטורי והמשולש בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה – הנפט"א.

ארה"ב ומקסיקו שהשיגו את הסכם הסחר והותירו את קנדה עדיין בחוץ, גררו הכרזה של טראמפ כי הו "יום גדול לסחר ויום גדול לארצנו", וגורמים רשמיים קראו לקנדה להצטרף להסכם החדש. עם זאת פרשנים מעריכים כי ייתכנו הסכמים נפרדים בינה לבין ארה"ב, ובינה לבין מקסיקו.

במסגרת ההסכם המחודש בין המדינות, ארה"ב יצאה כשידה על העליונה בתביותיה ממקסיקו – וזו גם הסיבה לאי החתימה עם קנדה על הסכם הסחר. כזכור, הנפט"א, הסכם הסחר המשולש של ארה"ב-מקסיקו-קנדה, ספג ביקורת רבה מהנשיא טראמפ ערב הבחירות. עתה, ההסכמות בסוגיות הסחר כוללות גם רגולציה על מפעלים המשלמים שכר גבוה.

במקביל, וכדי לא להסתמך על ארה"ב שעמה מנהלות מספר מדינות באירופה מלחמות סחר, הודיע נשיא צרפת מקרון כי בחודשים הקרובים יציג תוכנית לחיזוק הביטחון ביבשת. לפי הודעת מקרון, צרפת תרתום לתכנית הביטחון הכלכלית שלו את כלל מדינות האיחוד האירופי, מדינות שאינן חברות באיחוד, ומדינות שכנות, כמו רוסיה.

 

כתיבת תגובה