מלחמת הסחר: ארה"ב וסין מטילים מכסים הדדיים

טראמפ מחריף את מלחמת הסחר ומטיל מכסי ענק על היבוא הסיני לארה"ב, סין מגיבה בהטלת מכסים נגדיים, אך הקיפם נמוכים בהרבה. מדוע? • בבייג'ין חוששים: "אנו משחקים לידיו של טראמפ"

מלחמת הסחר לאן? דגלי סין וארה"ב | צילום: shutterstock

מלחמת הסחר מתחממת: ימים ספורים לאחר הדיווח לפיו למרות ניסיונותיו של שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ן להביא את המעצמות לשולחן המו"מ, הורה הנשיא טראמפ לעוזריו להמשיך בקידום יישום הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר – נפל דבר והמכסים הוטלו.

בבוקרו של יום שלישי (שעון ישראל) הודיע טראמפ על הטלת מכסים בגובה 10% על ייבוא סיני בשווי של 200 מיליארד דולר, כשעל פי תכניתו של טראמפ הם יעלו עד לסוף השנה הלועזית ל- 25%.

Box

למרות ההסלמה, הסירו בבית הלבן כ- 300 מוצרים מהרשימה המקורית, ביניהם: שעונים חכמים, כימיקלים מסוימים, קסדות אופניים וכסאות אוכל לתינוקות.

בהצהרה שפרסם טראמפ הוא הודיע על כוונתו להרחיב את המכסים לשיעור של 25% (במקום 10% בשלב זה), והוא אף איים להטיל מכסים על סחורה נוספת בהיקף של 237 מיליארד דולר ויביא דה-פקטו למצב שבו מוטלים מכסים על כל הייצוא הסיני לארצות הברית. "אם סין תפעל בתגובה נגד החקלאים שלנו ותעשיות אחרות, נעבור ישירות לשלב השלישי, שהוא הטלת מכסים על יבוא נוסף בשווי 267 מיליארד דולר", אמר טראמפ.

סין מטילה מכסים נגדיים

שעות אחדות לאחר הצהרתו של טראמפ הגיעה תורה של הממשל בבייג'ין להגיב והודיעה כי היא תטיל מכסים נגדיים בהיקף של 60 מיליארד דולר על 5,207 מוצרים המיובאים מארצות הברית לסין ובשיעור שנע בין 5% ל- 10%. המועד בו ייכנסו המכסים לתוקפם זהה למועד כניסתם לתוקף של המכסים החדשים אותו הטיל טראמפ – 24 בספטמר.

"לסין לא נותרה ברירה אלא להגיב לסבב הנוכחי של מכסים שהטילה ארה"ב, וזאת על מנת שתוכל להגן על הזכויות והאינטרסים שלה בעולם של סחר חופשי", הצהיר שר המסחר הסיני. "אפשר רק לקוות שארה"ב תבין את ההשלכות השליליות של פעולות מסוג זה ותנקוט בצעדים המתאימים לתקן אותם בזמן הקרוב". גם משרד החוץ הסיני הגיב ומסר כי "סין לא יכולה לקבל את הפעולות החד צדדיות של ארה"ב".

מדובר בהסלמה משמעותית במלחמת הסחר, שמתווספת להטלת המכסים של טראמפ על סחורה סינית בהיקף של 50 מיליארד דולר, שלאחריה הטילה סין מכסים נגדיים בהיקף זהה.

במאמר שפורסם היום ב'ניו-יורק טיימס' צוטט ראול הינוחוסה-אוחדה, מומחה לענייני סחר מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס ששהה בסין כדי לדבר על הנושא עם גורמים רשמיים, אנשי עסקים ועובדים, כשהוא אומר כי התגובות הסיניות נכשלו בסיכול מתקפות הסחר של טראמפ וכי מנהיגיהם "מבולבלים באופן כללי". לדבריו, "הם לא יודעים מה לעשות וחוששים שהמודל של עין תחת עין משחק לידיו של טראמפ".

הבעיה המרכזית שעומדת לפתחה של סין, היא העובדה שהיצוא האמריקאי לסין נמוך בהרבה מאשר היבוא הסיני לארה"ב, ובשל כוונתו של טראמפ להטיל מכסים על כלל היצוא הסיני לארה"ב, הסחר בין המדינות עומד לקראת משבר היסטורי. "ההרגשה של המנהיגים הסיניים כי אין ביכולתם לחזור בהם מהטלת המכסים הנגדיים, הכוללים כמעט את כל היצוא האמריקאי לשיא, מאחר והם הציגו את מלחמת הסחר כמלחמה אמריקאית לבלימת התחזקותה של סין, רק מוסיפה לחוסר-האונים בבייג'ין", נכתב ב'ניו-יורק טיימס'.

כזכור, במרכז מלחמת הסחר עומד ניסיונו של טראמפ להשיג הסכם סחר חדש מול סין, בשל טענתו כי חברות סיניות גונבות קניין רוחני ובשל חששו מגירעון הסחר של ארה"ב מול סין. "היינו ברורים ביותר לגבי סוג השינויים שיש לבצע, ונתנו לסין הזדמנויות רבות להתייחס אלינו בצורה הוגנת יותר. אך עד כה, סין לא הסכימה לשנות את התנהלותה", אמר טראמפ.

זמן קצר לאחר מכן צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, כי המכסים מציבים את ארה"ב בעמדת מיקוח טובה והובילו לכך ש"מיליארדי דולרים ומקומות עבודה זורמים למדינה, בעוד שעליות המחירים כמעט ולא מורגשות. אם מדינות לא יעשו הסכמים הוגנים איתנו, נמכס אותן ('Tariffed)".

דונלד טראמפ | צילום: shutterstock

בתגובה להתפתחויות מסר נשיא האיגוד הלאומי של היצרנים (NAM), ג'יי טימונס, כי המכסים החדשים דווקא עלולים לפגוע בכוח היצרנים, שרשמו בשנה האחרונה הצלחה הודות לרפורמת המס והרגולציה של טראמפ. "בכל יום שעובר בלי הסכם סחר דו צדדי עם סין, גדל הפוטנציאל לנזק ליצרנים ולעובדי הייצור", אמר טימונס. "אף אחד לא מנצח במלחמת סחר".

בשבוע שעבר התרברב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו וטען כי ידו על העליונה במלחמת הסחר מול בייג'ין וכי הוא אינו חש "שום לחץ" להביא לפתרון הסכסוך. שבוע לפני כן אמר טראמפ לכתבים כי "יישום הטלת המכסים יתרחש מאוד בקרוב בכפוף למה שיקרה".

עוד נכתב בציוץ של טראמפ, כי דווקא הסינים נמצאים תחת לחץ לעשות הסכם עם ארה"ב. "השווקים שלנו משגשגים, שלהם קורסים. ארה"ב תרוויח בקרוב מיליארדים במכסים ומייצור מוצרים בבית", התרברב.

הציוץ המתרברב של טראמפ בא שעה קלה לאחר פרסום הדיווח בוול-סטריט ז'ורנל, לפיו נמצאת ארה"ב בשלבים ראשונים לארגון סבב שיחות עם סין, בכדי למנוע מלחמת סחר עם בייג'ין, וכך למעשה ניסה טראמפ למזער את חשיבות השיחות.

עוד אמר אז טראמפ לכתבים, כי הוא "שונא לעשות את זה, אבל אחריהם יש עוד 267 מיליארד דולר נוספים שאותם אני יכול להטיל בתוך זמן קצר", כשהוא מכוון לפעימת המכסים השלישית אותו הוא מתכוון להטיל והיא עלולה להביא למצב שבו מוטלים מכסים כמעט על כל היבוא מסין, שכן לפי נתוני הלשכה הדמוגרפית של ארה"ב (U.S. Census Bureau) הסתכם בשנת 2017 היבוא מסין לארה"ב ב-505 מיליארד דולר.

הסינים לא מתכוונים להיכנע

במאמר דעה שפורסם בעיתון הממשלתי בסין, צ'יינה דלהי, נכתב כי למרות מאמציו של מנוצ'ין לא מתכוונת בייג'ין להיכנע לאמריקנים. "ממשל טראמפ לא צריך לטעות ולחשוב שסין תיכנע לדרישות האמריקאיות. יש לנו מספיק דלק להניע את הכלכלה גם אם מלחמת הסחר תמשיך".

בתוך כך, אומר מזכיר הקבינט הסיני וונג אי כי סין תומכת בביצוע רפורמות במערכת המסחר העולמית ובארגון הסחר העולמי (WTO) בכדי להפוך אותה ליעילה יותר. "איננו מאמינים שהמערכת הנוכחית מושלמת וללא פגמים", אמר.

לדבריו, "סין תומכת בביצוע רפורמות נחוצות ושיפור המערכת הנוכחית, כולל ארגון הסחר, כדי להפוך אותה להוגנת, יעילה ורציונאלית יותר. המטרה של הרפורמות צריכה להיות לאפשר למדינות ליהנות בצורה הוגנת יותר מפירות הגלובליזציה, ולא להרחיב יותר את ההבדלים בין הדרום והצפון", הדגיש וונג. "נושא הרפורמה ב-WTO הוא מורכב ביותר וכולל תחומים רבים. סין מקווה שכל הצדדים המעורבים יאזרו בסבלנות ויתקדמו צעד אחר צעד", אמר אי.

דבריו של אי מצביעים למעשה על מגמת שינוי עמדות הממשל בבייג'ין, עם התחממות מלחמת הסחר עם ארה"ב, שכן סין התחייבה אינספור פעמים להמשיך ולכבד את מערכת הסחר העולמית, שארגון הסחר עומד במרכזה.

Inner

כתיבת תגובה