מלחמת הסחר מתחממת: טראמפ הקפיץ את הברוקרים

למרות המו"מ עם הסינים, נראה כי טראמפ לא מתמהמה ומתכוון להטיל מכסים בשווי של 200 מיליארד דולר על סין והסינים נחושים שלא להתקפל • וול סטריט נצבעה אדום

מלחמת סחר | צילום: shutterstock

האם אנו לקראת מלחמת סחר ראש-בראש בין המעצמות? על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, נראה שהסיכויים לכך גבוהים יחסית לתקופה האחרונה.

על פי הדיווח, המתבסס על עדויות של ארבעה מקורות שונים, הורה טראמפ ביום חמישי לעוזריו להמשיך בקידום יישום הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר.

Box

ההוראה הדרמטית שפורסמה בעוד שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, נמצא בעיצומו של תהליך להביא את שתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם אל שולחן המו"מ, בכדי למנוע התלקחות מלחמת סחר גלובלית, הביאה לכך שוול סטריט עברה מעליות לירידות שערים ונצבעה באדום.

עוד דווח בבלומברג, כי בפגישה עם טראמפ ביום חמישי נכחו יועצי הסחר הבכירים שלו, בהם שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, שר המסחר וילבור רוס ונציג הסחר של ארה"ב רוברט לייטהייזר.

הוראתו של טראמפ באה שבוע בלבד לאחר תום התקופה שהוקצתה לקבלת תגובות הציבור על רשימת המכסים על סחורות סיניות בהיקף של כ-200 מיליארד דולר, אותם נחוש טראמפ להטיל בקרוב ואלה יתווספו למכסים בשיעור 25% שכבר הוטלו על יבוא מסין לארה"ב בהיקף של 50 מיליארד דולר.

טראמפ עצמו, התרברב בחשבון הטוויטר שלו טרם הפגישה המדוברת ביום חמישי, וטען כי ידו על העליונה במלחמת הסחר מול בייג'ין וכי הוא אינו חש "שום לחץ" להביא לפתרון הסכסוך. שבוע לפני כן אמר טראמפ לכתבים כי "יישום הטלת המכסים יתרחש מאוד בקרוב בכפוף למה שיקרה".

עוד נכתב בציוץ של טראמפ, כי דווקא הסינים נמצאים תחת לחץ לעשות הסכם עם ארה"ב. "השווקים שלנו משגשגים, שלהם קורסים. ארה"ב תרוויח בקרוב מיליארדים במכסים ומייצור מוצרים בבית", התרברב.

הציוץ המתרברב של טראמפ בא שעה קלה לאחר פרסום הדיווח בוול-סטריט ז'ורנל, לפיו נמצאת ארה"ב בשלבים ראשונים לארגון סבב שיחות עם סין, בכדי למנוע מלחמת סחר עם בייג'ין, וכך למעשה ניסה טראמפ למזער את חשיבות השיחות.

עוד אמר אז טראמפ לכתבים, כי הוא "שונא לעשות את זה, אבל אחריהם יש עוד 267 מיליארד דולר נוספים שאותם אני יכול להטיל בתוך זמן קצר", כשהוא מכוון לפעימת המכסים השלישית אותו הוא מתכוון להטיל והיא עלולה להביא למצב שבו מוטלים מכסים כמעט על כל היבוא מסין, שכן לפי נתוני הלשכה הדמוגרפית של ארה"ב (U.S. Census Bureau) הסתכם בשנת 2017 היבוא מסין לארה"ב ב-505 מיליארד דולר.

עם זאת, לפי אותם ארבעה גורמים ששוחחו עם בלומברג, ההודעה על סבב המכסים השלישי מתעכבת, מאחר והממשל שוקל לערוך שינויים על רקע דאגות שעלו מן הציבור.

הסינים לא מתכוונים להיכנע

דונלד טראמפ | צילום: shutterstock

במאמר דעה שפורסם בעיתון הממשלתי בסין, צ'יינה דלהי, נכתב כי למרות מאמציו של מנוצ'ין לא מתכוונת בייג'ין להיכנע לאמריקנים. "ממשל טראמפ לא צריך לטעות ולחשוב שסין תיכנע לדרישות האמריקאיות. יש לנו מספיק דלק להניע את הכלכלה גם אם מלחמת הסחר תמשיך".

בתוך כך, אומר מזכיר הקבינט הסיני וונג אי כי סין תומכת בביצוע רפורמות במערכת המסחר העולמית ובארגון הסחר העולמי (WTO) בכדי להפוך אותה ליעילה יותר. "איננו מאמינים שהמערכת הנוכחית מושלמת וללא פגמים", אמר.

לדבריו, "סין תומכת בביצוע רפורמות נחוצות ושיפור המערכת הנוכחית, כולל ארגון הסחר, כדי להפוך אותה להוגנת, יעילה ורציונאלית יותר. המטרה של הרפורמות צריכה להיות לאפשר למדינות ליהנות בצורה הוגנת יותר מפירות הגלובליזציה, ולא להרחיב יותר את ההבדלים בין הדרום והצפון", הדגיש וונג. "נושא הרפורמה ב-WTO הוא מורכב ביותר וכולל תחומים רבים. סין מקווה שכל הצדדים המעורבים יאזרו בסבלנות ויתקדמו צעד אחר צעד", אמר אי.

דבריו של אי מצביעים למעשה על מגמת שינוי עמדות הממשל בבייג'ין, עם התחממות מלחמת הסחר עם ארה"ב, שכן סין התחייבה אינספור פעמים להמשיך ולכבד את מערכת הסחר העולמית, שארגון הסחר עומד במרכזה.

כתיבת תגובה