ממתינים בדריכות: יהיה או לא יהיה סגר

לקראת הדיון הדרמטי בממשלה שצפויה להכריע בשעות הקרובות על הסגר: מספר החולים אינו מצדיק סגר, אמון הצרכנים בעלייה וארגוני העסקים טוענים: “עוד לא התאוששנו מהגל הראשון” • בעלי עסקים: עוד מעט לא יהיו עסקים להטיל עליהם סגר • “מאות אלפים יידחפו אל מתחת לקו העוני”

סגר בימי הקורונה | צילום: דוד כהן, פלאש 90

אם יושגו הסכמות פוליטיות, הממשלה תאשר היום (א’) את הסגר בחגי תשרי.

ההתפרצות השנייה של נגיף הקורונה בישראל חזקה פי כמה מההתפרצות הראשונה ונראה כי המצב הגיע לאובדן שליטה. במהלך היממה האחרונה נוספו לרשימת החולים עוד קרוב ל-4,000 מאומתים חדשים, 10 נפטרים חדשים ומספר החולים קשה זינק לכ-500 חולים. לטענת חלק מהמערכת הרפואית אין מנוס מהטלת סגר מלא וסיום הלימודים עד לאחר החגים, אולם רבים אחרים חולקים על קביעה זו.

על פי נתוני משרד הבריאות מתוך 3,949 מאומתים מהיממה האחרונה, 3,179 מאומתים אינם מגיעים כלל מהאזורים האדומים. זהו נתון המעלה סימן שאלה גדול באשר ליעילות הסגר הלילי ונחיצותו, בפרט שמדובר בתקופת זמן שכמות החתונות במגזר החרדי יורדת לשפל.

כזכור, הקבינט החליט כי הסגר יחל ביום שישי השבוע, כאשר מערכת החינוך תיסגר כבר ביום רביעי. אך הממשלה טרם התכנסה לאשר את הסגר במתווה שאישר קבינט הקורונה – בשל אי הסכמות (בעיקר על רקע הגבלת מספר המתפללים בבתי כנסת לקבוצות של 10 מתפללים בלבד).

האמון בעלייה

ערב הסגר הגדול, מצביעים נתוני הלמ”ס על עלייה במדד אמון הצרכנים. כך למשל, בחודש אוגוסט מדד אמון הצרכנים היחסי עלה ל-58, מערך של 35 בחודש יולי. מדד נוסף בקטגוריה עלה ל-24%-, מערך של 30%- בחודש יולי. התנודות בערכו של המדד בחודשים האחרונים, משקפות את הזיקה ההדוקה בין מערכת הציפיות וההערכות הסובייקטיביות של הפרטים אם מצליחים להבין אותה, לבין השינויים במצב של הכלכלה הישראלית על רקע משבר הקורונה.

מדד אמון הצרכנים החדש, הוא ממוצע של ארבעת מאזנים ותחום בטווח שבין מינוס 100 לבין פלוס 100. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, כך הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הפרטים, וככל שערך המדד קרוב יותר לגבול התחתון, כך הוא מעיד על פסימיות רבה יותר. מדד קרוב לאפס מצביע על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים. ראוי לציין כי הסקר לא נערך לפי הגדרות ישראליות והמתודולוגיה של הסקר תואמת את ההנחיות של ארגון ה-OECD לסקרים מסוג זה.

בלמ”ס מציינים כי חל שיפור בשלושה מתוך ארבעת המאזנים המרכיבים את המדד: המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה עלה ל-30%-, לאחר שביולי עמד על 43%-; המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה עלה ל-7%-, לאחר שביולי עמד על 13%-; והמאזן המתייחס לכוונות של הפרטים לרכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה עלה ל-33%-, לאחר שביולי הוא ירד ל-42%-.

בחודש מרץ 2011 החלה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס) לבצע סקר חודשי שוטף – ‘סקר אמון צרכנים’. סקר זה מתבצע בקרב בני 21 ומעלה, ולו כמה מטרות: לאסוף מידע על ההערכות של הפרטים בנוגע לשינויים הצפויים במצב הכלכלי, הערכות שעליהן מתבסס מדד אמון הצרכנים; לאסוף מידע על הערכת השינויים הצפויים במדד המחירים לצרכן; לסייע בזיהוי תפניות במצב המשק לצורך מעקב אחר מחזור העסקים; לאסוף מידע על ההערכות בנוגע לרכישות גדולות ועל השינויים הצפויים ברמת החיסכון של האוכלוסייה.

מאזן התשובות לשאלות הוא ההפרש המשוקלל בין אחוז התשובות החיוביות הצופות שיפור לבין אחוז התשובות השליליות הצופות החמרה.

Inner article

מכת גרזן לכלכלה

בעלי עסקים הממתינים להכרעה על הסגר, לחוצים ביותר. לעת עתה, הכוונה היא כאמור לבצע סגר בסופ”ש, אך הוא יילך ויתהדק עד למקסימום סגירה של בתי עסק בלתי חיוניים.

במכתב ששיגרו יו”ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, יו”ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג’ג’, יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד וראשי ארגוני המגזר העסקי בראשות דובי אמיתי – בסופ”ש, לראש הממשלה ולשרים, נאמר, כי “העובדה שעל שולחנכם מונחת הצעה לסגור שוב את העסקים בישראל היא מנותקת לחלוטין מההבנה של ההשפעות הכלכליות חסרות התקדים שיצר הסגר הראשון. אל לכם להיות שותפים לקבלת החלטות שיובילו לצעדים קיצוניים וחסרי היגיון”.

“העסקים בישראל לא יוכלו לשאת על גבם סגר כללי נוסף, וצעדי הממשלה הצפויים יהוו מכה אנושה שלא לצורך, שכן ניתן לבצע צעדים אגרסיביים לקטיעת שרשראות ההדבקה ללא פגיעה בכלכלה, המשק, העסקים והמועסקים בישראל”, כך היא לשונו של מכתב נוסף, עליו חתומים יו”ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד”ר רון תומר, נשיא איגוד לשכות המסחר, עו”ד אוריאל לין, יו”ר איגוד חקלאי ישראל, אבשלום וילן, נשיאת לשכת רואי החשבון, רו”ח איריס שטרק, מנכ”ל מליסרון, אופיר שריד, יו”ר התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, דדי ריזל, מנכ”ל איגוד המסעדות והברים, שי ברמן, מנכ”ל פורום ענף הכושר, חיים פרנקל וחבר ועד הפעולה כנסים, אירועים ותרבות, אייל הלוי.

יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד התייחס הבוקר להחלטת הממשלה הצפויה להכריע על סגר, וקרא לשרים לשקול בכובד ראש את החלטתם. “ההחלטה על סגר כללי ומחמיר, בשעה שישנן חלופות אחרות שמאפשרות להשיג שליטה על המגיפה, היא בבחינת מכת גרזן לכלכלה הישראלית. איזה מסר זה מעביר לציבור אם סוגרים אנשים בבתיהם, גם במקומות שבהם שולטים על נתוני התחלואה? לא ככה לומדים לחיות עם הקורונה”.

בר-דוד ציין כי: “שיתוק מלא של המדינה בשלב הזה, במקום פעילות דיפרנציאלית בערים האדומות, היא בחירה הרת גורל שתשפיע על כל החברה הישראלית להרבה שנים קדימה. סגר רחב נוסף הוא גזר דין מוות לעסקים ולמקומות עבודה רבים, ודחיפה של מאות אלפי ישראלים אל מתחת לקו העוני”.

“כל החלטה שתתקבל היום חייבת לקבל ביטוי מיידי בפיצוי מוסכם של העצמאים שירד לשטח בזמן אמת”, הוסיף יו”ר ההסתדרות. “למקבלי ההחלטות אסור לחזור על הטעויות הקריטיות שנעשו כאן בניהול המשבר לפני כחצי שנה. אף אחד לא יודע מה צפוי שיהיה כאן מבחינה בריאותית אבל מבחינה כלכלית, ניתן לומר כבר עתה כי אנו עדים לאסון שייקחו שנים ארוכות להתאושש ממנו. על כתפי השרים מוטלת אחריות כבדה שתקבע איך ייראו חיינו”.

יו”ר ההסתדרות הדגיש כי: “ההסתדרות תמשיך למלא תפקיד מוביל בהגנה על העובדים והמשק, גם בשעות הקשות. אנו נמצאים בדיונים מול הממונה על השכר במשרד האוצר, כדי להיערך לכל החלטה של הממשלה ולהסדיר את מתכונת הפעילות במגזר הציבורי, על מנת להמשיך ולתת את המקסימום לאזרחים, מבלי לסכן את העובדים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה