מנדלבליט שוב לחץ על הבלם: 'לא' לסיוע כלכלי לציבור

לאחר שכ"ץ הנחה את משרד האוצר לגבש תכנית כלכלית נוספת להתמודדות עם המשבר, מיהר היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לשגר מכתב אל שר האוצר, ח"כ ישראל כ"ץ, בו הוא אוסר קידום תוכניות כלכליות משמעותיות בתקופת בחירות • "ריסון ואיפוק" אליבא דמנדלבליט, נדרשים בעת הזו כדי להיזהר מ"תעמולת בחירות"

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט | צילום: משרד המשפטים

אם תיפגעו בכיס בזמן הקרוב והמדינה לא תוכל לסייע לכם אפילו במעט שבמעט שבו היא נרתמה עד כה – תדעו כי חלק מהסיבות לכך הן החלטתו המוזרה, המתמיהה והמקוממת של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט – שכפי הנראה לא יסבול מחרפת רעב עד יומו האחרון ואינו יודע, לפחות כעת, מחסור מהו.

רק כך ניתן להסביר את פשר מכתבו של היועץ ששיגר אמש (רביעי) מכתב לשר האוצר ישראל כ"ץ, בו התייחס להוראת כ"ץ לאנשי משרדו לקדם תוכניות כלכליות לתקופת היציאה (בתקווה) ממשבר הקורונה. למנדלבליט הפריע שתוכנית כזו יוצאת לדרך בתקופת בחירות, ומדבריו עולה, כי הוא מתריע בפני שר האוצר להימנע מ"כלכלת בחירות". כמובן, האיום המרומז מזהיר כי אם הדברים לא יתקבלו – גורמי הייעוץ המשפטי 'ייאלצו' להתערב.

"אנו מצויים בתקופת הבחירות הגוזרת על הממשלה, לרבות שריה ומשרדי הממשלה, חובת איפור וריסון בכל הנוגע להחלטות, הקצאת משאבים ויוזמות חקיקה", נכתב ע"י היועץ המשפטי, שהביע את האפשרות כי יתמוך משפטית ביוזמות כלכליות שתציע הממשלה אך עם זאת, בה בעת הוא מזהיר כי יש להישמר "מפני שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד מסוים".

עוד כתב היועץ מנדלבליט לשר האוצר, כי "ככל שיוחלט לקדם תוכנית כאמור, יש להבטיח שההחלטות והיוזמות שתציג הממשלה במסגרתה תתקבלנה במסגרת הוראות הדין ותוך שמירה על הריסון והאיפוק הנדרשים בתקופת בחירות מהטעמים שנמנו לעיל ובתיאום מוקדם עם גורמי המקצוע והייעוץ המשפטי לממשלה, כמקובל".

לסיום כתב מנדלבליט, "עובדי מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ימשיכו כמובן לעבוד בשיתוף עם משרדי הממשלה, על מנת להבטיח שהחלטות שתתקבלנה במסגרת התוכנית ישקפו איזון הולם בין כלל השיקולים והם יעשו כן במקצועיות וביעילות כפי שנעשה עד כה".

בתגובה לדברים מסרה התנועה למשילות ודמוקרטיה: "העובדה שאנו נמצאים בתקופת מערכת בחירות לא הופכת את היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה, או לבעל תפקיד כלשהו היכול להנחות את השרים לתאם עמו או לקבל את הסכמתו מראש לקידום תוכניות כלכליות או אחרות. הנחייתו של היועמ"ש ניתנה בחוסר סמכות ואנו מקווים ששרי הממשלה ושר האוצר בכללם יפעלו בהתאם לחובתם ולסמכויותיהם לטובת אזרחי מדינת ישראל.

"הממשלה הנוכחית אינה ממשלת מעבר ואף אינה ממשלה יוצאת, אולם גם אם הייתה, חוק יסוד הממשלה קובע כי אין ואקום שלטוני וכי עד לכניסת ממשלה חדשה לתפקידה, הממשלה הנוכחית צריכה להמשיך בתפקידה". בסיום, מזכירה התנועה את האמת הבסיסית שמנדלבליט – כמו יתר שופטי הבג"ץ ואנשי הפרקליטות – מעדיפים לשכוח: "אין ליועץ המשפטי לממשלה כל מעמד או תפקיד בפיקוח על הממשלה, או על סבירות פעולותיה".

תגובה אחת ל: "מנדלבליט שוב לחץ על הבלם: 'לא' לסיוע כלכלי לציבור"

  1. מה שהיה הוא מה שיהיה.
    שאין חזון מאשימים אחרים .
    עוד שופר של ביבי

כתיבת תגובה