מנהלי עמותות לא מדווחות – מכתבי אזהרה בדרך אליכם

רשות התאגידים במשרד המשפטים במבצע פיקוח מיוחד: רשמת העמותות תפנה אל מאות עמותות לא מדווחות | במסגרת המבצע, תבצע יחידת רשם העמותות פיקוח על כ-300 עמותות, שאינן מגישות דיווחים, אך ליחידה אינדיקציות כי עמותות אלה פעילות או היו פעילות עד לאחרונה

משרד המשפטים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יחידת רשם העמותות והחל"צ ברשות התאגידים, פתחה במבצע פיקוח מיוחד על מאות עמותות, שאינן מגישות דיווחים שנתיים ומפרות את הוראות חוק העמותות.

עמותות נדרשות להגיש מדי שנה דיווח על פעילותן בשנה שחלפה ועל התנהלותן הכספית. דיווחים אלה מאפשרים ליחידת רשם העמותות והחל"צ לפקח על פעילות העמותה ולבחון את עמידתן בהוראות החוק והנחיות הרשם, לוודא כי העמותה מקדמת את מטרותיה וכי לא מבוצעת חלוקת רווחים אסורה. חשוב לא פחות, דיווחים אלה מתפרסמים לציבור, מיידית וללא תשלום, באתר גיידסטאר. פרסום זה מקיים את העיקרון, לפיו עמותות ותאגידים אחרים ללא כוונת רווח נדרשים לרמת שקיפות גבוהה, בין בשל הישענותם על תרומות פרטיות ותקציבים ציבוריים ובין בשל העניין הציבורי הכללי בפעילות תאגידים מסוג זה.

250/200 סייד בר + קובייה

עמותות פעילות שאינן מדווחות, פוגעות בשקיפות מידע על אודות פעילותן לציבור כולו וליחידת רשם העמותות, ובכך פוגעות ביכולת היחידה לפקח עליהן. מכאן, חשיבות המבצע המיוחד. במסגרת המבצע, תבצע יחידת רשם העמותות פיקוח על כ-300 עמותות, שאינן מגישות דיווחים, אך ליחידה אינדיקציות כי עמותות אלה פעילות או היו פעילות עד לאחרונה, ועל כן קיימת חשיבות מיוחדת בכך שיגישו דיווחים כנדרש.

עו"ד שולי אבני-שוהם, ראש רשות התאגידים ורשמת העמותות: "הגשת דיווחים על ידי עמותות איננה דרישה פרוצדוראלית גרידא, אלא חובה מהותית, שעמידה בה מאפשרת לנו לפקח באופן אפקטיבי על עמותות, להגשים בצורה הטובה ביותר את האינטרס הציבורי ולוודא שכספי תורמים מנותבים להגשמת מטרות העמותה. בנוסף, דיווחים אלה שקופים לציבור ומנגישים לו מידע על פעילות העמותות. אנו נעמוד על כך, שכל עמותה רשומה תגיש דיווחים, כנדרש על פי הדין.

870/135 ליינר ארטקל

 

"מבצע הפיקוח שנפתח השבוע, מהווה חלק חשוב ביישום גישה זו לטובת הגברת אמון הציבור בפיקוח על ארגונים ללא כוונות רווח".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה