מנכ"ל 'אסם': "מקווים בתוך חמש שנים לייתר 'מוצרים אחים'"

נחשף: כך התכוננה ענקית המזון הישראלית להליך הסימון שהוחלט על ידי משרד הבריאות • "בתוך חמש שנים מהיום, אני מקווה שלא נזדקק למוצרים 'אחים' ובריאותיים, כי המוצרים ה'רגילים' יהיו מותאמים הן לדרישות והן לטעם הישראלי" • כך למשל, לא יהיה צורך בקטשופ עם 50% סוכר בלבד, משום שהקטשופ ה'רגיל' יעבור הפחתה מדורגת – וכך גם כלל המוצרים • כמה זה עלה, איזה אתר מתוכנן לעלות לאוויר ואיזו כמות של שעות עבודה הושקעו במהלך • כל הפרטים

מנכל 'אסם', אבי בן אסאייג | צילום: יח"צ

נחשף: כך התכוננה ענקית המזון הישראלית להליך הסימון שהוחלט על ידי משרד הבריאות, בשנים האחרונות. המספרים שאליהם נחשף 'ביזנעס' במרתון של מסיבות עיתונאים שקיים מנכ"ל 'אסם' במהלך כל השבוע שעבר – ואושרו לפרסום רק השבוע – הם לא פחות ממדהימים. מסתבר, שבמהלך השנים ש'אסם' התכוננה לסימון המוצרים – החל משנת 2015, זו הפחיתה נתרן, מלח וסוכר ממוצריה. תודו: בלי שהרגשתם.

הבטחנו מספרים? הנה כמה שדלינו מהמצגת שאבי בן אסאייג הראה לנו: במהלך השיפור התזונתי הושקעו כ-30 מיליוני שקלים ו- 50,000 שעות מחקר ופיתוח; 100% מהחטיפים המלוחים, טבעול וסלטי צבר – לא יסומנו כלל; 80% ממוצרי הקטגוריה הקולינארית ו-80% מהמאפים המלוחים – לא יסומנו. וזאת בין היתר מפני שכ-487 טון סוכר, 164 טון מלח, 1134 טון שומן ו-542 טון שומן רווי הופחתו ממוצרי החברה ומנגד, כ-242 טון דגנים מלאים, 14 טון חלבון ו-32 טון סיבים הוספו למוצרים הקיימים והחדשים…

"בתוך חמש שנים מהיום, אני מקווה שלא נזדקק למוצרים 'אחים' ובריאותיים, כי המוצרים ה'רגילים' יהיו מותאמים הן לדרישות והן לטעם הישראלי", אמר בן אסאייג כשהוא מביא את הדוגמה מהקטשופ מופחת הסוכר. "השאיפה שלנו – והקטשופ הוא רק דוגמה – שלא יהיה צורך במוצר הקטשופ עם 50% סוכר בלבד, משום שהקטשופ ה'רגיל' יעבור הפחתה מדורגת ויתאים לטעם הישראלי".

למעשה, 'אסם' נכנסת ל- 2020 עם שיפור תזונתי ביותר מ- 300 ממוצריה המובילים וללא סימון אדום ב- 75% ממוצריה. זה אומר ש-25% מהמוצרים יסומנו, אבל המנכ"ל בטוח שבתוך חמש שנים בלבד גם מספר המוצרים המסומנים יילך ויפחת.

המהלך התזונתי של קבוצת 'אסם' התבצע ב- 3 רמות: הרחבת מגוון המוצרים בעלי ערך תזונתי מוסף, אליהם הוספו רמות שונות של חלבון, סיבים תזונתיים ודגנים מלאים. הפחתות של מלח, סוכר, שומן ושומן רווי ופיתוח והשקת מוצרים הנותנים מענה תזונתי לביקוש הגובר למוצרים טבעוניים ומוצרים ללא גלוטן.

התוצאה: בינואר 2020 כ- 75% ממוצרי החברה יהיו ללא סימון אדום.

ויש כסף גדול מאחורי כל זה. בהשקעה של כ-30 מיליון שקלים ו- 50,000 שעות מחקר ופיתוח, הצליחו כ-50 מדעני החברה וטכנולוגי מזון להפחית את כמות המלח, השומן הרווי והסוכר בכ-300 מוצרים. במקרים שבהם לא ניתן להגיע להפחתה הנדרשת תוך שמירה על הטעם המוכר של מוצרים פופולאריים, תציג החברה מוצרים אלטרנטיביים ללא סימון  – מתוך מגמה לאפשר לצרכנים לבחור את הטעם והערכים התזונתיים המועדפים עליהם.

לדברי מנכ"ל 'אסם', אבי בן אסאייג, "התקנות לסימון המזון האיצו מהלך שהוביל מהפיכה בכל סל המוצרים שלנו. אין מדובר רק בשינויים בכמות המלח, השומן הרווי או הסוכר: זוהי הזדמנות לחשיבה חדשה על כל פורטפוליו המוצרים ואסם בוחרת להיות חלק מהשינוי ולהובילו. אנחנו נמצאים במסע יומיומי לשיפור האיכויות התזונתיות של מוצרי 'אסם' –  אבל הפעם נלווה לכך גם תאריך יעד ברור: יום כניסתן לתוקף של תקנות הסימון החדשות".

מוצרי אסם | צילום: יח"צ

עוד אמר, כי "מערך התזונאים והמדענים של 'אסם' נדרש למאמץ מיוחד לקראת 2020. בכל הנוגע להתייחסות להשקעה במו"פ, 'אסם' אינה שונה מחברת היי-טק מצליחה", משום שלדברי בן אסאייג, "כשמדברים על טכנולוגיה חושבים בדרך כלל על מהנדסים שכותבים שורות קוד, אצלנו – מפתחים מוצרי מזון,  שחייבים להיות מהנים ומזינים באותה מידה. רמת המורכבות, וגודל האתגר המקצועי עצומים. החדשנות והכישרון של עשרות המדענים והתזונאיות בחברה, שהולידו מאות מתכונים חדשים ללא סימון – מעוררים התפעלות עצומה גם ב'נסטלה'. חלק מהפיתוחים נעשו במשותף עם מדעני 'נסטלה' וישמשו את מוצרי 'נסטלה' בכל העולם".

'ביזנעס' מציין, כי ישנם מוצרים ש'נסטלה' העולמית משיקה לראשונה בישראל ועם הצלחתם – יועברו לשיווק כלל עולמי.

"אחים" וזמנים לששון

בן אסאייג מציין כי מהלך השיפור התזונתי מקיף את כל תחומי הפעילות של אסם – ואת כל הזדמנויות הצריכה במהלך היום. בחטיבה הקולינרית – אבקות מרק, פסטה, אטריות, פתיתים, שקדי מרק, מנה חמה ועוד – מתמקדת החדשנות המוצרית בהוספת רכיבים איכותיים כמו דגנים מלאים, סיבים תזונתיים, העשרת בחלבון  ומעבר לרכיבים טבעיים. 80% ממוצרי החטיבה הקולינרית לא יסומנו. לצד מספר מצומצם של מוצרים שיסומנו באדום, יושקו מוצרים מקבילים מופחתי נתרן וסוכר וללא סימון. ג'לי תות הפופולרי יזכה ל "אח" מופחת סוכר ללא סימון אדום.

מפעל אסם בשדרות | צילום: יח"צ

בתחום החטיפים והמאפה, משלימה אסם מסע להפחתת המלח, שהחל כבר ב- 2008. ההתחלה המוקדמת אפשרה להוריד את כמות המלח באופן הדרגתי לאורך השנים. מהלך ההפחתה, לצד השקעה מאסיבית בפיתוח – מאפשרים להציע ב- 2020 את כל החטיפים המלוחים ללא סימון אדום.

לצד מוצרי הבייגלה המובילים – יושקו 2 מוצרי שמיניות ושטוחים במליחות מעודנת, ללא סימון אדום. במוצרי הבייגלה האחרים הופחתו כ- 15% משיעור הנתרן, ללא פגיעה בטעם – אך אלו עדיין יסומנו באדום.

כל גרסאות הבמבה הקלאסית יהיו ללא סימון. תוספת חדשה בתחום הזה היא במבה נוגט במתיקות מעודנת, באותו גודל אריזה.

ב-80% מהמאפים המלוחים, הצליחה אסם להפחית ערכי נתרן ושומן רווי, תוך שמירה על הטעם האהוב, כך שלא יסומנו. במקביל, פיתחה החברה קרם קרקר וחטיפי קרקר במליחות מעודנת אשר לא יסומנו ויוצעו לצד קרם קרקר וחטיפי קרקר שיסומנו על מלח.

השינוי התזונתי אינו פוסח על ארוחת הבוקר: רוב דגני הבוקר של החברה יותר מאוזנים, יותר מזינים, מכילים יותר דגנים מלאים וסיבים, ויכילו פחות מלח וסוכר. הפס הירוק המסומן במוצרי החברה מסמן כי יוצרו מדגנים מלאים כרכיב עיקרי: לפחות 8 גרם דגנים מלאים במנה.

מוצרי פיטנס 'נסטלה' | צילום: יח"צ

מוצרים חדשים של דגני הבוקר יושקו ב- 2020 ויהיו ללא סימון. פיטנס שקדים ודבש יושק עם פחות מ-10% סוכר. בדגני הבוקר לילדים יושקו שני מוצרים חדשים ללא סימון: האני נאט צ'יריוס במתיקות מעודנת ו-100% דגנים מלאים וקראנץ' במתיקות מעודנת, מחיטה מלאה.

גם בחטיפי הדגנים מושקים מוצרים מופחתי סוכר. חטיף דגנים פיטנס קלאסי עם 7.5% סוכר, וחטיף דגנים פיטנס שקדים ודבש עם פחות מ -10% סוכר. הברים של פיטנס הם היחידים מתחת ל 10% סוכר וללא ממתיקים מלאכותיים.

מוצרים ללא גלוטן; מענה לטבעונים

במענה למגמה הגוברת של מעבר לתזונה טבעונית, הודיעה 'אסם' כי כ- 40% ממוצרי 'טבעול' יהיו טבעוניים כבר בתחילת 2020. זאת, לאחר שב- 2019 השיקה החברה שישה מוצרים טבעוניים, הרושמים הצלחה ניכרת. על פי ההערכות, אחוז הטבעוניים בישראל עומד על כ 3-5% מהאוכלוסייה וכ- 50% מהצמיחה בקטגוריה נובעת ממוצרים טבעוניים. כל מוצרי 'טבעול' נקיים מסימונים אדומים.

בשנים האחרונות מגבירה 'טבעול' השקות מוצרים המצטיינים בתכולה גבוהה של חלבון איכותי, בדומה למנות בשר מן החי.

לקוחות רגישים לגלוטן, יקבלו פתרונות חדשים המסומנים "ללא גלוטן" וביניהם מגוון מוצרים מסדרת לחמית, פתי בר קלאסי, פתי בר בטעם שוקולד וכל מגוון הבמבה הקלאסית.

 50% פחות סוכר בויטמינצ'יק

מוצרי אסם החדשים | צילום: 'ביזנעס'

חמש שנים של מחקר ופיתוח הובילו לחידושים משמעותיים של אסם במותג ויטמינצ'יק. הדור החדש של ויטמינצ'יק, בטעמי פטל, ענבים ותפוח, כולל 50% פחות סוכר – ויעלה על המדפים כשהוא פטור מכל סימון אדום. מה שמאפשר את ייצור המשקה המתוק – גם ללא סוכר – הוא המתיקות הטבעית הגבוהה של רכז פרי המונק (נזיר), הגדל ברובו בסין, וידוע גם בשם "לו-האן גואו". המוצר החדש יכיל חצי ליטר רכז, אשר יספיק להכנת 40 כוסות משקה, בדומה למוצר הקיים, עם 50% פחות סוכר לכוס ובאותה רמת מתיקות.

לסיום, נספר כי באתר האינטרנט של אסם יוקם מתחם חדש שיכלול הנחיות לתזונה נכונה ומאוזנת, הנחיות לקריאה ושימוש במידע התזונתי שעל גבי האריזות – לרבות הסימונים האדומים ומשמעותם – כמו גם אפשרות להפנות שאלות פרטניות לצוות הדיאטניות של אסם.

תגובה אחת ל: "מנכ"ל 'אסם': "מקווים בתוך חמש שנים לייתר 'מוצרים אחים'""

  1. הקטשופ עם 50% סוכר מגעיל ברמות קשות
    עם תעבירו את הקטשופ הרגיל למצב הזה
    אף אחד לא יקנה קטשופ תוצרת הארץ
    גם ככה הבקבוקים שלהם מלכלכים נורא כשהבקבוק כמעט ריק

כתיבת תגובה