מנכ”ל אפריקה ישראל: “ירידות מחירים בעפולה ישפיעו על נתניה”

אורן הוד מתחת ביקורת נגד תוכנית מחיר למשתכן: ההנחה הכספית זה אמנם הרבה לזוג צעיר, אבל לחכות עד שההגרלה תתממש ועד שיש היתרים זה יקח חמש שנים ובמקביל הזוג שזכה בשכירות ואין להם איפה לגור”

צילום: משה שי | פלאש 90

 

“לא נגענו במחירים כי לא ראינו מצב של פרויקטים תקועים וחוסר מכירות. אך אנו בהחלט בשוק שהוא בעמדת המתנה ועדיין אנשים מחכים לקראת מה יקרה ואנו רואים בכך מצב של ‘ביקושים כבושים’ שאנשים מחכים ובזמן מסוים – זה ישתחרר חזרה לשוק”, כך אמר אורן הוד מנכ”ל אפריקה ישראל מגורים במפגש עיתונאים שהתקיים היום בתל אביב לרגל סיכום 2017.

ono box

לדבריו, “ירידות מחירים למשל בעפולה ישפיעו על נתניה. צריך להבין שלקנות היום דירה בחיפה זו לא עסקה נדל”נית כמו לקנות דירה בנתניה או אשקלון. לכל אזור הייחוד שלו ויש מקומות כמו למשל כפר יונה שאנחנו בונים עם תחרות רבה מסביבנו כמו אשדר ולווינשטין ומכרנו 60 דירות בשנה. כך שניתן לומר שיש ביקושים. גם במודיעין במרכז העיר שהיא מוצפת מכרנו 52 יח”ד. בחריש יש תחרות רבה ולמרות שהחל השיווק רק ביולי 2017 נמכרו 28 יח”ד.

הוד התייחס גם למחיר למשתכן ואמר, “החלק הבעייתי בתכנית הוא שככל שהדירה יותר יקרה ההנחה שמקבלים מהמדינה גבוהה יותר. כך למשל בפרויקט גליל ים בהרצליה הדירות הראשונות שנמכרו דווקא היו הדירות היקרות של 5 חדרים. כאשר משרד הבינוי והשיכון לפני השיווק ביקש שניתן את כל דירות 3 חדרים לרשותו כי זה ישרת את התכנית מתוך ראייה חברתית, אך במציאות הדירות בנות 5 חדרים נמכרו קודם לכן”.

לדבריו, “התכנית הממשלתית מדברת על הכסף. ההנחה למשל בעפולה היא נניח 150 אלף שקל. זה אמנם הרבה לזוג צעיר שחוסך שקל לשקל, אבל לחכות עד שההגרלה תתממש ועד שיש היתרים זה יקח חמש שנים. במקביל הזוג שזכה בשכירות ואין להם איפה לגור. צריך לזכור שאם הייתה בבעלותם דירה הם לא היו בתכנית הזו”.

הוד לא טומן את הראש בקרקע ואמר כי “החברה לא מקובעת לכיוון מחשבה בודד. הלכנו וקנינו קרקעות בתוכנית הממשלתית תוך התאמה למוצר הזה”.

לדבריו, “במקומות שיש הצפה של דירות אני צופה האטה או ירידת מחירים. אבל נניח במצב כמו ראש העין שלא בפריפריה. הייתה בנייה מאסיבית והמדינה בנתה אלפי יח”ד בשנים האחרונות ומה קרה? מעבר לבעיית התשתיות שם שבכותרות, המחירים שם נעצרו. אבל אם חוצים את הכביש לפתח תקווה רואים שהמחירים שם עולים. יש צורך להסתכל על השוק נקודתית כי אנשים רוצים לגור בפ”ת והם לא ייסעו עוד רבע שעה לראש העין”.

side
inner

כתיבת תגובה