מנכ"ל השיכון: "חד משמעית, אין מכרזים המתעדפים את החרדים"

מנכ"ל משרד השיכון, יהודה מורגנשטרן הגיב לטענות ח"כים כי השיווקים של מכרזי משרד השיכון ורמ"י מואצים לציבור החרדי בלבד ובכל היתר ננהגת סחבת: "התשובה היא חד משמעית לא, נאסוף נתונים ונציג אותם" | השר גולדקנופף: "מתוך 1,000 דירות יד שנייה שתוקצבו, רק 79 דירות היו מהמגזר החרדי. תורידו קצת פרופיל"

כרמי גת בצפון קרית גת בשלבי הבניה שלקראת האכלוס | אילוסטרציה: צילומסך מאתר עיריית קרית גת

ועדת הכספים דנה במשבר בענף הבנייה, כאשר במוקד הדיון עמד המחסור בעובדים זרים בענף, כאשר אירגוני הקבלנים הזהירו משפל בנייה ועליות מחירים שלא נראו מזה שנים. מנגד ציין שר הבינוי והשיכון כי למעלה מ-14 אלף עובדים זרים חוזרים וחדשים נכנסו לישראל מאז ה-7.10, וכי בימים אלה נוחתות טיסות נוספות עם עובדים, והציג צעדים לחיזוק הענף. חלקו הראשון של הדיון עסק בעובדים הזרים ובמשבר כפי שדיווח ביזנעס הבוקר.

ח"כ אורית פרקש הכהן טענה, כי אין מספיק קידום למכרזי בינוי לציבור הכללי: "אני חושבת שאין פסול בלשים רגל על הגז ולקדם יחידות דיור שחסרות, גם אם זה מגזר חרדי. על פניו נראה שהסחבת היא ספציפית במגזרים הכללים ואני רוצה התייחסות למכרזים ספציפיים. בעוד יש קצב שיא במכרזים למגזר החרדי, יש סחבת באשקלון, רק 807 יחידות, כפר סבא 748, אור עקיבא לא פרסמו חוברת, עוד מכרז שם, זו עיר ביקוש מאוד גדולה לאוכלוסייה גדולה, מיתר, נתניה, חריש, אני מבקשת שתרשמו את המכרזים, אנחנו רוצים לראות שהדבר נעשה לכל האוכלוסיות".

ח"כ חמד עמאר: "בקצב זה של התחלות בנייה, מחירי הדיור יעלו כ"כ הרבה. כשהייתי במשרד האוצר פעלנו להגיע ליותר מ-70 אלף התחלות בנייה בשנה, כשמדברים על 40 אלף יחידות השנה, זה לא קצב שאפשר להמשיך איתו, אתה לא יכול להמשיך בקצב הזה ולדבר על הוזלת הדירות. חלוקת לחיילים משוחררים דרוזים, מתחילת שנת 24 אין סבסוד לחלקות לחיילים משוחררים, בשנים 23 ו-24 הקצנו לזה תקציבים, ובלי זה לא יהיו חלקות עבורם, מתי תאשרו את הסבסוד לזה? האוצר עדיין לא העביר שקל, מה אתה עושה כשר עבור הכסף הזה? חסרים 100 מיליון ₪ לשם זה בשנת 24. איך אפשרת להעביר 14 מיליון ₪ שהיה מיועד לתכנון לחברה הדרוזית חזרה לאוצר, וזה העביר אותו לשוטף למגזר ולא לתכנון".

ח"כ יוסף עטאונה: "אתה יכול להוסיף לשם המשרד, גם הריסות מבנים לבדואים בנגב, כי חוץ מלהרוס אתם לא מקדמים לחברה הבדואית בנגב שום פתרון. אתם עם השר בן גביר באת לראות איך הורסים פחון בנגב. לפני שבוע אצל משפחה נהרסו 47 מבנים. הוביל את זה מנהל מקרקעי ישראל שזה תחת אחריותך. השאירו 350 נפשות ללא קורת גג, עד עכשיו המשפחות האלו לא קיבלו שום התייחסות. הם לא מתנגדים למעבר כביש 6, הם הצביעו על מקום שיוכלו לעבור אליו, המדינה בעצמה כינסה ועדה לדון בגורלם בשנת 2020 ועד עכשיו לא קיבלו החלטה ובאים והורסים, אלה אזרחי המדינה, מגיע להם פתרונות".

ח"כ חנוך מלביצקי: "היינו צריכים לקבוע דיון המשך, לקבל תשובות כתובות ממשרד רה"מ ומשרד האוצר, ומהשר איך אנחנו מתכוונים לטפל בפער הגדול של עובדים זרים, האופציה של עובדים מיו"ש לא צריכה לבוא בחשבון, אנחנו צריכים להתנתק מלהעסיק אותם, ומהתלות של ענף הבנייה. אסור שאחרי מה שקרה שנחזור לכך. אחרי הסקרים על דעת הקהל הגורפת בטבח של ה-7.10, שהם עצמם לא מסכימים לפתרון של 2 מדינות, קנאות דתית שמטרתה להרוג יהודים זה לא משהו שכסף קונה, אסור לנו לחזור לדבר הזה לעולם. טוב תגידו כעת אם אתם בממשלה רוצים להכניס את ערביי יו"ש, הציבור יגיד לכם את מה שהוא חושב על הדבר הזה. כשמדברים על מוסר העבודה שלנו, יש להבין שזה משדר חולשה. כשמדברים על 50 אלף ומביאים 5,000 זה לא מקדם אותנו לשום מקום".

לאחר הצגת טענותיהם של חברי הכנסת, פנה יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני, למנכ"ל משרד השיכון בשאלה: "האם זה נכון שיש אפליה של הציבור הכללי מול הציבור החרדי כמו שעלה פה?"

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל המשרד: "התשובה היא חד משמעית לא, לגבי מספרים ונתונים ושיווקיים ספציפיים, נאסוף אותם ונציג אותם. אנחנו אחראים על כמה שיווקים אנחנו מוציאים, מי לוקח את העסקה לא תמיד תלוי בנו. מכרז בעיר כזו או אחרת שתקוע, צריך לראות מתי רשות מקומית רוצה לשווק או לא, גם זה לא תמיד תלוי בנו".

ינקי קוינט מנכ"ל רמ"י ויהודה מורגנשטרן מנכ"ל משרד השיכון בישיבת ועדת הכספים | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

עוד הציג המנכ"ל כי מבחינת נתונים של התחלות בנייה, בהשוואה ל-22, שהייתה שנת שיא עם 72 אלף התחלות בנייה בשנה: "כשאנחנו מסתכלים על הקו אנחנו ב-62 אלף לשנת 23, נתוני הלמ"ס עדיין לא התפרסמו, לכן אנחנו לא יכולים עדיין להסתכל על הרבעון הראשון של 24. כן הוצג כי במסגרת גמר בנייה ישנן קרוב ל-60 אלף יחידות".

מבחינת השקעות בבנייה למגורים, הכוללות את כל ההוצאות הנלוות לבניית פרויקט למעט ערך הקרקע, הוצג כי בעוד ברבע השלישי של 2023 הושקעו כ-30 מיליארד ₪, ברבעון הרביעי של 2023 הושקעו כ-14 מיליארד ₪ בלבד, וברבע הראשון של שנת 2024 כ-19.5 מיליארד ₪. במסגרת שיווקי 2024 פורסמו 29,530 יחידות דיור במכרז ובפטור, נרשמו 10,652 עסקאות של יחידות דיור במכרז ובפטור, ופורסמו כ-18,000 יחידות במסגרת מודעות עם חוברות, "נראה במחצית השנייה של השנה מסה הרבה יותר גדולה". בנוסף, במסגרת עסקאות של רכישות דירות חדשות ויד שנייה הוצג כי לאחר ירידה לכ-2.4 אלפי עסקאות בחודש אוקטובר, עמדו מספר העסקאות על כ-8,000 בחודשים ינואר עד מרץ 24.

מבחינת מספר העובדים בענף הבנייה, הוצג כי ברבעון הראשון עומד המספר על למעלה מ-94 אלף, לעומת פחות מ-75 אלף לאחר ה-7.10 ולעומת כמעט 143 אלף לפני המלחמה. המספר כיום מכיל: 38 אלף עובדים זרים, 6,000 פלסטינים בהיתר, ולמעלה מ-50 אלף ישראלים. לפני המלחמה כלל הענף 26 אלף עובדים זרים, וכ-45 אלף עובדים ישראלים, לצד 72 אלף עובדים פלסטינים.

עוד ציינו במשרד כי טיסות נוספות עם עובדים מהודו נוחתות בימים האלה בישראל.

עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית: "בשנת 23 אושרו תוכניות עם 41 אלף יחידות דיור, מספר כמעט זהה לשנת 22, זה מראה על המשך פעילות למרות המלחמה. בהיתרי בנייה הייתה ירידה קלה בהתאם לפעילות במשק, הוצאו היתרים ל-23 אלף יחידות בהתחדשות עירונית. חילקנו כ-250 מיליון ₪ מענקים לפרויקטים שאין בהם כדאיות כלכלית".

דוריה גנות, משרד האוצר, אג"ת: "אנחנו מודעים מאוד למה שקורה בענף ופועלים כדי לשפר את מצבו, בחודש פברואר עברו למעלה ממיליארד ₪ לטובת ענף הבנייה, עיקריה הגדלת היצע קרקעות, הנחות, עובדים זרים, תמריצים להעסקת ישראלים בענף, חלקם יושמו מהר יותר, אנחנו עוסקים בזה כל הזמן. יש צעדים שיזמנו, ויש צעדים מורכבים יותר שמצריך זמן כדי ליישם, אנחנו עוסקים כל הזמן בהגדלת היצע לכל האוכלוסיות בכל הארץ".

ח"כ ינון אזולאי: "בחנתם להוריד את מחירי השיווק של הקרקע? בחנתם להפריט את רמ"י? כולם מבינים את המצב, השאלה מה עשיתם כדי להוריד את המחיר? האם אפשרתם לקק"ל לשווק את הקרקעות שלהם לבד? הייתם צריכים לפחות ליזום צעדים. הדיור הציבורי, האזרחים הכי חלשים, אנחנו רוצים לקדם חוק, אפילו דירה אחת לא נותנים להם לקנות, היו אמורים להיות 2 מיליארד לצורך כך, מה איתם ומה עושים עם החוק הזה?"

מנכ"ל המשרד השיב לשאלות חברי הכנסת: "לכל החלטת ממשלה אנחנו מקיימים שיח על היקף ההחלטה, אין כרגע סוגיה ספציפית במחלוקת. לגבי הדרוזים, עובדים על החלטת ממשלה נוספת, בניסיון להביא בשבוע שבועיים הקרובים את סבסוד הקרקעות לכוחות הביטחון. לא מכיר הסבת תקציבים, עברו 14 מיליון לשוטף אבל לא במקום תכנון, נמשיך לממש את אותם דברים. לגבי החברה הערבית יש לא מעט כסף שהוקצה בהחלטת ממשלה 550, כל התקציב הוקצה גם אם היה עיקוב במשרדים אחרים, הוצאנו קרוב למיליארד שקל לטובת זה. הדבר היחיד שעבר היה קיצוץ של 15% פלט בכל המשרדים בעקבות המלחמה. אין שום קיצוץ בהחלטה 550 בשנת 24, אותו קיצוץ שיוכל על החלטות אחרות יוחלט גם על זה, אני לא מכיר קיצוץ אחר בהחלטת ממשלה ספציפית".

בתום הדיון סיכם השר גולדקנופף ואמר: "אמרתם שכל הדירות שלקחו יד שנייה היו הכל חרדים, אבל מתוך 1,000 דירות שניתנו רק 79 דירות ניתנו למגזר החרדי כל השאר ניתנו למגזר החילוני והכללי ביניהם גם ערבים. לקחת כל דבר ולהשמיץ את הציבור החרדי כי כך בא לכם אז זה צריך להוריד קצת את הפרופיל".

יו"ר הוועדה סיכם: "עוד חודש, חודש וחצי יתקיימו דיונים נוספים ואנחנו לא נכנסים למה שקורה בוועדות אחרות. אנחנו רק מבקשים תשובות יותר מוקדם, לא להיתקע עם העניין הזה שאנחנו ניכנס לפגרה אחרת אלא לנסות לזרז כמה שאפשר. יש הרבה משפחות שצריכות את זה".

כתיבת תגובה